1949. gada 24. janvārī nogalinātos nacionālos partizānus čekisti aprakuši mežā kopējā kapā.
1949. gada 24. janvārī nogalinātos nacionālos partizānus čekisti aprakuši mežā kopējā kapā.
Foto: Anete Nordena

Nogalinātie bija apglabāti vienā bedrē: Nacionālie partizāni atgūst vārdus 17

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus 73
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Olafs Zvejnieks: “Das Auto” dod prettriecienu, kas galīgi sajaucis ES plānus transporta zaļināšanā
Lasīt citas ziņas

Oktobra sākumā Balvu novada Bērzpils pagasta Saksmales Masalnieku mežā ekshumēto nacionālo partizānu Jāzepa Rūzes un Staņislava Biksāna mirstīgās atliekas tiks pārapbedītas kapsētā Balvos, taču pagaidām nav skaidrs, kad tas notiks, informēja Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētnieks, vēsturnieks Zigmārs Turčinskis.

Ziemeļlatgales “Neatkarības vienības” štāba grupas partizānus Rūzi un Biksānu čekisti nogalināja 1949. gada 24. janvārī, uzbrūkot tiem no slēpņa Bērzpils pagasta Osudaru ciemā. Vietu, kur abus apbedīja, šogad jūlijā Turčinska vadītā meklētāju vienība atrada pēc vietējo iedzīvotāju norādēm (“Latvijas Avīze” par to rakstīja š. g. 20. jūlijā publikācijā “Pārbauda 75 gadus senu leģendu”).

CITI ŠOBRĪD LASA
Nogalinātie bija apglabāti vienā bedrē.

Pagaidām medicīnas ekspertīze nav veikta, līdz ar to nevar pilnīgi droši pateikt, kurš no skeletiem piederējis Rūzem, bet kurš – Biksānam. Mirstīgās atliekas šobrīd glabājas noliktavā. Pārapbedīšana varētu notikt nākamgad.

“Vēl nevar pateikt, kurš ir kurš. Vienam ir četri ložu caurumi galvaskausā. Šauts no visām pusēm. Divi trāpījumi sejā, bet viens no augšas uz apakšu, tātad laikam šauts jau uz gulošu. Otrs cilvēks acīmredzot nosists, jo viņam sadragāti labie deniņi un kreisajā pusē viss apakšžoklis,” stāsta Turčinskis.

Vēsturnieks atzīst, ka ekspertīzes jautājums paliek atklāts, jo nav skaidrs, par kādiem līdzekļiem to varētu veikt, jo “no mūsu puses tas bija brīvprātīgs pasākums”.

Vēsturnieks atgādina, ka pēdējo vairāk nekā divdesmit gadu laikā oficiāla nacionālo partizānu kapavietu meklēšana šādā veidā nav notikusi: “Ja nu vienīgi bijuši gadījumi privātā kārtā. Rūzes un Biksāna gadījums tāpēc ir tāds kā pilotprojekts, jo mums jāsaprot, cik laika tas prasa, kādus cilvēkresursus, kādas administratīvās formalitātes, kā runāt ar pašvaldībām.”

Meklēšana un ekshumācija Ziemeļlatgales nacionālo partizānu kustības pētījuma ietvaros notika ar “Brāļu kapu komitejas” atļauju, saskaņojot ar vietējām pašvaldībām. Ekshumācijā piedalījās arī vēsturnieki Inese Dreimane un Jānis Goldšmits, organizācijas “Vidzemes vanagi” pārstāvis Māris Jurciņš, kā arī fotogrāfe Anete Nordena.

Ar vāciešiem nesadarbojās

Jāzeps Rūze partizānu gaitās 1947. gadā.
Arhīva foto
Informācija par abiem partizāniem ir ļoti trūcīga. Arī piederīgo meklējumi panākumiem nav vainagojušies.

Jāzeps Rūze bija dzimis 1918. gadā Nautrēnu pagastā, 1925. gadā dzimušais Staņislavs Biksāns – Bērzpils pagasta Liepnīšu ciemā. Abi kara gados ar vācu okupācijas varu nav saistījušies.

