FOTO: Shutterstock.com

“Nevar stādīt, kā pagadās, ar kājām gaisā!” Vasaras ķiploku stādīšanas knifi 1

Nopirku vasaras ķiploku sēklas. Kad ir labākais laiks to stādīšanai? Jautā Maira Jūrmalā.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Vasaras ķiplokiem piemērotas trūdvielām bagātas, ātri iesilstošas augsnes, kur rudenī neuzkrājas lieks mitrums. Ja trūdvielu saturs ir neliels, augsni vēlams ielabot, iestrādājot labi sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu. Dārzniece Maija Riekstiņa no Auces novada, ik pavasari sagatavojot vietu sīpolaugu stādīšanai, vispirms izkaisa kompleksos minerālmēslus, tad mālaino augsni uzfrēzē un veido dobes. Kā priekšaugi noder kartupeļi, kāposti. Noteikti neder sīpoli, nav ieteicami arī zirņi, bietes.

Jācenšas ievērot augu seku – ķiplokiem savā iepriekšējā vietā vajadzētu atgriezties tikai trešajā ceturtajā gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras ķiplokus stāda aprīļa beigās, izmantojot ārējās, lielākās daiviņas, lai iegūtu augstāku ražu.

Dārzniece uzsver: “Nevar stādīt, kā pagadās, proti, ar kājām gaisā – daivas jāliek zemē ar pamatni uz leju. Nedrīkst arī daiviņas iestumt zemē, jo tad tās tiek saspaidītas. Ķiploki jāiegulda mīkstā, sastrādātā zemē, iepriekš izveidotās vadziņās, ko pēc tam aizber ar augsni.”

Ķiplokus izvieto 3–4 rindās ar 25–30 cm attālumu starp tām. Daivas izvieto pussprīža attālumā citu no citas. Stāda tā, lai būtu pārsegtas ar aptuveni 3 cm biezu augsnes kārtu.

Audzēšanas laikā ķiplokus regulāri ravē un mēslo ik pēc divām nedēļām. Līdzko parādās asni, izmanto komplekso minerālmēslojumu, izšķīdinot ēdamkaroti 10 litros ūdens. Piebarošanu pārtrauc jūnijā.

Vasaras ķiplokus novāc vēlāk nekā ziemas ķiplokus – īsi pirms visu lapu nodzeltēšanas, kad stublājs kļūst nenoturīgs un sāk noliekties. Pēc izraušanas ķiploki kārtīgi jāizžāvē – ja laiks saulains, žāvē saulē; ja lietains, ķiplokus tur nojumē vai siltumnīcā.

Izmēra ziņā vasaras ķiploki ir mazāki nekā ziemas ķiploki, to daiviņas izvietojušās vairākās kārtās pie pamatnes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.