Rouleja senēcija – kā audzēt un kopt šo brīnumu? 0

“Kā sauc šo brīnumu un kā to kopt?” 
Maruta Raudziņa

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Savvaļā garie, smalkie Rouleja senēcijas dzinumi spēj noklāt augsnes virskārtu plašā teritorijā. Ložņājošiem dzinumiem gandrīz pie katra lapu mezgla attīstās spēcīgas, garas saknes, ar tām augs cieši piestiprinās pie zemes.

Arī ziemas dārzos tas ir izcils zemsedzes augs, kas īpaši labi izskatās starp lieliem kaktusiem un citiem sukulentiem. Ar senēcijām var apaudzēt mākslīgi veidotu reljefu – kalniņus, nogāzes… Tomēr telpās to visbiežāk audzē iekarināmos podos, jo daudzu gadu garumā dzinumi var sasniegt pusotra metra un vairāk. Viss auga skaistums ir koncentrēts lapās, ziedi ir balti un neuzkrītoši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no stumbra senēcijām, kurām miera periodā lapas sakalst un nobirst, bet pavasarī ataug no jauna, Rouleja senēcija lapas nenomet. Augs izceļas ar savu izturību un pielāgošanās spējām, tomēr tam visu gadu vajadzīgs siltums (+18…+22 °C, parastā istabas temperatūra) un gaiša, saulaina vieta. Ja aug pie dienvidu loga, pavasarī, kad pēc tumšās ziemas parādās pirmie ņiprie saules stari, sukulents noteikti jānoēno, lai neapdegtu lapas un tievie, lokanie stumbri.

Ja ziemas mēnešos Rouleja senēcijai nevar nodrošināt pietiekami gaišu stūrīti, telpā jāsamazina gaisa temperatūra vai arī augs jāpārvieto citā vietā. Tumšā, siltā vietā sukulentam veidojas izstīdzējuši, nepievilcīgi dzinumi, kas bojā kopējo izskatu.

Foto – Maruta Raudziņa

Šim augam piemērota smaga, viegli skāba (līdz neitrālai), ūdens un gaisa caurlaidīga augsne, kurā ir maz trūdvielu. Augsnes sastāvā var ietilpt velēnu un lapu zeme, rupja grants, sīkas māla poda lauskas un nedaudz neitralizētas kūdras. Ja izmanto tikai kūdras substrātu, augu reizi divās nedēļās vēlams mēslot ar kādu no sukulentiem paredzētiem mēslojumiem. Citos augsnes sastāvos pietiek ar vienu mēslošanas reizi mēnesī vai pat vēl mazāk.

Rouleja senēciju nedrīkst pārlaistīt! Parasti laista, kad augsnes virskārta vismaz 2 – 3 cm dziļi ir sausa, bet nekas ļauns nenotiks, ja kādreiz substrāts arī iekaltīs. Augsnes izžūšanas laiks ir atkarīgs no daudziem faktoriem – no telpas temperatūras, apgaismojuma, augsnes sastāva, poda materiāla.

Pavairo ar lapaino stumbru gabaliņiem, tiem jābūt vismaz 5 – 6 cm gariem. Var pavairot jebkurā gadalaikā, spraužot tieši substrātā podā. Spraudeņi nav jāapsedz, tie pietiekami labi jūtas telpās ar sausu gaisu, paaugstināts gaisa mitrums nav vajadzīgs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.