Kā audzēt pēdlapes? Vai to augļi ir ēdami? 1

“Esmu dabūjis sešputekšņlapu pēdlapes sēklas. Gribētu uzzināt ko vairāk par šo augu, tā audzēšanu un izmantošanu. Vai pēdlapes augļi ir ēdami?” 
P. Veips

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Savvaļā šie ēncietīgie bārbeļu dzimtas augi sastopami mežainajās Himalaju nogāzēs.

Pie mums mazāk pazīstama vairogveida pēdlape ar baltiem, smaržīgiem ziediem un dzelteniem augļiem. Pavasarī tās jaunie dzinumi atgādina zirgkastaņas. Augi izplatās ar horizontāli izvietotiem sakneņiem un savās dabiskajās augtenēs spēj aizņemt lielas teritorijas. Gatavie augļi ir ēdami (tiem ir saldskābs mīkstums), pārējās augu daļas satur indīgus sveķus, kas izraisa stipru caureju. Senāk Ziemeļamerikas indiāņi pulverī saberztas vairogveida pēdlapes saknes lietojuši tārpu izdzīšanai un vemšanas ierosināšanai, auga toksīni iedarbojušies kā insekticīds.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biežāk dārzos audzē sešputekšņlapu pēdlapi. Tas ir dekoratīvs, līdz 50 cm augsts augs. Pavasarī, pirms atritinās lapas, parādās bāli rozā ziedi. Vasarzaļās lapas sākumā ir sarkanīgas, vēlāk zaļas. Vasaras beigās izveidojas sarkani, palieli (ap 10 cm gari), gaļīgi augļi, kas nedaudz atgādina tomātus. Pēdlapes audzē pusēnā vai pat ēnā, mitrās, caurlaidīgās, trūdvielām bagātās, vāji skābās augsnēs, piemēram, kopā ar rododendriem. Šie īpatnējie augi labi iederas arī meža tipa dārzos. Pavairo ar ceru dalīšanu rudenī vai ar sēklām, bet tām nepieciešama stratifikācija. Sēklas oktobrī sēj podiņos un pa ziemu atstāj laukā. Pavasarī tās sadīgst, tiesa, ne visai vienmērīgi. Līdz rudenim dēstus audzē podiņos, pēc tam tos var stādīt pastāvīgā vietā, apmēram 35 cm attālumā citu no cita. No sēklām izaudzētie augi uzzied otrajā trešajā gadā. Iespējama arī pašizsēja. 


Farmācijas doktore Vija Eniņa skaidro, ka sešputekšņlapu pēdlapei gandrīz visās auga daļās (it īpaši sakneņos) ir sveķveida viela podofilīns, kura sastāvā atrasti lignāni, kam piemīt pretaudzēju aktivitāte. Taču podofilīns pats (viss aktīvo vielu kopums) ir toksisks, ietilpst stipri iedarbīgo vielu klāstā. Stingri kontrolējot devas, to izmanto kā caurejas līdzekli, siekalu un žults sekrēcijas veicināšanai, arī dažu audzēju formu ārstēšanai. Podofilīna nav vienīgi augļu mīkstumā – vai ir vērts tos ēst? Nekādi garšīgie jau tie nav…

Pašiem šā auga preparātus nevajadzētu gatavot un lietot, tas ir bīstami. Ja tomēr paredzēts ievākt auga saknes, obligāti jāuzvelk cimdi un jāsargā acis, jo pēdlapes sula var radīt apdegumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.