Desmit vadošie Republikāņu partijas kandidāti prezidenta amatam piedalījās debatēs Klīvlendā, ar nesavaldību izceļoties Donaldam Trampam (centrā no kreisās) un ar solīdumu – Džebam Bušam (centrā no labās).
Desmit vadošie Republikāņu partijas kandidāti prezidenta amatam piedalījās debatēs Klīvlendā, ar nesavaldību izceļoties Donaldam Trampam (centrā no kreisās) un ar solīdumu – Džebam Bušam (centrā no labās).
Foto – AFP/LETA

ASV prezidenta kandidātiem no Republikāņu partijas pirmā spēku pārbaude 1

ASV prezidentam Barakam Obamam dodoties atvaļinājumā, bet Demokrātu partijas pretendentiem uz valsts galvas amatu ieturot pauzi, Republikāņu partijas desmit vadošie kandidāti nedēļas nogalē piedalījās pirmajās televīzijas debatēs, kas ievada saspringto vēlēšanu kalendāru, kura nobeigums būs prezidenta izraudzīšana nākamā gada novembrī.

Reklāma
Reklāma

Politnekorektais rupeklis Tramps

Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo!
RAKSTA REDAKTORS
Ineses Supes cīņa turpinās: “Kad iznācu no ķirurga kabineta, es apraudājos, jo man gribējās iznākt kā uzvarētājai, bet tā pagaidām nesanāk”
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Lasīt citas ziņas

Klīvlendas sporta arēnā debašu vadītāju jautājumu krustugunī iekļuva nekustamo īpašumu magnāts Donalds Tramps, kurš kļuvis bēdīgi slavens ar pretrunīgiem izteikumiem, bet, pēc aptauju datiem, šobrīd izvirzījies republikāņu 17 pretendentu pulka vadībā, raksta žurnāls “The Economist”. Tika pieminēti viņa necienīgie izteikumi par sievietēm, kas esot “pretīgi dzīvnieki” u. tml.), uz ko viņš atbildēja ar niknu šņākšanu un papildu rupjībām pret žurnālistu grupas dalībnieci Meginu Kelliju. Lūgts, lai viņš atsakās no saviem izteikumiem par sievietēm, viņš atbildēja: “Es uzskatu, ka šīs valsts lielā problēma ir tā, ka ir jābūt politiski korektam. Man, atklāti runājot, nav laika politiskam korektumam.” Uz jautājumu, lai viņš uzrāda pierādījumus, ka Meksikas valdība apzināti iesūta noziedzniekus Amerikā, Tramps paziņoja, ka kādi vārdā nenosaukti ASV robežsardzes pārstāvji viņam teikuši, ka viltīgā Meksikas valdība sūta šurp “sliktos”, jo “mūsu vadītāji ir muļķi”. “Mūsu politiķi ir muļķi,” apgalvoja miljardieris Tramps, kurš vienīgais no desmit pretendentiem neizslēdza iespēju, ka varētu startēt kā neatkarīgs kandidāts, ja viņam neizdotos kļūt par partijas oficiālo kandidātu. Aptaujas liecina, ka Tramps šobrīd ir populārākais republikāņu kandidāts uz prezidenta amatu, par kuru būtu gatavi balsot 24,3% republikāņu vēlētāju. Analītiķi atzīmē, ka būt vadībā pusotru gadu pirms vēlēšanām nenozīmē uzvaru, turklāt ir liecības, ka Tramps zaudē Republikāņu partijas vadības atbalstu. Viņam pietiktu naudas, lai apmaksātu priekšvēlēšanu kampaņu no savas kabatas, bet, kā liecina miljardiera Rosa Pero pieredze 1992. un 1996. gada kampaņā, arī ar lielu naudu var nepietikt uzvarai. Tramps pēdējās nedēļās vairākos saietos klāstījis, cik spēcīga Amerika kļūtu, ja kāds tik vieds un stingrs vīrs kā viņš kļūtu par Baltā nama saimnieku. Taču viņa uzstāšanās debatēs Klīvlendā atmaskoja viņu kā neievēlējamu rupekli un narcisu, atzīmē “The Economist”, piebilstot, ka no viņa jau novērsusies Republikāņu partijas vadība.

