Ināra Mūrniece: “Gribu teikt paldies tiem gandrīz 90 deputātiem, kas ieradās un konstruktīvi un organizēti strādāja.”
Ināra Mūrniece: “Gribu teikt paldies tiem gandrīz 90 deputātiem, kas ieradās un konstruktīvi un organizēti strādāja.”
Foto: Karīna Miezāja

“Pēc krīzes būs vairāk īstuma.” Saruna ar Ināru Mūrnieci 5

“Mans uzstādījums ir – Saeimas sēdēs aprīlī strādāt tikai ar tiem projektiem, kas saistīti ar ārkārtējās situācijas pārvarēšanu,” intervijā “LA” saka Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Kāds ir viņas skatījums uz valstī un parlamentā notiekošo, kad Latvijā noteikta ārkārtējā situācija?

 

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Valsts prezidents izteicis vēlmi, lai mediju daudzšķautņainā mozaīkā Covid-19 radītās krīzes dēļ neizbirtu ne stikliņš. Levita kungs pielīdzina medijus stratēģiski svarīgām nozarēm. Tikmēr preses stāvoklis vēl vairāk pasliktinājies, žurnālisti zaudē darbu, daudziem samazina algas, laikraksti ir novesti līdz izdzīvošanas pēdējai robežai. Vai tiešām būs progress un solis uz priekšu, ja Latvija kļūs par pirmo Eiropas valsti, kurā pilnīgi visi tipogrāfijā drukātie preses izdevumi nobeigti un iznīcināti? Kāpēc tas uztrauc tikai prezidentu?

I. Mūrniece: Tas uztrauc arī Saeimu un mani, jo zinu, ko nozīmē žurnālista darbs. Šobrīd visi esam ārkārtējā situācijā, kādu mūsu paaudzes cilvēki nav piedzīvojuši.

CITI ŠOBRĪD LASA
Galvenais, par ko jādomā, lai iedzīvotājiem nezustu drošības sajūta, lai cilvēkiem, kuri krīzes dēļ zaudējuši darbu vai nonākuši nelabvēlīgos apstākļos, būtu iztikšana.

Un jādomā arī par presi, kas ir svarīga mūsu dzīves daļa. Medijiem, kuri asi izjūt krīzi uz savas ādas ar ienākumu samazinājumu, mums ir labas ziņas. Atbalsts presei būs. Valdība piešķir pāri par 2 miljoniem eiro gan satura veidošanai, gan laikrakstu, žurnālu piegādēm. Papildu atbalstu saņems sabiedriskie mediji.

 

Preses izdevēji vēlas arī samazināto – 5% – PVN likmi drukātās preses izdevumiem un lai valsts arī 2021. gadā uzņemtos pasta izdevumu segšanu.

Pašlaik tiek piešķirtas lielas summas mediju noturēšanai virs ūdens. Mūsu kultūras ministrs dara, ko var. Ministrijas iesniegtajā ziņojumā valdībai ir ieteikts arī apsvērt šādas likmes piemērošanu, taču patlaban lēmuma nav.

Tiek meklēti risinājumi, kā gadu no gada pastāvīgi saglabāt universālo pakalpojumu ar “Latvijas Pasta” starpniecību un turpināt avīžu piegādi abonentiem.

 

Ministru prezidents Kariņš solīja, ka aizgājušo privāto reklāmas devēju vietā ieradīsies valsts iestādes, pērkot reklāmas laukumus un minūtes.

Ārkārtējās situācijās valdība ir galvenā, kas uzņemas krīzes pārvarēšanu, un tas ir apsveicams priekšlikums šādā veidā atbalstīt laikrakstus, TV un radio.

 

Kāpēc Saeimā, pārejot uz darbu attālinātā režīmā, uz sēdēm netika ielaisti žurnālisti? Runa ir par informācijas pieejamību.

Kad valstī izsludināja ārkārtējo situāciju, parlamenta darbs neapstājās. Meklējām darba formas, kā strādāt tālāk.

Ātrāk pārorientējās Saeimas komisijas, kuras ir mazskaitlīgākas un kurām IT nozare spēja piedāvāt tehnoloģiskās platformas attālinātam darbam. Deputātu simta kopā nākšana ir ievērojami sarežģītāka.

Izskanēja pat bažas, vai Saeima spēj strādāt pēc viena deputāta inficēšanās ar vīrusu – vai nevajadzētu parlamenta funkcijas nodot Ministru kabinetam. Deputāti frakciju padomē piedāvātos risinājumus noraidīja, ieskaitot variantu strādāt ar samazinātu kvorumu, kā tagad darbojas, piemēram, Zviedrijas riksdags.

