
“Kā būs ar apgādnieka zaudējuma pensiju? Beidzot dienestu un atgriežoties mācīties, valsts neturpinās maksāt, jo bija pārtraukums! Kāpēc jaunietim bez vecāka palikušam jāpaliek zaudētājos?!”
Šādu jautājumu saņēmām no kādas lasītājas, kura satraukusies par attieksmi pret bāreņiem. Jautājumu pārsūtījām Aizsardzības ministrijai. Lūk, kāds ir viņu skaidrojums!
“Jaunieši valsts aizsardzības dienesta (VAD) laikā nesaņem apgādnieka zaudējuma pensiju un uz atbildes sniegšanas brīdi tas atbilst likuma “Par valsts pensijām” 19. panta ceturtajai daļai, kas noteic, ka tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir personai, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu un kura mācās vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē. VAD nav nedz mācības, nedz studijas vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē, turklāt VAD karavīri saņem ikmēneša kompensāciju un saskaņā ar Valsts aizsardzības dienesta likuma 16. panta pirmo daļu atrodas daļējā valsts apgādībā.”
Taču kas notiek tālāk? Vai šī pensija netiek maksāta arī pēc dienesta beigām?
Jaunietim apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksa tiek pārtraukta uz brīdi, kamēr viņš neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Kad jaunietis pēc VAD pabeigšanas atgriežas mācību iestādē un atbilst likuma “Par valsts pensijām” 19. panta ceturtajai daļai, tad ir tiesīgs atkal turpināt saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju.
Aizsardzības ministrijā arī norāda: “Vienlaikus informējam, ka šis jautājums ir Labklājības ministrijas (LM) kompetencē un AM ir sazinājusies ar LM par normatīvā regulējuma piemērošanu. Aicinām sazināties ar LM vai Valsts sociālās apdrošināšanas attiecībā par šiem jautājumiem un apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanu.”