Veselam
Uzturs

Pētījums par latviešu uzturu atklāj, ko ēd sievietes un ko vīrieši0

Foto: pexels.com

Latvijā Dārzeņus un augļus uzturā vairāk lieto sievietes, turpretim sēnes – vīrieši, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2018. gadu.

Svaigus dārzeņus vismaz reizi nedēļā ēd 95% sieviešu un aptuveni 91% vīriešu.

Vismazāk svaigus dārzeņus uzturā lieto vīrieši vecumā no 45 līdz 64 gadiem. Turpretim visvairāk dārzeņus ēd sievietes vecumā no 55 līdz 64 gadiem.

SPKC dati liecina, ka iedzīvotāju vidū ievērojami mazāk tiek lietoti sautēti vai vārīti dārzeņi – tos vismaz reizi nedēļā lieto vidēji 59% aptaujāto. Kopumā mazāk sautētus vai vārītus dārzeņus ēd vīrieši, tomēr visvairāk šādā veidā dārzeņus izmanto seniori. Aptuveni 69% respondentu vecumā no 65 līdz 74 gadiem atzinuši, ka vismaz reizi nedēļā lieto sautētus vai vārītus dārzeņus.

Foto: pexels.com

Lai arī augļu lietošanas paradumos abi dzimumi snieguši līdzvērtīgas atbildes, SPKC veiktais pētījuma rezultāti liecina, ka sievietes savā uzturā augļus iekļauj biežāk nekā vīrieši. Apmēram 30% sieviešu augļus ēd katru dienu, bet vismaz reizi nedēļā augļus uzturā lieto vēl aptuveni 60% sieviešu.

Tomēr pēc SPKC datiem vīrieši, salīdzinot ar sievietēm, biežāk savā ēdienkartē iekļauj sēnes.
Saistītie raksti

Pētījuma rezultāti liecina, ka visbiežāk sēnes ēd vīrieši vecumā no 35 līdz 44 gadiem, kā arī sievietes vecumā no 25 līdz 34 gadiem.

SPKC pētījuma tapšanas laikā notika apmēram 3500 intervijas ar iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Pētījumā analizēta Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu izplatība, tostarp smēķēšana, alkohola lietošana, uzturs, fiziskās aktivitātes, mutes higiēna, vakcinēšanās, satiksmes drošība, kā arī iedzīvotāju vēlme mainīt uzvedību, iesaistīties veselības veicināšanas pasākumos. Tas ietver arī datus par Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselības pašnovērtējumu un veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
39 minūtes
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme
3 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Esmu pieņēmusi lēmumu daļu savu darbu iznīcināt!” Pazīstamā tēlniece Olga Šilova skaidro, kāpēc tā rīkosies
Intervija 4 stundas