Krīze piena nozarē vienlīdz skārusi gan Lietuvu, gan Latviju – ar pietiekami atšķirīgu ražošanas un pārstrādes struktūru piena cenas kritums abās valstīs ir līdzīgs.
Krīze piena nozarē vienlīdz skārusi gan Lietuvu, gan Latviju – ar pietiekami atšķirīgu ražošanas un pārstrādes struktūru piena cenas kritums abās valstīs ir līdzīgs.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Piena jautājumā Latvija un Lietuva kopīgi prasīs palīdzību Eiropai 33

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas

Latvija un Lietuva kopīgi vērsīsies Eiropas Komisijā pēc palīdzības piena nozarei, tā lēmuši Latvijas un Lietuvas zemkopības nozares ministri.

Abas puses pieprasīs steidzamu ārkārtas finansiālo atbalstu piena ražotājiem no ES krīzes rezerves fonda lauksaimniecības nozarē, “Latvijas Avīzi” informēja zemkopības ministra padomniece Kristīne Liepa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikšanās laikā Biržos abas puses bija vienisprātis, ka krīze piena nozarē vienlīdz skārusi gan Lietuvu, gan Latviju – pie pietiekami atšķirīgas ražošanas un pārstrādes struktūras piena cenu kritums abās valstīs ir līdzīgs, tādēļ nevar meklēt risinājumus katrā valstī atšķirīgi – tie jāmeklē, raugoties vismaz Baltijas mērogā.

Taču atšķirība ir tāda, ka Latvijas piena ražotāji dod priekšroku ilgtermiņa piena iepirkuma līgumiem ar pārstrādātājiem, savukārt lietuvieši, gluži pretēji, izvairās no vienošanās ilgākā termiņā.

Lietuvā arvien vairāk tiek runāts par riska fondu veidošanu, savukārt Latvijā tā ir diezgan jauna tēma. “Lietuvā ir seši lieli piena pārstrādes uzņēmumi, savukārt Latvijā – 28, taču nelieli. Sanāksmē daudz ticis runāts par piena nozares stabilizācijas un stiprināšanas pasākumiem ilgtermiņā un īstermiņā.

Pēc Lietuvas lauksaimniecības ministra Kēstuta Navicka teiktā, tika panākta vienošanās par pasākumu koordinēšanu un labākās prakses apmaiņu. “Trešdaļa no Latvijā saražotā piena tiek pārstrādāta Lietuvā. Ja viņu valdība nolemtu sniegt atbalstu piena ražotājiem, Lietuvā ievestu lētāku pienu un mums būtu vēl dziļāka krīze,” norādīja K. Navickis.

Sanāksmē, kurā piedalījās arī abu valstu lauksaimnieki, liela uzmanība tika pievērsta palīdzībai piena nozarē, kas veicinātu strukturālas izmaiņas, sadarbību, piena ražotāju aizsardzību. Jāpiebilst, ka kārtējā ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības padome notiks 20. martā, kuras laikā tikšot iesniegts argumentēts, faktos balstīts Lietuvas un Latvijas kopīgs paziņojums. Ministri tiksies arī ar ES lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski.

Vai ilgtermiņa līgumi?

Jāatgādina, ka daļa piena lopkopju zemās iepirkuma cenas dēļ jau sākuši govju izkaušanu vai pārdošanu kamiņvalstu ražotājiem. Pagājušajā nedēļā zemkopības ministrs Didzis Šmits iepazīstināja valdību ar Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par situāciju piensaimniecībā saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenu pazemināšanos un nepieciešamo rīcību piena nozares stabilizēšanai un iedzīvotāju nodrošināšanai ar vietējiem piena produktiem.

Lai situāciju risinātu, esot nepieciešams vienoties ar lauksaimniecības nozari par valsts atbalsta finansējuma iekšējo pārdali piena krīzes risināšanai. Gadījumā, ja divu mēnešu laikā svaigpiena iepirkuma vidējā cena valstī turpinās nozīmīgi samazināties – vismaz par 20%, sākot ar 2023.gada februāri – tad ZM vērsīsies valdībā ar priekšlikumiem par atbalstu piena nozares stabilizēšanai.

Tāpat nepieciešams izstrādāt kārtību piena pircēju un ražotāju ilgtermiņa līgumu ieviešanai valstī, paredzot indeksāciju cenu svārstību gadījumā. Pastāv iespēja dalībvalstīm to teritorijā noteikt par obligātiem iepriekš noslēgtus līgumus starp piena ražotāju un iepircēju, tostarp nosakot minimālo ilgumu, cenu veidojošos faktorus un citus parametrus. Tiesa, līdzšinējās diskusijās Latvijas piena nozares pārstāvji nav gribējuši ieviest šādu regulējumu.