Interesanti, ka Rūzes vārds reiz jau nonācis vēsturnieku redzeslokā. Proti, Okupācijas muzeja pētniecei Inesei Dreimanei noskaidrojot 1941. gada jūnija beigās Centrālcietumā čekistu nogalināto vārdus, atklājās, ka starp vairākiem desmitiem ieslodzīto, kam toreiz izdevās pārdzīvot padomju teroru, bijis arī padomju armijas obligātajā karadienestā 24. teritoriālā strēlnieku korpusā iesauktais karavīrs Jāzeps Rūze.

Jūnijā viņš bija arestēts Gulbenē, jo atklāti paudis neapmierinātību ar padomju varu. Viņu etapēja uz Rīgas Centrālcietumu.

Kad kļuva skaidrs, ka Rīga drīz kritīs vācu rokās, čekisti steigā nogalināja 99 ieslodzītos. Ap pussimts kaut kāda iemesla pēc nebija iekļauti obligāti nošaujamo “spiegu un diversantu” sarakstā vai arī to vienkārši nepaspēja izdarīt. Šie cilvēki, arī Rūze, 1941. gada 30. jūnijā, izmantojot bezvaras mirkļa haosu, izlauzās no Centrālcietuma kamerām un aizbēga.

Rūze kara laiku pavadīja savās mājās Nautrēnu pagastā. Padomju okupācijas varai otrreiz ienākot, 1944. gadā viņš pievienojies nacionālajiem partizāniem. 1945. gadā to izdarīja arī Staņislavs Biksāns. Abi 1946. gadā tomēr legalizējās, taču tajā pašā gadā, draudot arestiem, atgriezās mežā.

Nodeva radinieks

Turčinskis stāsta, ka abu partizānu nogalināšana 1949. gada 24. janvārī, čekas dokumentos pasniegta kā “bandgrupas likvidācija”, aprakstīta diezgan detalizēti.

Minētajā dienā Rūze un Biksāns devušies pēc pārtikas pie Biksāna brālēna. Viņš izrādījies čekas ziņotājs ar segvārdu “Metjolkins” un par partizānu ierašanos ziņojis “istrebiteļu” komandierim, leitnantam Pavlovam. Tas ar savu komandu gaidīja slēpnī. Kad viens no partizāniem iznāca no mājas un ielika pajūgā maisu ar kartupeļiem, pagalmā pret viņu atklāta intensīva uguns.

Šis cilvēks krita uz vietas; nošauts arī zirgs. Otrs partizāns, redzot notiekošo, metās atpakaļ mājā, izgāza logu ar visiem rāmjiem ēkas pretējā pusē un bēga meža virzienā. Viņš nošauts apmēram simts metru no mājas.

Var pieņemt, ka pie pajūga nošautais bijis Rūze, bet Biksāns nogalināts pēc tam.

Pētnieks Turčinskis norāda, ka ar abiem nogalinātajiem čekisti rīkojušies ne gluži tā, kā padomju specdienesti toreiz mēdza rīkoties. Viņu ķermeņus neizlika pagasta centrā citiem par biedinājumu. Sākotnēji partizāni patiešām vesti uz pagasta centru Bērzpilī, tomēr kaut kāda iemesla dēļ vedēji pārdomājuši, ap kilometru no mājām iegriezušies meža sānceliņā un savus upurus aprakuši, tos lāgā pat nepārmeklējot.

Par pēdējo liecina tas, ka abiem kritušajiem kabatā palika naži, bet vienam pat bijusi līdzi acīmredzot zem apģērba paslēpta vācu rokasgranāta. Mirstīgo atlieku izcelšanas laikā granātu likvidēja izsauktie NBS sapieri.

“Atdot vārdus un sejas”

Pētnieku rīcībā ir foto, kur Jāzeps Rūze redzams kā nacionālais partizāns mežā 1947. gadā. Tajā pašā laikā Staņislava Biksāna fotogrāfijas nav saglabājušās. Okupācijas muzeja pētniece Dreimane uzsver, ka svarīgi ekshumēt, identificēt un ar godu pārapbedīt nomaļās vietās pēckara laikā apbedītos kritušos nacionālos partizānus – “atdot viņiem vārdus un sejas”.

