Foto: Megaflopp/Shutterstock

Pieteiks karu viltotām zālēm. Viltotu omeprazolu pacients atklāja legālā aptiekā 1

Iedzīvotāju veselību un dzīvību arvien biežāk apdraud viltotas zāles. Gada laikā Eiropas Savienības legālajā zāļu tirgū nonāk ap 1,5 miljoniem viltotu zāļu iepakojumu – gan pretsāpju medikamenti, gan vakcīnas, gan līdzekļi onkoloģisko, reimatoloģisko, kardioloģisko un citu slimību ārstēšanai. Lai to novērstu, 2019. gada februārī Latvijā stāsies spēkā ES regula par zāļu verifikāciju jeb drošuma pārbaudi. Turpmāk zāļu ražotājiem katrs zāļu iepakojums būs jāaprīko ar unikālu kodu, kas ļaus izsekot tā gaitas no konveijera līdz pat iegādes brīdim.

 

Pārbaudīs katru iepakojumu

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 55
14 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 37
10 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 80
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Kā gan var justies pacients, kurš apzinīgi lietojis ārsta izrakstītos recepšu medikamentus, cerot uz atveseļošanos, taču izrādījies, ka izredžu vairs nav vai tās ir sarukušas, jo zāles nav iedarbojušās – tās bijušas viltotas un kāds uz tā rēķina iedzīvojies! Turklāt viltotas var izrādīties ne tikai tās zāles, kuras nopirktas internetā vai “no rokas”, bet arī aptiekās.

Saskaņā ar Farmācijas likumu, par viltotām uzskata jebkuras zāles ar falsificētu identitāti (arī iepakojumu un marķējumu), nosaukumu vai sastāvu – tas attiecas gan uz aktīvajām vielām, gan palīgvielām, gan iedarbības stiprumu, kā arī izcelsmi, sākot ar dokumentiem par to ražošanu un beidzot ar izplatīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viltojumi apdraud iedzīvotāju veselību, bet ražotājiem ik gadu rada miljardiem eiro lielus zaudējumus, turklāt prognozes liecina par turpmāku viltoto zāļu īpatsvara pieaugumu jau tuvākajā laikā,” situācijas nopietnību raksturo Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas vadītāja Inese Erdmane.

Jaunā zāļu drošības jeb verifikācijas sistēma, kuras mērķis ir novērst nedrošu un nekvalitatīvu zāļu nonākšanu pie patērētājiem, aptver 33 Eiropas Ekonomiskās zonas valstis.

Regulā paredzēts, ka katra zāļu iepakojuma nonākšanai līdz patērētājam jābūt izsekojamai.

Tai jābūt izsekojamai, sākot ar ražošanas un beidzot ar transportēšanas, uzglabāšanas un pārdošanas posmu. Tādēļ turpmāk arī lieltirgotavām būs pienākums pārbaudīt zāļu drošumu, bet pēdējā pārbaude notiks pēc iespējas tuvāk zāļu izsniegšanas mirklim, tas ir, aptiekās, slimnīcās vai ambulatorajās medicīnas iestādēs.

Slimnīcas un ambulatorās iestādes, kur bieži vien zāles pacientam nepieciešamas steidzamā kārtā, drošuma pārbaudes varēs veikt laikus – uzreiz pēc to saņemšanas vai pirms izdales nodaļām un ārstu kabinetiem.

Lai izpildītu jaunās zāļu drošuma prasības, nav nepieciešamas īpašas ierīces – pietiek ar datoru un interneta pieslēgumu, kas ļauj pievienoties starptautiskajai zāļu verifikācijas sistēmai. Pats pārbaudes process ir ātrs un vienkāršs. Piemēram, aptiekās pirms zāļu izsniegšanas pacientam farmaceiti skenēs iepakojumu, sekundes laikā pārbaudot unikālo kodu starptautiskajā datubāzē.

“Katra zāļu iepakojuma unikālais kods tiks lejuplādēts Eiropas Savienības datubāzē un caur to – nacionālajās verifikācijas sistēmās. Tajā brīdī, kad zāļu iepakojums tiks noskenēts, kods tiks atzīmēts šajā datubāzē. Otru reizi zāles ar šādu kodu pārdot vairs nevar. Tāds iepakojums tiek atzīts par viltojumu un izņemts no apgrozības.

Pārbaudes laikā atklātās viltotās zāles nonāks karantīnas zonā. Izmeklēšanas laikā tiks noskaidrots, vai ieviesusies tehniska kļūda dokumentos, vai zāles tiešām ir viltotas un kurā posmā notikusi apmaiņa,” stāsta I. Erdmane, piebilstot, ka jaunā zāļu drošuma sistēma pagaidām attieksies tikai uz recepšu medikamentiem. Vienīgais izņēmums ir omeprazols, bezrecepšu medikaments, kurš arī bieži tiek viltots.

Pats pacients gan zāļu īstumu pārbaudīt nevarēs, jo piekļuve datubāzei paredzēta tikai medicīnas profesionāļiem. Taču jau šobrīd ikviens, kuram radušās aizdomas par viltojumu, var vērsties Veselības inspekcijā ar lūgumu zāles pārbaudīt.

