Foto: Evija Trifanova/LETA

Par to Latvijā runāts jau desmit gadus! “Zelta vīzas” vairs nedalīs 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Lasīt citas ziņas

Valdības partijas nedēļas sākumā vienojās izbeigt tā saucamo “zelta vīzu” programmu jeb termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, pēc sadarbības sanāksmes paziņoja premjers Krišjānis Kariņš (“JV”).

Nacionālā apvienība pozitīvi vērtē šo lēmumu, jo par to jau ir runājusi desmit gadus, “Latvijas Avīzei” atzina NA deputāts Edvīns Šnore, norādot, ka valdošās partijas par šo soli ir izšķīrušās tikai pēc tam, kad Eiropas Komisija visām dalībvalstīm rekomendēja izbeigt šāda veida programmu darbību. Iekšlietu ministrija plāno iesniegt Saeimā atsevišķus grozījumus Imigrācijas likumā, lai tos varētu pieņemt kā steidzamus divos lasījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms aptuveni desmit gadiem politiķi pēc Aināra Šlesera ierosmes vienojās par uzturēšanās atļauju programmu, kas paredzēja to izsniegšanu ārzemniekiem, kuri Latvijā iegādājās nekustamo īpašumu vai veica nozīmīgas investīcijas tautsaimniecībā.

Tolaik tā tika pasniegta kā iespēja pārvarēt ekonomisko krīzi, ko lielā mērā bija veicinājis nekustamā īpašuma “burbulis”. Termiņuzturēšanās atļauja dod tiesības ārvalstniekiem Latvijā uzturēties noteiktu laiku, bet pastāvīgās uzturēšanās atļaujas var saņemt, ja persona Latvijā ir dzīvojusi piecus gadus un ir apguvusi valsts valodu.

Saeimā jau ir atvērts Imigrācijas likums, kuru Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija gatavo izskatīšanai 2. lasījumā. Šie likuma grozījumi vēl būs jāpieņem arī 3. lasījumā. Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava pirms vairākām nedēļām tajos iesniedza priekšlikumu, ka jaunu uzturēšanās atļauju izsniegšana Krievijas Federācijas pilsoņiem tiek apturēta uz nenoteiktu laiku.

Izņēmumi būtu gadījumi, kas saistīti ar Latvijas valsts interesēm vai humāniem apsvērumiem. Pēc tam par Imigrācijas likuma izmaiņām sākās diskusija koalīcijā, kuras iznākumā tika sagatavots ko­alīcijas kopīgs priekšlikums. Tas paredz, ka uzturēšanās atļaujas neizsniedz un var anulēt, ja kompetentās iestādes ir konstatējušas, ka ārzemnieks ir publiski slavinājis noziegumus pret cilvēci, agresijas noziegumus vai kara noziegumus, kā arī, ja ir rīkojies pretrunā ar valsts un sabiedrības drošības interesēm.

Pirms nedēļas iekšlietu ministre Marija Golubeva (“AP”) tviterī paziņoja, ka ir uzdevusi Iekšlietu ministrijai sagatavot grozījumus, lai pārtrauktu izsniegt jaunas termiņuzturēšanās atļaujas Krievijas valstspiederīgajiem, pieļaujot izņēmumus, piemēram, ģimenes apvienošana, ar režīma represijām saistīti humāni apsvērumi. Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins “Latvijas Avīzei” otrdien pastāstīja, ka grozījumi Imigrācijas likumā ir sagatavoti un šonedēļ tiks iesniegti Saeimā, lai parlaments tos varētu pieņemt kā steidzamus.

Tie paredz pilnībā pārtraukt pirmreizējo termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas valstspiederīgajiem. Taču ir saglabāti daži izņēmumi, ievērojot stingrus nosacījumus. Tie ir jau minētie humānie apsvērumi. Tad vēl varēs izsniegt studiju termiņ­uzturēšanās atļaujas, jo to nosaka Eiropas Savienības direktīvas.

