
Sēklas ziemo kannās 0
Grāmatās vai internetā Zaiga atrod informāciju, kas vajadzīgs, lai sēkliņas dīgtu.
Atkarībā no tā sēklas tiek sagrupētas, jo dīgšanai nepieciešami īpaši apstākļi: dažām – stratifikācija (jāiziet noteikts temperatūras cikls), citām – skarifikācija (sēklas apvalka iebojāšana), vēl kādas dīgst tāpat.
Stratifikācijai sēklas kopā ar mitrām smiltīm Zaiga ber plastmasas maisiņā. Stingri aizsien. Maisiņā ar zip pašaiztaisāmu aizdari ieliek papīra lapiņu, uz kuras uzrakstīts auga nosaukums un datums, kad sēklas ieliktas diedzēties un kad jāsēj. Sēklu un nosaukumu maisiņus ievieto vēl vienā maisiņā un atkal cieši aizsien. Sainīšus liek lielajā piena kannā ar cieši aizveramu vāku, lai sēklām nepiekļūtu peles, un novieto vēsumā. Var izmantot stikla burciņas un glabāt sakņu nodalījumā ledusskapī. Dažas sēklas vēsumā tur gadu, citas – pat divus gadus.
Pavasarī sēklas izņem un sēj kastītēs. Arī šajā posmā svarīgi tās aizsargāt pret grauzējiem. Drošībai kastītes vēlams likt stiepļu būrī vai vismaz piesegt ar sietu. Nosaukumus katrai kastītei uzraksta uz plastmasas mietiņa, bet otru eksemplāru ieliek aizvelkamajā maisiņā.
Ja sēklu daudz un, piemēram, dzīvžogam jāpavairo vilkābeles, sēklas var vienkārši sabērt vagā. Kura uzdīgst, to izstāda.
Dažu augu sēklām vispirms vajag silto stratifikāciju, proti, paturēt istabā un tikai tad novietot vēsā pagrabā.
Skarifikācija nepieciešama galvenokārt tauriņziežiem, piemēram, zelta lietum, robīnijai, gledīcijai, vistērijai, pūšļu kokam u.c. Tad sēklas ieber stikla burkā, gar kura malām izlikts smilšpapīrs, un krata. Lielākās sēklas Zaiga apvīlē ar smalku vīlīti. Trešais variants slinkiem cilvēkiem – sēkliņas ieliek bļodā, uzlej verdošu ūdeni, lai būtu apsegtas, un patur vienu nakti. No rīta var sēt.
Tūlīt sēj, piemēram, no silpurenēm ievāktās sēklas, tāpēc veikalā tās velti pirkt. Sējot svaigu silpureni, tā pēc mēneša uzdīgs. Arī kokveida peonijas sēklas ātri liek zemē, taču asnus gaida divus vai pat vairāk gadus.
! Jāņem vērā, ka augiem nav 100% dīdzība. Ja iegādātās sēklas nedīgst, varbūt tās nav dzīvas, taču var mēģināt vēlreiz. Nav jābīstas eksperimentēt! Piemēram, zilā magone (Meconopsis) labi dīgst, turēta gan aukstumā, gan lielā siltumā.
Kompakts vainags priedēm
Priedes ir izcili izturīgas, pacieš pat sausumu. Lai būtu glīta, apaļīga forma un kupls zarojums, saīsina aptuveni pusi pumpuru. No jaunajiem dzinumiem veidosies dzinumu pušķīši. Uz vecajiem zariem jauni dzinumi neveidojas. Nogrieztos pumpurus var likt salātos, iecukurot.