Turčinskim, strādājot pie Ziemeļlatgales nacionālajiem partizāniem veltītās grāmatas (tā tuvākā nākotnē iznāks “Latvijas Mediju” apgādā), uzkrājusies informācija par vēl vairākām iespējamām apbedīšanas vietām: “Turpat Ziemeļlatgalē ir zināmas vēl kādas četras piecas vietas. Bet tas jānoskaidro precīzāk. Visas darbības atliksim uz nākamā gada pavasari.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Olafs Zvejnieks: “Das Auto” dod prettriecienu, kas galīgi sajaucis ES plānus transporta zaļināšanā
Sašutums: Rīga strauji pārvēršas par Āfriku… Kāpēc nevienā kebabnīcā nerunā latviski?
VIDEO. Krievijas komandieri pavēlējuši izveidot “dzīvās barjeras”, lai aizkavētu paši sava karaspēka atkāpšanos
Lasīt citas ziņas
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Māris Antonevičs: Putina iespējamo sarunbiedru loks sašaurinās
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
Lielbritānijas karali Čārlzu III Berlīnes lidostā sagaidīs ar 21 lielgabala salūtu: vizīte iezīmēs jaunu sākumu Vācijas un Lielbritānijas partnerībā
Atvadas no pēdējā ķirbja. Garda un sātīga biezzupiņa
08:20
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
08:05
Lielbritānijas karali Čārlzu III Berlīnes lidostā sagaidīs ar 21 lielgabala salūtu: vizīte iezīmēs jaunu sākumu Vācijas un Lielbritānijas partnerībā
07:46
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
VIDEO. Policija izplatījusi video, kā šāvēja ielauzās Nešvilas skolā bruņota ar ieročiem un nogalināja 6 cilvēkus
Brūss Viliss. Ko aktierim nozīmē runas zudums, nespēja formulēt domu, izveidot vārdus un saprast dzirdēto….
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. ASV kara eksperti: Krievijas spēki pārņēmuši jau 65% Bahmutas pilsētas teritorijas
Atvadas no pēdējā ķirbja. Garda un sātīga biezzupiņa
Saulainākā diena gaidāma Kurzemē, gaiss iesils līdz + 5 grādiem
Uzņēmēju Plaudi-Rēlingeri apsūdz par iespējamu aplokšņu algu izmaksu organizētā grupā
“Olainfarm” sāga kā juridiskās drāmas seriālā “Ģēnijs uzvalkā”… Kā uzradās čehu investori?
Krievijā tiesa soda ar cietumsodu tēvu par meitas “diskreditējošo” zīmējumu, bet viņš naktī pamanījies aizbēgt
Olafs Zvejnieks: “Das Auto” dod prettriecienu, kas galīgi sajaucis ES plānus transporta zaļināšanā
Viedie luksofori sāk sodīt pārgalvīgos braucējus – pie sarkanās gaismas braukt nedrīkst
“Mareks pēdējo cīņu vairs nespēja uzvarēt…” No ievainojumiem miris viens no poļu brīvprātīgajiem, kurš veda humāno kravu uz Ukrainu
SPECIĀIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Kaut kas noies greizi, bet nevajag uzreiz krist panikā! Horoskopi 29.martam
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Egils Līcītis: Kurš apturēja simtgadīgo tradīciju Saeimas telpās smēķēt?
VIDEO. Ukraiņu bērni, kurus okupanti aizveda uz Krimu, atkalapvienojas ar ģimenēm
Levits ir nomocījies ar savu zemo reitingu. Jo viņš vairāk mokās, jo vairāk krīt atbalsta balsu skaits, tā situāciju raksturo politologs
Mājsaimniecību noguldījumu pieauguma temps – zemākais desmitgadē
FOTO. Pianists Vestards Šimkus ar sievu Elīnu bērniem māca skaitīt lūgšanas un nelaiž bērnudārzā
“Noskrēju Rīga–Valmiera 107 kilometrus, tas ir mans mīļākais skrējiens.” Stāsts par maratonu skrējēju Aivaru Bondaru
Kāda blakussēdētāja uzvedība visvairāk traucē auto vadītājus?
“Cilvēki, mīļie, kāpēc jūs lietojat pretīgos krievu lamuvārdus? Vai tad nevar pateikt – krievu kuģi, ej dillēs!?” intervija ar Leldi Stumbri
Kurš pelnījis kājas spērienu pa pakaļu? Lato Lapsa nosauc virkni ļoti augstu drošības amatpersonu