Vēl viens izņēmums būs saistīts arī ar nodarbinātību, par ko jau iepriekš ir runājis arī premjers K. Kariņš. Interesi pārcelt savu biznesu no Krievijas uz Latviju ir izrādījuši vairāki Rietumu uzņēmumi, kuros strādā arī Krievijas pilsoņi – viņiem varētu izsniegt uzturēšanās atļaujas. Taču M. Šteins uzsvēra, ka visi šādi gadījumi tiktu stingri izvērtēti, paralēli personas pārbaudīs arī Valsts drošības dienests. Ministru kabineta noteikumos būs noteikti stingri kritēriji, pēc kuriem vērtēs katru izņēmumu.

NA deputāts Edvīns Šnore vairākkārt uzsvēra, ka uzturēšanās atļauju izsniegšanu apturēt pilnībā NA piedāvāja jau pirms vairākiem gadiem, saredzot drošības riskus, kas vēl vairāk pastiprinātos tagad. “Kad pie robežas žvadz ieroči un sprāgst bumbas, mēs varam no Krievijas sagaidīt bada cietējus lielā skaitā,” uzskata deputāts. Latvijai būtu jāsaprot tie riski, ja mūsu valstī izveidotos “krievu pasaules mazā saliņa,” sacīja E. Šnore. Viņš uzsvēra, ka NA vērsa uzmanību uz visiem Krievijas pilsoņiem, kas uzturas Latvijā kā ar termiņuzturēšanās atļaujām, tā ar pastāvīgajām uzturēšanās atļaujām, jo starp viņiem daudzi “atbalsta Krievijas imperi­ālismu”.

E. Šnore sagaida, ka tiks sperts nākamais solis un tiks samazināta arī krievu valodas lietošana. Savukārt J. Dombrava pēc koalīcijas sanāksmes tviterī ierakstīja, ka “Jaunā Vienotība” un “Attīstībai/Par” savu pozīciju esot mainījušas, pateicoties Eiropas Komisijas rekomendācijām. “Gaidām EK lēmumu par PSRS propagandas pieminekļu nojaukšanu,” raksta J. Dombrava. Jāteic, ka arī par šo tematu koalīcijā ir sākusies diskusija, ko savukārt ierosinājis tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības viens no līderiem Armands Krauze atbalsta piedāvātās izmaiņas Imigrācijas likumā, bet ar nosacījumu, ka humānu apsvērumu dēļ tiek izsniegtas vīzas Krievijas pilsoņiem, kas bēg no represijām savā valstī un grib paglābties Latvijā, lai šeit cīnītos pret Putina režīmu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
Rinkēvičs: Nav pieņemami, ka ar sarežģījumiem apgūstamās naudas kategorijā ir 500 miljoni ES fondu naudas
TV24
Enerģētikas eksperti prognozē, cik tuvākajā laikā maksās gāze, degviela un elektrība: “Ilgākā termiņā mēs nevaram pateikt”
Kokteilis
FOTO. Teilore Svifta no pasaules popmūzikas princeses kļuvusi par Velsas princeses stila māsu
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
Kokteilis
FOTO. Teilore Svifta no pasaules popmūzikas princeses kļuvusi par Velsas princeses stila māsu
15:52
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
15:46
Ceturtdienas rītā daudzviet gaidāma migla. Kāda būs diena?
15:43
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
Ceturtdienas rītā daudzviet gaidāma migla. Kāda būs diena?
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
VM aicina traumatoloģijas aprūpi Rīgā koncentrēt RAKUS un PSKUS un apšauba Dzemdību nama atbilstību mūsdienu prasībām
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
Siliņa: Baltijas valstis nosoda Krievijas “vēlēšanas” okupētajās Ukrainas teritorijās
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
Liepājā audzēknes sadurtā skolotāja kompensācijā saņems 8784 eiro, uzbrucējai piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
Francijas lauksaimnieki, kas dēvēti par vieniem no niknākajiem Eiropā, atsākuši protestus un atklāj, ko plāno iesākt
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”