Veselam
Ārstēšana

Nejauc galvassāpes! Biežākie migrēnas simptomi un ārstēšana0

Foto: Shutterstock

“Man vairākas dienas ļoti sāpēja galva, pretsāpju zāles nelīdzēja, tāpēc aizgāju pie neirologa. Ārste nesūtīja ne uz kādiem izmeklējumiem, uzreiz noteica diagnozi – migrēna un izrakstīja zāles. Vai tiešām migrēnu var tik viegli diagnosticēt?” jautā lasītāja Ilze no Rīgas.

Migrēnu raksturo ne tikai stipras galvassāpes. Biežākie pavadošie simptomi ir slikta dūša līdz pat vemšanai, pastiprināta jutība pret trokšņiem un gaismu, kas nav raksturīgi saspringuma galvassāpēm, norāda veselības centra “Vivendi” galvassāpju centra neiroloģe, algoloģe Linda Zvaune.

Atšķirībā no citām galvassāpēm migrēnas lēkmes laikā ir grūtāk vai pat neiespējami turpināt ikdienas gaitas.

Aptuveni trešdaļai pacientu par lēkmes tuvošanos signalizē migrēnas aura – sajūtas, kas var parādīties pirms galvassāpēm vai retāk tās pavada. Migrēnas aurai raksturīga neskaidra redze, ņirboņa, mirgojošas gaismas redzes laukā, tumši laukumi vai citādi izkropļota redze, roku un kāju tirpšana, runas, retāk kustību traucējumi. Simptomi attīstās pakāpeniski un, beidzoties lēkmei, pilnībā izzūd.

Foto – Shutterstock

Migrēnu parasti var viegli atpazīt pēc tai raksturīgajām pazīmēm, tāpēc speciāli izmeklējumi netiek veikti. Vienīgi, ja ir kādas netipiskas izpausmes jeb tā sauktie sarkano karogu sim­ptomi un ārsts šaubās par diagnozi, nepieciešamas pārbaudes, lai izslēgtu citus galvassāpju cēloņus. Tikai izprotot galvassāpes, iespējams izvēlēties palīdzošāko ārstēšanas metodi.

Akūtu lēkmi novērš ar pretsāpju un pret­iekaisuma medikamentiem kombinācijā ar pretvemšanas līdzekļiem.
Saistītie raksti

Ja tie nepalīdz, var lietot speciālus līdzekļus pret migrēnu – triptānus, taču tos nevajadzētu izmantot vairāk kā divas reizes nedēļā. Ja lēkmes ir biežāk, ārsts nereti nozīmē medikamentus profilaksei. Svarīgi rakstīt galvassāpju dienasgrāmatu, lai atklātu, kas mēdz provocēt galvassāpes.

Visbiežāk migrēnu rosina:
• uzturs, alkohols, novēlotas vai izlaistas ēdienreizes, organisma atūdeņošanās;
• miega traucējumi vai trūkums, ilga gulēšana;
• intensīva sportošana, tāli ceļojumi;
• spoža, mirgojoša gaisma, spēcīgas smaržas;
• laika apstākļu maiņa;
• uztraukums vai atslābums pēc stresa;
• sievietēm menstruācijas, hormonālie kontraceptīvie līdzekļi vai hormonaizstājterapija.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.