Zāles, kuras ievestas no valstīm, kas nepieder pie Eiropas Ekonomiskās zonas, piemēram, Krievijas, Ķīnas vai ASV, ar jaunās sistēmas starpniecību nebūs iespējams pārbaudīt, ja vien tās nebūs speciāli ražotas Eiropas tirgum un saskaņā ar noteikumiem aprīkotas ar unikālo kodu.

Savukārt zālēm, kuras saražotas līdz 2019. gada 9. februārim, kad sāks darboties jaunā kārtība, būs noteikts pārejas periods – tās drīkstēs pārdot līdz derīguma termiņa beigām.

 

Sistēma ar caurumiem

Šobrīd Veselības ministrija gatavo grozījumus vairākos Ministru kabineta noteikumos, kas reglamentē zāļu apriti, taču jau tagad tajos redzamas daudzas nepilnības. I. Erdmane stāsta, ka atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm Latvijā paredzēta virkne izņēmumu, kad zāļu drošuma pārbaudes var neveikt, piemēram, ģimenes un citu ārstu praksēs, zob­ārstniecības un ilgstošās sociālās aprūpes iestādēs, cietumos – daudzās vietās, kur tās tiek izsniegtas vai ievadītas pacientiem.

“Zāļu drošuma pārbaudes tiks veiktas 1045 aptiekās, slimnīcās un poliklīnikās, taču izņēmumu salīdzinoši ir ļoti daudz – 2677 ārstu prakses un citas iestādes, kur tās nav plānots veikt,” norāda I. Erdmane. Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija jau vērsusies Veselības ministrijā, aicinot iesaistīt diskusijās ārstu un pacientu organizācijas, rūpīgi izvērtējot tik daudzu izņēmumu riskus un ieguvumus.

“Šāda attieksme rada risku, ka mūsu valsts kļūs vai nu par viltoto zāļu tranzītvalsti, vai ieplūdinās tās mūsu zāļu tirgū. Svarīgi, lai katra viltota zāļu paciņa tiktu izsekota un nedrošās zāles nevarētu nonākt pie pacientiem un viņiem kaitēt,” uzsver I. Erdmane.

 

Daži fakti par viltotām zālēm

* ES dalībvalstu zāļu kontroles laboratorijās gada laikā atklāj vairāk nekā 350 viltotu zāļu gadījumu legālās un gandrīz 9000 gadījumus – nelegālās piegādes ķēdēs.

* Latvijā 2018. gada pirmajā pusē atsauktas 8 zāles un bijuši 23 ziņojumi ātrās brīdināšanas sistēmā. 2017. gadā – attiecīgi 9 un 46.

* ES legālās piegādes ķēdes dažādos posmos tiek atklātas viltotas zāles, ko lieto pretsāpju un pretdrudža, cukura diabēta un citu endokrinoloģisko slimību, reimatoloģisko, kardioloģisko, kuņģa un zarnu trakta slimību, onkoloģisko slimību, depresijas un citu psihisko traucējumu, trauksmes, HIV/AIDS, narkotiku atkarību un citu slimību ārstēšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Piemēram, Vācijā 2012. gadā tika konstatēts viltots omeprazols, kas tika izplatīts legālā izplatīšanas ķēdē aptiekā, to atklāja pacients – uz etiķetes bija gramatikas kļūda, bet 2014. gadā – viltota dzemdes kakla vēža vakcīna.

* 2011. gadā Havras ostā Francijā tika atklāti divi konteineri ar 10 tonnām viltotu zāļu ar pārāk mazu vai pārāk lielu devu, nesterilas. Savukārt 2013. gadā Šveicē tika aizturēti 400 kg viltota antidepresanta, bet Rumānijas aptiekās interferona vietā tika pārdots destilēts ūdens.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 15
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 55
14 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 37
10 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 80
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 115
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 252
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
3 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
Nedēļa
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
26. novembris, 2021
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 37
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 55
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Jautājam rīdziniekiem: vai biedē jaunais Covid-19 paveids? 45
12 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 80
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Drūms noslīkušo rekords! Riskējot ar dzīvību, nelegālie migranti pārpildītās gumijas laivās turpina šķērsot Lamanša šaurumu 45
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dome liek “Clean R” par sliktu ietvju tīrīšanu maksāt sodu 900 eiro dienā 22
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc ASV lūguma policija aiztur Latvijas valstspiederīgo lietā par 7 miljonu ASV dolāru izkrāpšanu 10
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Bezdarbnieku nemieri Rīgā: tūkstoši ielaužas Rīgas darba apgādes kantorī un pieprasa “darbu un maizi” 8
13 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kāpēc vajag valsts ministrus? Koalīcijā nav vienprātības par Valsts prezidenta ierosinājumu 55
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 8
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 15
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 29
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pirmo reizi vēsturē galvaspilsētā izsludināts sarkanais brīdinājums par ekstremāli stipru snigšanu 48
21 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 17
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Tautumeitas” grib teju visi! Saruna ar etnogrupas tautumeitām Asnati un Aurēliju Rancānēm 34
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Rēzeknē pieaug bezdarbnieku skaits, to rindas papildina arī no karantīnas atlaistie bēgļi 9
23:01
GN
Gints Narogs
Ziņas
Krikunovs sāk ar zaudējumu! Rīgas “Dinamo” piedzīvojusi sesto zaudējumu pēc kārtas 1
22:51
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 37
22:40