Foto-Sergieiev/Shutterstock

Parkets vai parketa dēļi – ko izvēlēties un kā ieklāt? 0

Ar ko atšķiras parketa dēļi no parketa, un kā tos ieklāt? JĀNIS SMILTENĒ

Klasiskā masīvkoka parketa dēlīšu ieklāšana ir visai sarežģīts, turklāt dārgs uzdevums. Šo darbu vislabāk uzticēt pieredzējušiem meistariem. Šāds parkets lielākoties pakļauts mitruma ietekmei, un tā kopšanai jāpievērš liela uzmanība.

Praktiskāks risinājums no pagājušā gadsimta vidus

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 122
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Daudz racionālāka ir parketa dēļu izmantošana. Šis materiāls kā parketa alternatīva patentēts pagājušā gadsimta 40. gados. Sākotnēji tika ražoti divslāņu parketa dēļi, taču jau dažus gadus vēlāk sāka ražot vēl mūsdienās populāros trīsslāņu parketa dēļus. To ieklāšana ir salīdzinoši vienkārša, un darbu kvalitatīvi iespējams paveikt paša spēkiem. Tirdzniecības vietās nopērkami arī masīvkoka parketa dēļi, tie īpaši apstrādāti, atvieglojot gan ieklāšanu, gan vēlāku ekspluatāciju.

Līmēto parketa dēļu izturības un ilgmūžības noslēpums ir to uzbūvē – katrā kārtā koksnes šķiedra orientēta perpendikulāri iepriekšējai. Kārtām ir arī dažāds biezums. Tas viss kopā nepieļauj dēļu deformēšanos mitruma ietekmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parketa dēļu augšējā kārta tiek izgatavota no augstvērtīgas cieto šķirņu koksnes (osis, ozols, eksotisko koku sugas). Koksnes gabaliņi tiek pielāgoti cits citam gan pēc šķiedras virziena, gan raksta. Tāpat virsējo kārtu var izgatavot no viena nažfiniera gabala, kārtas biezums ne mazāks par 4 mm. Nākamā 7–8 mm biezā kārta parasti tiek izgatavota no 20–30 mm platiem skujkoku koksnes gabaliņiem, kas tiek orientēti perpendikulāri pirmajai kārtai. Šajā kārtā iefrēzē arī parketa dēļu savienojuma elementus.

Apakšējā kārta arī tiek izgatavota no 4 mm bieziem skujkoku dēlīšiem, kuru šķiedras virziens sakrīt ar augšējo kārtu. Apakšējā kārta var būt izgatavota no bērza saplākšņa. Visa konstrukcija tiek savstarpēji salīmēta. Augšējo kārtu slīpē un pārklāj ar vairākām lakas kārtām. Pēc parketa dēļu ieklāšanas papildu lakošana nav nepieciešama.

Parketa dēļu priekšrocības un trūkumi

Salīdzinot ar linoleju un laminātu, parketa dēļu galvenā priekšrocība ir to ekoloģiskās īpašības – materiālu izgatavo no dabīgas koksnes. Kvalitatīvi ieklājot, parketa dēļus vizuāli nav iespējams atšķirt no klasiskā parketa. Dēļi ir noturīgāki pret deformācijām, mainoties sausiem un mitriem ekspluatācijas apstākļiem. Parketa dēļus var ieklāt daudz ātrāk, un nav nepieciešamas īpašas iemaņas. Pietiek, ja sagatavota līdzena, stabila virsma un ir montāžas instrukcija.

Ja pieļautas kādas neprecizitātes, tās iespējams koriģēt, protams, ja montāžas procesā nav izmantota līme. Parketa dēļi jau ir apstrādāti, un tos ilgāku laiku var ekspluatēt bez tālākas apstrādes, bet parkets pēc ieklāšanas jāēvelē, jāslīpē un jāpārklāj ar eļļu vai laku. Parketa dēļi var imitēt gan dažādu rakstu klasisko parketu, gan dēļu grīdu. To kalpošanas laiks ir 20–30 gadu.

Atšķirībā no klasiskā parketa tiem, protams, ir īsāks ekspluatācijas laiks, taču atsevišķus parketa dēļu modeļus var slīpēt līdz pat desmit reizēm. Svarīgi, lai to virskārta, kas izgatavota no cēlkoka, būtu pietiekami bieza.

Parketa dēļu trūkums – salīdzinājumā ar laminātu vai linoleju tiem ir augstāka cena – sākot no 20 eiro par kvadrātmetru.

Pamatnes sagatavošana

Parketa dēļus var klāt uz dažādu materiālu pamata: betona, dēļu, finiera vai kokšķiedru plākšņu grīdas. Galvenais, lai pamats būtu stingrs un līdzens, tāpēc tā sagatavošanai jāvelta pietiekami daudz laika un pūļu.

Virsma rūpīgi jāpārbauda – ja tajā ir padziļinājumi vai citi nelīdzenumi, defekti jānovērš, izciļņus nokaļot vai noslīpējot, bet padziļinājumus un milzīgas plaisas aizpildot ar atbilstīgiem materiāliem. Nelielus nelīdzenumus var lieliski paslēpt, uz pamata tieši piestiprinot finiera vai OSB plāksnes. Pirms plākšņu montāžas betonētās virsmas noteikti jāgruntē ar atbilstošu dziļumgrunti. Grunts nostiprinās virsmu un nepieļaus putekļu veidošanos.