Džentlmenis Džebs un citi

Floridas štata bijušais gubernators Džebs Bušs, jautāts, vai viņš joprojām uzskata, ka daudzi nelegālie imigranti ieradušies Amerikā tāpēc, ka mīl savas ģimenes, atbildēja apstiprinoši. Analītiķi uzskata, ka šāds viedoklis varētu vairot viņa atbalstu latīņamerikāņu ieceļotāju vidū, bet izraisīs nepatiku republikāņu konservatīvajā spārnā. Vairāku analītiķu ieskatā Bušs, kurš tiek uzskatīts par republikāņu vadošo kandidātu, debates Klīvlendā aizvadīja nepārliecinoši. Viņš nepateica neko kļūdainu vai muļķīgu, taču bija pelēks un piesardzīgs. Pat jautājumos, kur viņa viedoklis sakrīt ar republikāņu konservatīvā spārna nostāju, piemēram, abortu nepieļaušanā, viņš bija mazrunīgs un nepārliecinošs. Ekspertu joprojām uzskatītam par spēcīgu kandidātu, Bušam ieteikts būt pārliecinošākam savas nostājas paušanā. Pagaidām nav skaidrs, kā Bušs, kura sieva ir meksikāņu izcelsmes, turpmāk reaģēs uz Trampa izteikumiem, ka meksikāņu imigranti ir noziedznieki un izvarotāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ohaio gubernators Džons Kesičs, jautāts, kāpēc viņš paplašinājis veselības aprūpi mazturīgajiem uz federālā budžeta rēķina, aizstāvējās ar atbildi, ka savulaik prezidents Ronalds Reigans, konservatīvo republikāņu elks, esot rīkojies līdzīgi. Kesičam, kurš kā pēdējais iekļuva uz debatēm uzaicināto kandidātu desmitniekā, palīdzēja viņam simpatizējošā pašmāju publika, kas apsveica viņa optimistiskos, pragmatiskos aicinājumus mazināt nodokļus un apcirpt izdevumus, taču neaizmirstot par sabiedrības visievainojamāko daļu. Analītiķi uzskata, ka Kesičam ir maz izredžu kļūt par partijas oficiālo kandidātu prezidenta amatam, taču viņš varētu būt spēcīgs viceprezidenta kandidāts, lai iegūtu republikāņu tandēmam vairāk balsu svarīgajā Ohaio štatā.

Floridas senators Marko Rubio, kubiešu imigrantu dēls, kuru uzskata par uzlēcošu zvaigzni Republikāņu partijā, bet ar nelielu politisko pieredzi, paziņoja, ka viņa izietā skarbā dzīves skola jaunībā ir neatsverama. Analītiķi uzskata 44 gadus veco juristu par vienu no debašu uzvarētājiem Klīvlendā, jo viņš prasmīgi lika lietā savu dzīvesstāstu, lai pamatotu, ka viņš ir nākotnes, nevis pagātnes kandidāts. Rubio, nesacenšoties apzīmējumu skaļumā ar Trampu, prasmīgi, zinoši un detalizēti klāstīja savu viedokli.

Vairāki debašu dalībnieki ne gluži veiksmīgi centās izkļūt no Trampa ēnas. Teksasas senators Teds Krūzs, kura retorikas mākslu apliecina Hārvarda universitātes diploms, bija plānojis ieņemt vietu labajā flangā, taču tur viņam ar slīpētu demagoģiju pretī stājās Tramps. Nopeļot Trampa uzvedību, apskatnieki atzīst, ka viņa klātbūtne padarīja debates aizraujošākas. Debates Klīvlendā vēroja visvairāk skatītāju priekšvēlēšanu vēsturē. Republikāņu kandidātu nākamās debates paredzētas septembrī Reigana memoriālajā bibliotēkā Kalifornijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.