Publicitātes foto

Ja diagnostikai vajadzīgs datortomogrāfs: kādos gadījumos tas piemērotākais 0

Precīzai diagnostikai un veiksmīgai ārstēšanai pagājušā gadsimta 70. gados tika izgudrots pirmais datortomogrāfs galvas izmeklējumiem. Tagad pieejami supermoderni daudzslāņu datortomogrāfi, kas kļuvuši par neaizstājamiem palīgiem ārstiem, norāda Veselības centru apvienības Radioloģijas nodaļas vadītājs Ivo Ivaskis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Lai pierakstītos uz valsts apmaksātu datortomogrāfijas izmeklējumu, obligāti nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, nosūtījums.

Kas ir datortomogrāfija (DT)

Datortomogrāfija ir diagnostiskās radioloģijas izmeklēšanas metode, kurā, tāpat kā parastā rentgenogrāfijā, tiek izmantots rentgena starojums. Atšķirībā no parastās rentgenogrāfijas, kuras laikā iegūst izmeklējamās ķermeņa daļas visu ēnu summāciju vienā attēlā, DT metode ir daudz informatīvāka, jo tiek iegūti daudzi ķermeņa daļas šķērsgriezuma attēli, kuru skaits var sasniegt pat vairākus tūkstošus.
Nepieciešamības gadījumā izmeklējuma laikā var izmantot speciālu jodu saturošu kontrastvielu. DT sniedz nozīmīgu informāciju, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu audu anatomiskās īpašības un uzbūvi, kā arī patoloģisko procesu izplatību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veicot DT izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana nav sāpīga un nepatīkama. Var izmeklēt pacientus, kuriem ir klaustrofobija un ievietoti metāliski implanti, ja tie neietekmē attēla kvalitāti.

Cik precīza ir DT

DT lietojums radioloģiskajā diagnostikā ir ļoti plašs, par to veikti neskaitāmi pētījumi un vairāku gadu desmitu garumā iegūta milzīga pieredze. Tomēr jāņem vērā, ka DT diagnostisko attēlu iegūšanā tiek lietots jonizējošais (rentgena) starojums, kas neapšaubāmi nav nekaitīgs. Tieši tāpēc uz visiem izmeklējumiem, kuros jālieto rentgena starojums, ir nepieciešams ārsta nosūtījums. Jo tikai ārsts var izvērtēt izmeklējuma veikšanas nepieciešamību – varbūt ir iespēja pacienta klīnisko problēmu risināt ar citām diagnostiskas metodēm, kurās neizmanto starojumu – iespējams, ultrasonogrāfiju vai magnētisko rezonansi.

DT metode ir precīza, ar ļoti augstu ticamības pakāpi, taču jautājums – kādu patoloģiju diagnostikai.

Piemēram, kaulu patoloģiju, traumu, plaušu slimību gadījumā tā ir ļoti precīza metode. Bet locītavu, mīksto audu, skrimšļu, saišu, menisku izmeklēšanā daudz informatīvāka ir magnētiskā rezonanse. Katrai diagnostiskai metodei, arī DT, ir savas priekšrocības un savi ierobežojumi.

Kas jāzina pirms datortomogrāfijas izmeklējuma

1. Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, ārsta nosūtījums, kā arī iepriekšējo izmeklējumu rezultāti un/vai attēli (ja tādi ir).
2. Galvas, deguna blakusdobumu, mugurkaula, kaulu un locītavu sistēmas datortomogrāfijai parasti īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.
3. Ja paredzēts datortomogrāfijas izmeklējums ar kontrastvielas ievadi – parasti vēdera dobuma, retroperitoneālās telpas (anatomiska telpa vēdera dobumā, kas ir nodalīta ar vēderplēves aizmugurējo daļu un vēdera dobuma izklājumu; tā stiepjas no diafragmas līdz mazajam iegurnim), mazā iegurņa orgānu, plaušu, krūškurvja, kā arī asinsvadu izmeklējumiem –
* uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā (neēst vismaz 3–4 stundas pirms izmeklējuma),
* pirms un pēc izmeklējuma jālieto daudz šķidruma,
* cukura diabēta pacientiem, kuri lieto metformīnu, jāpārtrauc preparāta lietošana 48 stundas pirms izmeklējuma, saskaņojot terapiju ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu,
* pirms izmeklējuma jābrīdina medicīnas personāls par jebkurām alerģiskām reakcijām, īpaši medikamentu, joda izraisītām,
* jābūt līdzi pēdējā mēneša laikā veiktu asins analīžu – kreatinīna un GFA (glomerulu filtrācijas ātrums) – rezultātiem. Šīs analīzes liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm.
Jāņem vērā!
• DT izmeklējumu neveic pacientēm grūtniecības laikā, izņemot īpašus gadījumus, kad iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku.
• Iespēju robežās jāizvairās no datortomogrāfijas izmeklējuma veikšanas bērniem.
• Lai neciestu attēlu kvalitāte, pirms diagnostikas veikšanas pacientam no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas, jānoņem metāliskas rotaslietas, matu sprādzes, zobu protēzes u. tml.
DT priekšrocības
• Vienā skenēšanas epizodē iespējams veikt sarežģītus vairāku pakāpju izmeklējumus.
• Relatīvi īsā laikā var noteikt precīzu diagnozi pat komplicētos gadījumos.
• Daudzos gadījumos var iztikt bez atkārtotiem vai invazīviem izmeklējumiem.
• Asinsvadu izmeklējumi ir precīzāki, iegūtajos attēlos ir labs kontrastējums.
• Iegūtajiem attēliem ir plašas apstrādes iespējas ar speciālām programmām, izveidojot uzskatāmus daudzplakņu un trīsdimensiju attēlus.
• Ievērojami mazāka starojuma deva.

Reklāma
Reklāma

Purvciema un Pļavnieku iedzīvotājiem, kā arī citiem rīdziniekiem datortomogrāfijas izmeklējumi top pieejamāki. Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikā „Aura” atvērts jauns datortomogrāfijas kabinets.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.