Tāpat nepieciešams veicināt Latvijas piena produktu eksportu, kā arī svaigpiena un piena produktu tiešo tirdzniecību, un sekmēt mazo veikalu un tirdzniecības vietu attīstību.

Iepirkuma cenas krīt dramatiski

“Latvijas Avīze” jau ziņoja, ka zemā svaigpiena iepirkuma cena aktualizējusi jautājumu par veikalu uzcenojumu piena produktiem. Jau notikušas vairākas tikšanās ar tirgotājiem, lai pārrunātu jautājumus par vietējo piena produktu uzcenojumu.

Tāpat ZM ir aicinājusi Konkurences padomi īstenot tirgus uzraudzību pār pārtikas produktu cenas veidošanos pārtikas piegādes ķēdē. Pagājušajā mēnesī starpība starp zemāko un augstāko svaigpiena iepirkuma cenu bija divas reizes, savukārt visstraujāk piena iepirkuma cena sarukusi tiem, kas strādāja ar Lietuvas piena pārstrādi.

ZM informē, ka svaigpiena iepirkuma vidējā cena Latvijā ir pazeminājusies piecus mēnešus pēc kārtas, un 2023. gada janvārī tā piedzīvojusi līdz šim lielāko kritumu viena mēneša laikā, sarūkot par 11,5% salīdzinājumā ar decembri.

Pēc provizoriskās informācijas par svaigpiena iepirkuma cenu februārī ZM secina, ka cenas kritums mēneša ietvaros bijis aptuveni 20%. Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks sarunā ar “Latvijas Avīzi” atgādina, ka pērn pirmā pusgada laikā “mēs dzīvojām ar lielāko piena iepirkuma cenas pieaugumu Eiropā, kas sasniedza gandrīz 60%”.

Pērn jūlijā un augustā šī cena pārsniegusi vidējo Eiropas cenu, un bijis skaidrs, ka ilgi tas vairs neturpināsies. Otrajā pusgadā jau parādījās indikācijas, ka industriālo produktu realizācija sāk bremzēt, un tas atstāja ietekmi uz cenām.

Svaigpiena cenu samazinājumu 2022. gada otrajā pusē ZM skaidrojusi ar augsto inflāciju valstī, kuras dēļ samazinājās iedzīvotāju pirktspēja un kopējais iekšējā tirgus pieprasījums pēc piena un tā produktiem. Vienlaikus saglabājās un joprojām saglabājas augstas ražošanas izmaksas, kas lauksaimniekiem jānosedz no zemajiem ieņēmumiem.

Arī sarežģījumi piena pārstrādē Lietuvā tiešā veidā ietekmējuši Latvijas ražotāju noieta tirgu, jo 44% Latvijas svaigpiena tiek izvesti pārstrādei kaimiņvalstī.

Cik zaļas ir piena piegādes veikaliem

Tikmēr LPCS vadītājs apelē pie tirgotāju veselā saprāta, aicinot pirkt vietējo ražotāju produktus. Vedot pienu un produktus šurpu turpu, nekādi netiek ievērots Zaļais kurss, kas vērsts uz resursu taupīšanu.

“Beigu beigās kāds par to samaksā, jo neviens nelej degvielu par velti un neviens nedzen mašīnas par velti, šajos energokrīzes apstākļos tērējam degvielu, bojājam ceļus, ar smagām mašīnām braukājot bezjēdzīgi,” aicina aizdomāties LPCS vadītājs.

Iepriekš ar tirgotājiem bija noslēgts memorands, bet pašlaik LPCS esot pārdomās, vai tādu slēgt atkārtoti, jo būtisks efekts neesot redzams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Ceļu būves prioritāte šogad – pagastu savienojumi ar novadu centriem, lai veicinātu iedzīvotāju mobilitāti
Kooperējas arī gaļas liellopu audzētāji un bitenieki
Piena produktu eksports sasniedzis jaunu rekordu, vienlaikus arvien vairāk piena produktu arī importējam
Latvijā atgriežas gājputni – par tiem nepriecājas tikai lauksaimnieki
Lietuvā mājputniem konstatēta augsti patogēnā putnu gripa, kas ir īpaši lipīga
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
17:18
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
16:53
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
16:03