Foto: Ilze Pētersone

Padomju okupācijas laikā sabūvētās zvēru fermas ar Amerikas ūdelēm apdraud vietējo Eiropas ūdeli. Kā Rīgas Zoodārzā rūpējas par sugas saglabāšanu? 5

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kurš gan varēja paredzēt, ka padomju okupācijas laikā sabūvētās zvēru fermas ar Amerikas ūdelēm apdraudēs vietējo Eiropas ūdeli, līdz pat sugas izzušanai. Taču tā notika, un mūsdienās eiropiete kļuvusi par retu un aizsargājamu dzīvnieciņu daudzās Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā.

Mūspusē Eiropas ūdeles nav novērotas kopš 1994. gada, un par vaininiecēm tiek uzskatītas augumā nedaudz lielākās un raksturā agresīvākās Amerikas ūdeles. Pavasarī, kad abām sugām notiek riests, amerikāņu tēviņš no vairošanās vietas aiztriec Eiropas ūdeļtēvu un aplido viņa noskatīto dāmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Amerikas un Eiropas ūdeles sapārojas, mātīte kļūst grūsna, taču vienā brīdī embrijs vairs neattīstās un mazulis nepiedzimst. Ūdelēm ir stingri noteikts vairošanās periods, tāpēc mazuļu zaudēšana gadu pēc gada negatīvi ietekmēja populācijas skaitu. Latvijā un daudzviet citur Eiropā dzīvnieku skaits sarukusi tik dramatiski, ka Eiropas ūdele atzīta par bīstami apdraudētu sugu un tika ierakstīta pasaules Sarkanajā grāmatā.

Kopš 1999. gada Eiropas ūdele ir pastāvīga iemītniece Rīgas Zooloģiskā dārzā. Patlaban tur mīt viena mātīte un divi tēviņi. Dzīvnieku skaits var mainīties, stāsta zoodārza runasvīrs Māris Lielkalns, tāpēc ka sadarbībā ar Tallinas zoodārza izveidoto fondu “Lutreola” tiek īstenota nebrīvē vairotu Eiropas ūdeļu reintrodukcija Igaunijas Hījumā salā, kur tās neapdraud Amerikas ūdeles.

“Starptautiskā projekta ietvaros arī mūsu Zoodārzā tiek organizēta šo dzīvnieku vairošana. Kovids šo pasākumu nobremzējis, jo apstājusies apmaiņa ar citiem iesaistītajiem,” skaidro M. Lielkalns.

Kad ūdeļu satikšnās noritējusi veiksmīgi, pēc 35 līdz 46 dienām mātītes vienā metienā laiž pasaulē četrus līdz piecus mazuļus. Jaunās ūdelītes kļūst patstāvīgas divu, trīs mēnešu vecumā, kad ģimene sairst un dzīvnieks lūko pēc savas teritorijas.

Rīgas Zoodārzā katrai ūdelei atvēlēts astoņu kvadrātmetru liels āra voljērs ar baseinu kvadrātmetra platībā un neliela guļamtelpa ar migu. Tām patīk ne tikai peldēt, bet arī pavārtīties smiltīs, tāpēc teritorijā ir smilšains klājums. Lai apskatītu Eiropas ūdeli, uz zoodārzu jādodas pievakarē vai agri no rīta, jo ūdeles ir tā saucamie krēslas dzīvnieki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.