Foto – Shutterstock

Pagrabā sūcas gruntsūdens. Vai pietiks ar pagraba hidroizolāciju no iekšpuses, skaidro speciālists 0

Mans pagrabs ir ļoti slapjš – ir augsts gruntsūdens līmenis.  Vēlos ierīkot pagraba hidroizolāciju no iekšpuses. Kā to izdarīt? Kādreiz veikalā bija nopērkams hidroizolācijas līdzeklis Water stop. Vai tagad arī tāds ir? OJĀRS MĀRUPĒ

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Lasīt citas ziņas

– Lai arī kādu hidroizolācijas līdzekli izmantotu no pagraba iekšpuses, ūdens vienalga gūs virsroku. Ja ir augsts gruntsūdens līmenis, tas notiks ļoti ātri. Sienas nepārtraukti būs mitras. Betons, ja vien tas nav aizsargāts, ļoti labi vada mitrumu. Turklāt vienīgais veids, kā droši pasargāt iekštelpas no mitruma, ir ierīkot hidroizolāciju no ārpuses. Pamati jāatrok un jānoklāj ar hidroizolācijas materiālu, sākot no pamatu pēdas līdz pat augšpusei, – skaidro Māris Stiprais, būvfirmas “KMT projekts” valdes loceklis.

Uz sienas klāj kādu no bitumena hidroizolācijas mastikām, vislabāk uz ūdens bāzes veidotu. Mastiku klāj biezā kārtā, īpaši aizpildot sīkos padziļinājumus, kas var palikt neaizpildīti. Kā pamata hidroizolācijas slānis varētu kalpot kāds no ruļļveida hidroizolācijas materiāliem, labāk tāds, kuru pie pamatnes piekausē ar liesmu. Īpaša uzmanība jāpievērš stūriem, pamata plāksnes un sienas savienojuma vietai. Klājums jāveido tā, lai gruntsūdens spiediens nevarētu iekļūt zem hidroizolācijas slāņa. Vislabāk materiālu klāt divās kārtās, vienu otrai perpendikulāri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mitrums var sūkties arī caur pagraba grīdu. Lai ierīkotu sausu pagrabu, zem grīdas jāierīko drenāžas sistēma ar izvadu, virs tās drenējošs smilšu slānis, hidroizolācija (bieza polietilēna plēve) un betona kārtiņa. Kamēr sienas atraktas, drenāžas sistēma jāierīko arī pie pamatiem no sienu ārpuses. Tikai izpildot visus šos nosacījumus, pagrabs būs sauss.

– Lasītāja minētā hidroizolācijas mastika PENOSIL Premium Water Stop Sealant no gruntsūdeņu radītā ūdens, visticamāk, pasargāt nespēs. Materiālu parasti izmanto šuvju hermetizēšanai. Arī tā cena ir visai augsta – litra iesaiņojums maksā no 13 eiro, – piebilst Māris Stiprais.

Ja pagrabs pārlieku cieš no augsta gruntsūdens līmeņa, iespējams, to būs lētāk ierīkot citā vietā, protams, ja vien uz šā pagraba nav uzbūvēta māja.

Ja tomēr nav pastiprināta mitruma, viens no risinājumiem ir pagrabā izrakt padziļinājumu, kurā savāksies liekais ūdens. Tajā ierīko sūkni ar pludiņu, kas ūdeni automātiski izsūknē. Pagrabs būs nosacīti sauss, taču ar konstantu gaisa mitrumu un temperatūru +4 grādi. Šādā pagrabā lieliski glabāsies āboli un dārzeņi – tie nesažūs. Bet nebūtu vēlams glabāt konservu burkas ar metāla vāciņiem.

Pagraba sienas no iekšpuses var apstrādāt ar hidroizolējošiem bentonītmāliem, taču to kvalitatīvi var paveikt tikai tad, ja sienas ir sausas un veikti visi priekšdarbi, sienas nogruntējot.

Ja vietas pietiek, var izmantot ģeosintētisko mālu izolāciju, kas ir cauršūts, armēts ģeokompozīts. Tas sastāv no divām ārējām izturīga ģeotekstila kārtām un homogēna bentonītmāla pulvera kodola. Ar materiālu apšuj sienas un grīdu un no iekšpuses izveido jaunas 10 centimetru biezas betona sienas un grīdu, kuras saenkuro ar esošajām konstrukcijām.

Reklāma
Reklāma

Saskaroties ar ūdeni, bentonītmālu pulveris piebriest un izveido želejveida zemas caurlaidības slāni, kura izolācijas īpašības ir vienādas vai pat labākas par tradicionālajiem presētajiem māliem.

Bentonītmālu izolācija izmaksās aptuveni sešus eiro par kvadrātmetru. Atsevišķi nopērkamās bentonītmālu granulas, ko, sajaucot ar ūdeni, izmanto hidroizolējošās pastas veidošanai, maksā 30 eiro par 25 kilogramu iesaiņojumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.