Pamats uzskatāms par pietiekami gludu, ja nelīdzenumu augstumu starpība nepārsniedz divus milimetrus metru garā posmā. To var pārbaudīt, izmantojot līmeņrādi. Ja pamatu nav iespējams nolīdzināt citādi, var izmantot grīdu pašizlīdzinošās masas (maisījumi nopērkami gan betona, gan koka grīdu izlīdzināšanai, un to cena ir no 19 līdz 80 eirocentiem par kilogramu) vai nolīmeņot lāgas un izveidot jaunu grīdas pamatu no pietiekami biezām finiera vai OSB loksnēm. Ierīkojot lāgas, iespējams arī grīdu papildus siltināt. Jāņem gan vērā, ka šādā gadījumā telpas augstums var būtiski samazināties.

Bez apakšklāja neiztikt

Pirms parketa dēļu montāžas uz grīdas noteikti jāierīko apakšklāja kārta. Elastīgo apakšklāju izgatavo no putupolietilēna, ekstrudēta putupolistirola, papīra vai korķa. Tas nopērkams ruļļos vai loksnēs.

Viens no labākajiem apakšklāja materiāliem ir korķis, jo tas ir izteikti silts materiāls, turklāt pēc saspiešanas vienmēr atgūst sākotnējo formu. Atkarībā no biezuma tas izmaksās 1,50–5 eiro par kvadrātmetru.

Lētāk maksās putupolietilēns. Atkarībā no materiāla biezuma un papildu īpašībām kvadrātmetrs materiāla maksā 0,33–1,50 eiro par kvadrātmetru.

Korķa apakšklāju pie pamata pielīmē, savukārt putupolietilēnam papildu stiprināšana nav nepieciešama.

PADOMI

• Pirms montāžas no veikala atvestajiem parketa dēļiem bez polietilēna iesaiņojuma jāļauj aklimatizēties vismaz pāris diennakšu.

• Jau laikus jāuzzīmē aptuvena montāžas shēma, ņemot vērā parketa dēļu izmērus, – tā izdosies izvairīties no lieliem atgriezumiem. Piegriežamo parketa dēlīšu garumam nevajadzētu būt īsākam par 50 cm, bet pēdējās rindas platumam mazākam par 6 cm. Ja šāda situācija veidojas, platumā jāpiegriež arī pirmās rindas dēlīši.

• Dēlīšus iekārto pamīšus. Tas nozīmē, ka otrās rindas dēlīši ir nobīdīti attiecībā pret pirmo rindu par pusi vai trešdaļu.

• Parketa dēļus var ieklāt peldoši – tos nefiksējot pie pamata. Šis paņēmiens ir visvienkāršākais, un vajadzības gadījumā iespējams veikt grīdas seguma korekciju, vēlāk nomainīt ekspluatācijas laikā bojātos dēlīšus. Šādu paņēmienu nevar izmantot telpās, kuras lielākas par 50 kvadrātmetriem, telpās, kur paredzama liela slodze, tāpat pamatam jābūt īpaši līdzenam.

• Parketa dēlīšus arī var pielīmēt. Šāds paņēmiens ir ērts, ja tos klāj uz betona, kas iepriekš rūpīgi nogruntēts. Ja telpa ir pirmajā stāvā un pastāv iespēja, ka cauri betonam var cirkulēt mitrums, betons jāpiesūcina ar piemērotiem hidroizolācijas materiāliem, kas dziļi iesūcas virsmā.

• Jālieto elastīgas polimēru līmes koka segumu pielīmēšanai. Lietojot līmi, apakšklāju neliek. Līmes izmaksas – no 4 līdz 8 eiro par kilogramu. Iegādājoties līmi, jāpārliecinās, ka tā piemērota konkrētā veida dēlīšiem.

• Līmējot dēlīšus, tāpat kā ieklājot peldošo grīdu, starp segumu un sienu jāatstāj 10–15 mm plata sprauga – kompensācijas šuve. To vēlāk nosegs ar grīdlīsti.

• Pēc dēlīšu pielīmēšanas grīdai jāļauj divas trīs dienas žūt. Kad līme izžuvusi, šuves starp dēlīšiem apstrādā ar caurspīdīgu akrila hermētiķi, kas nepieļaus mitruma nokļūšanu zem grīdas seguma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Krāšņi zied līdz pat oktobrim! 5 jautājumi, kas jāzina par klinšrozītēm
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Populāra spāņu šefpavāra recepte, kas iecienīta visā pasaulē: griķu paelja ar vistas gaļu un tomātu mērcīti 6
2 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
FOTO. No kādiem materiāliem un kā izgatavot kāpnītes pie loga, lai kaķis no ielas tiktu mājās? 3
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 122
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
8 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 63
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
16 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
3 dienas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 22
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilām pusdienām vai vakariņām: spageti ar maltu gaļu, tomātiem un burkāniem 1
4 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kas jāzina par virsstundu darbu? 2
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
10 padomi mārtiņrožu ieziemošanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 147
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Gada laikā iedzīvotāji biežāk sākuši lietot alkoholu 17
9 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 63
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet spīdēs saule 3
11 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
4 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 55
10 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Pie mums Bebrenē zirgu drīz jau būs vairāk nekā cilvēku!” Joks ar lielu daļu patiesības 1
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Niršanas amatieris Izraēlā atrod ap 900 gadu senu krustnešu zobenu 1
18 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 189
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 122
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 234
2 dienas
LA
LA
Ziņas
Tālu nav brīdis, kad medicīniskā palīdzība kādam var būt jāatsaka. Kuram pacientam būs priekšroka? 17
22:26
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju 1
21:34
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 147
20:02