“Freedom Convoy” akcijā pie Somijas parlamenta ļaudis gan protestēja pret atlikušajiem pandēmijas laika ierobežojumiem, gan prasīja degvielas nodokļus samazināt uz pusi, gan pieprasīja vadības atkāpšanos.
“Freedom Convoy” akcijā pie Somijas parlamenta ļaudis gan protestēja pret atlikušajiem pandēmijas laika ierobežojumiem, gan prasīja degvielas nodokļus samazināt uz pusi, gan pieprasīja vadības atkāpšanos.
Foto: Kimmo Brandt/EPA/SCANPIX

Sabiedrības noguruma vīruss: Brīvības konvoja kustība pārmetas no Kanādas uz Eiropu 29

Gunta Paavola, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus 103
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Lasīt citas ziņas

Šī gada janvārī sākusies “Freedom Convoy” – Brīvības konvoja – kustība Kanādas galvaspilsētā Otavā ilgst jau otro nedēļu un ir pārkļuvusi Atlantijas okeānam, nonākot arī Somijā, kur pagājušās nedēļas beigās notika “Freedom Convoy” protesta akcija.

Pret pandēmijas ierobežojumiem vērstas demonstrācijas šīs nedēļas nogalē tiek plānotas arī Parīzē un Briselē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gribu saunā uz galvenās ielas!

Atšķirībā no kūdras ražotāju protesta, par ko ziņojām pagājušā gada maijā, un kustības “Dumpis pret izmiršanu” akcijas “Freedom Convoy” prasības ir raibu raibās. Tā dalībnieki prasa valdības atkāpšanos, degvielas nodokļa samazināšanu uz pusi, atteikšanos no Covid-19 ierobežojumiem, tostarp koronavīrusa sertifikāta un masku lietošanas, Eiropas Savienības varas samazināšanu un… ņem līdzi pārvadājamās saunas.

Kāds tikai dvielī ietinies protestu dalībnieks somu presei stāstīja – viņš ne pret ko neprotestējot, bet gan iestājoties par saunu uz Helsinku galvenās – Mannerheima –­ielas.

Pagājušo piektdien un sestdien ar automašīnām tika bloķēta satiksme Helsinku centrā, tomēr demonstrantu gaidītās daudzās smagās automašīnas neieradās – policija bija paziņojusi jau laikus, ka smagie centrā netiks ielaisti.

“Freedom Convoy” kustībai sociālajos medijos bija vairāk nekā 65 000 sekotāju, tomēr piektdien uz demonstrāciju pie Somijas parlamenta ēkas ieradās apmēram divi tūkstoši. Protestus ir paredzēts turpināt līdz 13. februārim, gan mazākos apmēros.

Demonstrācijas blaknes

Daļa protestantu bija iereibuši, piegānot tuvumā esošos apstādījumus. Protestu laikā policija aizturēja 70 personas galvenokārt par traucējošu uzvedību, vardarbību un pretošanos amatpersonām.

Protesta akcijas dalībnieki bija traucējuši žurnālistu darbu gan ar vārdiem, gan fizisku rīcību, tādēļ Somijas plašsaziņas līdzekļu galvenie redaktori svētdien atgādināja, ka žurnālistiem ir jāļauj strādāt. Demonstranti vainoja plašsaziņas līdzekļus baiļu atmosfēras radīšanā, bet valdību – par pārliekiem, pretrunīgiem ierobežojumiem.

Daļa protesta akcijas dalībnieku atstāja savus transporta līdzekļus uz galvaspilsētas galvenās ielas pilsētas centrā, lai bloķētu satiksmi.

Helsinku pilsētas transporta līdzekļu pārvietošanas nodaļas vadītājs stāsta, ka naktī no piektdienas uz sestdienu tikušas pārvietotas 33 automašīnas. Par katru no tām īpašnieks saņems naudas sodu par nepareizu transporta līdzekļa novietošanu vismaz 253 eiro apmērā.

Demonstrantu prasības

Skaļa protestantu daļa prasīja strauji sadārdzinātās degvielas cenu samazināšanu: piemēram, šobrīd 98E benzīns maksā virs diviem eiro litrā, arī dīzeļdegvielas cena jau gandrīz ir sasniegusi maģisko divu eiro robežu.

