Cilvēki Vērmanes dārzā Rīgā.
Cilvēki Vērmanes dārzā Rīgā.
Foto: Zane Bitere/LETA

Nedrīkst spļaut, smēķēt, lietot alkoholu, nakšņot! Vai zini, ko drīkst un ko nedrīkst darīt Rīgas parkos? 15

Kad laikapstākļi lutina, grēks sēdēt istabā! Rīgas parki pilni ar cilvēkiem, kas bauda silto laiku – kāds guļ uz sedziņas, kāds pikniko ar draugiem, kāds sauļojās peldkostīmā. Pat vēlos vakaros var dzirdēt priecīgas, nerimstošas čalas. Taču, vai zināt, ko nedrīkst darīt Rīgas parkos? Kādus pārkāpumus kontrolē pašvaldības policija?

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Kā LA.LV portālam pastāstīja Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas Vadītāja p.i., saskaņā ar Sabiedriskās kārtības noteikumiem Rīgas parki ir uzskatāmi par publisku vietu.

“Publiska vieta ir jebkura vieta, kas neatkarīgi no tās faktiskās izmantošanas vai īpašuma formas kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai un par maksu vai bez maksas ir pieejama ikvienai fiziskajai personai, kura nav attiecīgās vietas īpašnieks, tiesiskais valdītājs, turētājs, algots darbinieks vai cita persona, kuras atrašanās attiecīgajā vietā ir saistīta ar darba pienākumu izpildi, pasākuma organizēšanu vai saskaņā ar uzņēmuma līgumu,” skaidro M. Vilemsons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas īsti ir aizliegts publiskās vietās Rīgā un līdz ar to arī parkos? Parkos nedrīkst smēķēt, lietot alkoholu, piegružot, bojāt apstādījumus, celt teltis, kurināt ugunskurus neatļautās vietās, staigāt pa zālienu vietās, kur ir aizlieguma zīmes.

Rīgas domes pārstāvis informē, ka Rīgā publiskās vietās, tajā skaitā parkos, aizliegts:

  • mitināties (nakšņot, gulēt, celt teltis vai veidot tām līdzīgas konstrukcijas mitināšanās nolūkam);
  • pārvietoties ar skrituļslidām, skrituļdēļiem un skrejdēļiem laikā no saulrieta līdz saullēktam (atbilstoši kalendāra laikam), ja pie virsdrēbēm saskatāmā vietā nav piestiprināts gaismas atstarotājs;
  • profilaktiski apkopt mehānisko transportlīdzekli (eļļas vai citu dzinēja šķidrumu maiņa, motora mazgāšana u.tml.) un mazgāt to ārpus speciāli šim nolūkam paredzētām vietām;
  • spļaut, izmest atkritumus, nokārtot dabiskās vajadzības tam neparedzētās vietās;
  • laikā no plkst. 7.00 līdz plkst. 23.00 vest pastaigā suni bez pavadas publiskajos apstādījumos, izņemot speciāli šim nolūkam ierīkotas un norobežotas teritorijas;
  • vest suni pastaigā bērniem paredzētās rotaļu un izklaides vietās un sporta laukumos;
  • atrasties ar atvērtu vai vaļēju alus vai cita alkoholiskā dzēriena iepakojumu jebkādā vaļējā tarā, izņemot vietas, kur alkoholisko dzērienu lietošanu atļāvusi pašvaldība;
  • bojāt vai pārvietot valsts un pašvaldības informatīvās zīmes (aizlieguma, brīdinājuma, ierobežojuma u.c. zīmes) vai citus sabiedriskās lietošanas objektus;
  • atrasties Kanālmalas apstādījumu nogāzēs, kā arī zālienā un apstādījumos, kuros ir pašvaldības izvietotas aizlieguma zīmes.
Reklāma
Reklāma

Vienlaikus jāatzīmē, ka Rīgas administratīvajā teritorijā, t.sk. parkos, ir noteikts aizliegums ubagot uzmācīgā veidā. Papildus tam šajā gadījumā ir attiecināms arī aizliegums ubagot parkos Rīgas vēsturiskajā centrā, uz gājējiem paredzētiem ceļiem vietās, kur tas var apgrūtināt vai traucēt gājēju kustību.

Kā arī, saskaņā ar Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošajiem noteikumiem, ir noteikts aizliegums apstādījumos, bez koku ciršanas atļaujas saņemšanas, cirst kokus, izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus, kā arī bojāt kokus (lauzt zarus, neprofesionāli apzāģēt vainagu, plēst mizu, veikt urbumus stumbrā, traumēt saknes, mehāniski vai ķīmiski bojāt vai citādā veidā ietekmēt koku), ja bojājumu rezultātā koks daļēji vai pilnībā zaudē vai var zaudēt savu augtspēju.

Publiskajos apstādījumos papildus iepriekš minētajiem aizliegts bojāt apstādījumus – visas ar augiem apaudzētas, dabīgā vai mākslīgā veidā veidotas un koptas teritorijas, kā arī braukt un novietot mehāniskos transportlīdzekļus, ja tas nav saistīts ar apstādījumu apsaimniekošanu.

M. Vilemsons norāda: “Parkos aizliegts smēķēt, izņemot vietās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai.Tāpat publiskā vietā, t.sk. parkos, ir aizliegts lietot alkoholiskos dzērienus vai citas apreibinošas vielas, izņemot vietas, kur alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību patērēšanai uz vietas atļāvusi pašvaldība vai Valsts ieņēmumu dienests, vai atrasties publiskā vietā tādā reibuma stāvoklī, kas traucē sabiedrisko kārtību vai drošību (Likuma “Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā” 10.pants).

Par šādu pārkāpumu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 350 eiro. Pantā minētie aizliegumi ir spēkā ne tikai Rīgas administratīvajā teritorijā, bet visā Latvijā.

Vēršam uzmanību, ka Sabiedriskās kārtības noteikumiem Rīgā (Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.80, 19.06.2007.) un Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošie noteikumi (Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.204, 15.01.2013.) ir spēkā līdz 30.06.2024.”

 

LA.LV Aptauja

Vai vasaras periodā bieži pavadi laiku pilsētas parkos?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.