Mans variants bija veidot videokonferences režīmu, kurā pilnvērtīgi noritētu debates un vienlaikus tiktu nodrošināta deputātu savstarpējā distancēšanās. Esmu gandarīta, ka kolēģi to pieņēma un mūsu IT speciālisti šādu iespēju radīja. Izturēja gan tehnika, gan deputāti, kuri divās dienās “pieveica” piecas ārkārtas sēdes, izskatot likumprojektus. Vēsturiski tā bija pirmā reize, kad Saeima sanāca kopā astoņās dažādās zālēs.

Gribu teikt paldies tiem gandrīz 90 deputātiem, kas ieradās un konstruktīvi un organizēti strādāja.

 

Ja pateicāties deputātiem par disciplinētību, vai tas nozīmē, ka krīzē opozīcija valsts interešu vārdā vienojusies par kopdarbību ar pozīciju?

Katra partija, protams, turpina cīnīties par savām prioritātēm. Tā Nacionālai apvienībai, piemēram, ir svarīgs atbalsts vecākiem ar bērniem, un esam gandarīti, ka panācām 50 eiro piemaksu par katru atvasi vecākiem, kuri spiesti pārtikt no dīkstāves pabalstiem, un arī atbalsts citam grupām.

Pašlaik deputāti spēj labāk ieraudzīt kopējo situāciju valstī. Saeima dara to, kas ir krīzes situācijā nepieciešams, un dara, cik labi iespējams. Priecē debašu nopietnība komisijās, tas, ka opozīcija nāk klajā ar vērā ņemamiem priekšlikumiem. Ne visi tie īstenojami uz karstām pēdām, bet racionālākie tiek iestrādāti nolēmumos. Viens no jautājumiem, ko opozīcija izvirzīja attiecībā uz banku uzraudzību, – lai nepamatoti netiek sadārdzināti kredīti.

Priekšlikums nebija gana labi noformulēts, bet valdība ir sapratusi, ka tam jāseko līdzi.

Arī valdība strādā saliedēti kā komanda, kur katram ministram ir sava īpašā vieta un īpašais uzdevums.

 

Man tomēr jāvaicā, kāds ir morālais klimats koalīcijā, ja agrāk gaišais Kariņa kunga vaigs pēdējā nedēļā šķiet pelēks? Vai premjers nav paguris vilkt uzkrauto vezumu, kad vienlaikus jātiek galā arī ar piecām dažādām partijām un to vēlmēm?

Jums laikam pielikts pelēkais filtrs televizora ekrānam. Kariņa kungu, cik esmu attālināti vai tuvumā sastapusi, redzu aizvien tikpat enerģisku kā vienmēr. Bet, protams, darba intensitāte ietekmē.

 

Vai Saeimā jāturpina darbs pie administratīvi teritoriālās reformas? Pašvaldību savienība, opozīcija iesaka to apturēt.

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) uzraudzības komisijā var virzīties tālāk, skatot iesniegtos priekšlikumus.

Mans uzstādījums ir – Saeimas sēdēs aprīlī strādāt tikai ar lēmumu un likumu projektiem, kas saistīti ar ārkārtējās situācijas pārvarēšanu. Jārezervē arī laiks jautājumiem, kas papildus tiks atzīti par steidzamiem. ATR nav jautājums, par kuru Saeimai jāizlemj jau šomēnes.

 

Kā vērtējat medicīnas dienestu darbu Covid-19 saslimstības ierobežošanā?

Ļoti augstu vērtēju to, ko dara NMPD vadītāja Liene Cipule, infektologi, citi mediķi, kuri strādā ārkārtas režīmā, riskējot ar savu veselību. Esmu gandarīta, ka par darbu krīzes periodā vienu mēnesi mediķi, kuriem pašlaik visintensīvākais darbs, saņems algas pielikumu 50% apmērā, bet turpmāk paredzētā piemaksa būs 20% un plašākam lokam. Svarīgi ir teikt pateicības vārdus, bet svarīgs arī atalgojums, jo tā ir sevis ziedošana, darba laiks, kas pavadīts prom no ģimenēm, bērniem.

Partijas varētu atteikties no piešķirtā valsts finansējuma daļas, novirzot to, piemēram, mediķu prēmēšanai vai datoriem daudzbērnu ģimenēs!

Kādēļ šos līdzekļus politiskajiem spēkiem piešķīra? Līdzīgi kā citās valstīs – demokrātijas veicināšanai. Lai partijas būtu rīcībspējīgas un strādātu tīrām rokām. Lai nebūtu kārdinājuma darboties ar melnām kasēm un sponsori zaudētu ietekmi pār politiku. Man bija saruna ar Zviedrijas parlamenta spīkeru, kurš teica, ka arī zviedri piešķir partijām budžeta naudu, lai netiktu pieņemti tādi lēmumi, kas vēlāk sabiedrībai izmaksā daudz dārgāk.

