Zied flokši vasaras pilnbriedā.

Pelni puķu dārziņam: tagad vai pavasarī? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Saka, lai flokšiem, peonijām un citām puķēm nebūtu miltrasas, ieteicams kaisīt pelnus. Vai kaisīt tagad vai gaidīt pavasari?” – jautā Baiba no Kokneses.

“Flokšiem un peonijām mazliet pelnu uzkaisa tagad. Tie nenāks par sliktu arī citām puķēm, dekoratīvajiem krūmiem,” iesaka stādaudzētāja Maija Baiža. Taču otru reizi pelnošanu vajadzētu atkārtot agri pavasarī, jo slapjā un siltā ziemā barības vielas izskalojas. Agrāk to darīja vienu reizi pavasarī, kad kusa pēdējais sniegs. Tagad jānotver brīdis, kamēr augi vēl nav sākuši augt. Flokšiem tas notiek agrāk nekā peonijām, jo tie turpina dzīvot pat nelielos plusos.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vienam flokšu krūmam nevajag vairāk par pussauju pelnu.
Foto: Inita Šteinberga

Kā labākos iesaka lapukoku pelnus, taču prakse liecina, ka arī jauktai vai skujkoku malkai nav ne vainas. Neder vienīgi pelni no oglēm.

Ap flokšiem pelnus ber uzmanīgi, jo šogad daudziem ceriem jau manāmi zaļi jauno dzinumu galiņi, tie ir tādā kā nogaidīšanas stāvoklī. Ja liela sala nebūs, tie pavasarī turpinās augt. Ja nosals – augs dzīs jaunus dzinumus rozetē. Tāpēc pelnus ber ap ceru, nevis uz tā.

Drošāk ar pelniem ir peoniju dobē. Tām var bērt arī uz ceru augšanas vietām, īpaši, ja tās ir ieziemotas pašas zem saviem lakstiem, lapām.

Pelnu uzkaisījums derēs arī liliju dobei. Dažādiem krūmiem un kokiem pelnus ber drošāk (protams, nepārspīlējot – pelniem jābūt izkaisītiem, nevis uzbērtiem čupā). Cenšas, lai tie trāpa arī uz zariem, stumbra.

Piemēram, rozēm var uzbērt pat pāris sauju spēcinājuma, iesaka rožkope Daila Trubiņa. Kālijs, ko satur pelni, baro un vairo augu imunitāti. Tas šoruden noderēs īpaši, jo vasaras beigās daudzos dārzos bija savairojušās sēņu ierosinātas slimības: lapu brūnplankumainība, lapbire, miltrasa.

Ja pelnu daudz, tos ber gan tagad, gan pavasarī. Ja maz – tikai pavasarī.

Foto: Inita Šteinberga


Rozes dzinumus rudenī nevar apdedzināt. Turklāt par lapām nav jāuztraucas – tām tik un tā pavasari nesagaidīt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.