Tiesa gan, Saeimā bija balsojums par azartspēlēm, par kuru pēc tam daudz runājām partneru starpā un to apsprieda vēlētāji. Kopējais balsojums bija labs, panākot azartspēļu vietu slēgšanu, bet bija bažas, ka spēļu lobijs gan ir ielavījies Saeimā – atšķirībā no žurnālistiem, kuri uz sēdi nevarēja nākt. Vēlāk par to koalīcijas sēdē neviens neatzinās…

 

No kā Saeimai būtu jāatsakās, solidarizējoties ar tautu, – teiksim, no kapitālā remonta vai no dārgiem ziedu iepirkumiem?

Esmu lūgusi pašlaik pārskatīt visus iepirkumus, ko plāno Saeimas administrācija, un sludināt vien tos, bez kuriem pavisam nevar iztikt, lai nodrošinātu parlamenta funkcionēšanu.

Ziedu iepirkums ir apturēts. Iesāktie remontdarbi gan tiks turpināti – ēkas drošības dēļ.

 

Kā vērtējat rosinājumus krīzes laikā samazināt valsts pārvaldē strādājošo skaitu? Vai nav jāpārskata arī Saeimas štatu saraksts?

Neredzu, ko daudz mazināt. Tas jāvērtē pašām ministrijām. Valdībai jāpilda visas funkcijas, kādas bija pirms krīzes, un papildus klāt nākušas jaunas. Pašlaik ir cilvēki, arī Saeimā, kas strādā attālināti.

Piemēram, komisiju konsultanti, kuri šodien strādā no mājām, bet rīt būs vajadzīgi uz vietas Saeimā. Vai mūsu Juridiskais birojs, kas analizē no valdības atsūtītos likumprojektus. Pašlaik ir vienalga, vai jurists analīzi veic mājās pie datora vai sēžot darba kabinetā. Vai ierēdņiem būtu jāiet bezdarbniekos? Šobrīd neredzu tam iegansta.

 

Ko cilvēkiem māca vīrusa krīze, un kā būs, kad viss tiešām beigsies?

Man bija nu jau aizsaulē aizgājusi ļoti mīļa Ligijas tante. Viņa dzīvoja Smiltenē un bija pilsētas Goda pilsone. Bijusī fizkultūras skolotāja, nodarbojās arī ar zirgu sportu. Tante mums bija dzimtas “ģenerālis”, kas atnāk, nostāsta skarbas patiesības, bet ne bez smaida un ar lielu optimisma devu, lai mūs sapurinātu un uzmundrinātu.

Grūtos brīžos vienmēr atceros Ligijas tanti. Kad tikāmies, viņa stāstīja, ka salīdzinājumā ar pagājušiem padomju okupācijas gadiem šais laikos visa kā ir gana. Modernas tehnoloģijas ar iespējām momentāni sazināties. Plazmas televizori, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, viedtālruņi, tāli ceļojumi. Tante atcerējās, ka bez tā visa varēja iztikt, jo ne jau lietu pārbagātība dara cilvēku laimīgu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Tas, kas mūs dara laimīgus, ir tieša saskarsme, cilvēciskas attiecības, un vissvarīgākais ir dzimtu kopā nākšana, dziesmas un patiesa sirds līksmība.

Šobrīd tā daudziem pietrūkst. Trūkst saskarsmes tai nozīmē, ka nedrīkst apskaut piederīgos, sabučot vecomāti. Taču man ir sajūta, ka cilvēki tagad daudz vairāk piedomā cits par citu, par saviem piederīgajiem, nevis par lietām. Pēc krīzes būs vairāk vienkāršības un īstuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
18 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 300
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 23
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 30
4 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 7
2 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem?
12:34
LE
LETA
Ziņas
Latvijā 43 jauni Covid-19 gadījumi un viens sasirgušais cilvēks miris
12:14
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā un Lietuvā nedaudz vairāk nekā 300 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, netiek ziņots par kāda nāvi
12:12
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 1
1 stunda
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem?
21 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 4
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 6
2 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 71
17 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 9
14 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 7
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbola izlase Tokijas olimpisko spēļu turnīru sāks ar maču pret spēcīgo Poliju un kvalifikācijas turnīra pārsteigumu Beļģiju 2
13 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē 26
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 21
19 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Ārkārtas palīdzība Vācijai: 250 miljonus papildina ar 200 miljoniem 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpils “Noah Jurmala” futbola klubs aptur dalību virslīgā 3
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 136
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 58
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 146
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 217
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 300
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 2
2 stundas