Salīdzinājumam: 2020. gadā pandēmijas sākumā dīzeļdegviela maksāja 1,16 eiro litrā, bet benzīns attiecīgi 1,28 (95E) un 1,36 (98E) litrā. Pēc nedēļas nogales protestiem Īsteno somu partijas deputāti iesniedza parlamentam interpelāciju par degvielas nodokļa palielināšanu.

Atšķirībā no Kanādas, ar koronavīrusa epidēmiju saistītie ierobežojumi Somijā ir bijuši visai maigi: sejautu lietošana bija obligāta vien dažus mēnešus, Covid-19 sertifikāts, ko somi sauc par koronpasi, šobrīd stāv plauktā nelietots, obligātā vakcinācija ir noteikta tikai sociālās un veselības aprūpes nozares darbiniekiem. 1. februārī sociālās un veselības aprūpes nozarē spēkā stājās prasība tiešā saskarē ar klientiem izmantot tikai pret Covid-19 vakcinētus vai pēdējo sešu mēnešu laikā koronavīrusu izslimojušus darbiniekus. Somijā vakcinēti 90% ārstu.

2. februārī Somijas valdība paziņoja par plāniem no 14. februāra atcelt ierobežojumus restorāniem. Covid-19 sertifikāta lietošana Somijā šobrīd ir atcelta, tomēr daudzviet restorāni un kultūras iestādes tos pieprasa.

Prasības par un pret ir bijušas tikpat raibas kā Somijas vadības koronavīrusa epidēmijas laika komunikācija.

Vēl raibāka situācija radās “Freedom Convoy” organizatoru nometnē. Jau nākamajā dienā pēc akcijas beigām kustības vadībā bijušās personas sastrīdējās un kustība sašķēlās. Atdalījušās grupas vadītājs Niklass Rauma Somijas nacionālajam ziņu dienestam YLE stāstīja, ka dažu personu uzstāšanās neesot atbildusi “Convoy Finland 2022 2.0” dalībnieku vērtību sistēmai. Šajā vērtību sistēmā ietilpstot politiska un reliģiska neitralitāte, kā arī vardarbības vai vandalisma aktu neatbalstīšana, norādīja Rauma.

Nogurums no pandēmijas

Somu plašsaziņas līdzekļu komentētāji uzskata, ka galvenais iemesls “Freedom Convoy” protestiem ir nogurums no koronavīrusa pandēmijas. Arī Somijas lielākais laikraksts “Helsingin Sanomat” uzskata – lai gan šī protesta akcija izvērtās farsā, tās fonā ir pieaugošs nemiers.

Daudzi Somijas iedzīvotāji ir acīmredzami pārguruši no koronavīrusa epidēmijas.

Koronavīrusa epidēmija ir likusi cilvēkiem bažīties par veselību, ienākumiem, nākotni, uzskata laikraksts. Tādēļ demonstrācija daļai dalībnieku piedāvāja iespēju nolaist tvaiku.

Mierīgas demonstrācijas ir Rietumu demokrātijas pamats. Tādēļ “Freedom Convoy” – neapšaubāmi dīvaina, haotiska un pretrunīga protesta akcija – vienlaikus ir labs atgādinājums tam, ka sabiedrības locekļu vajadzības mēdz būt dažādas.

Par vienu no sabiedriskās vienotības mērvienībām var uzskatīt uzticēšanos valsts pārvaldei. Jaunākie “Kansalaispulssi” (“Pilsoņu pulsa”) aptaujas rezultāti rāda, ka janvārī vairs tikai 48% atbildētāju uzskatīja atbildīgo dienestu komunikāciju par uzticamu atšķirībā no agrākajiem vairāk nekā 80%. Neuzticēšanās politiskajai sistēmai kāpina vardarbības risku, tādēļ ir nepieciešams uzticēšanos atgūt. Tas būtu iespējams, pēc iespējas ātrāk atgriežoties parastajā ikdienā bez ierobežojumiem, kas ļautu cilvēkiem atkal piedalīties sabiedriskajā dzīvē un atgūt jēgpilnu dzīves izjūtu.

Viedokļi

SAISTĪTIE RAKSTI

Sanna Marina, Somijas premjerministre: “Somija sāks atcelt ierobežojumus, kas noteikti koronavīrusa omikrona varianta izplatības ierobežošanai. Mērķis ir atcelt visus ierobežojumus no marta sākuma. Ierobežojumiem jāpaliek spēkā vēl divas nedēļas, lai valdība varētu uzmanīt, kā epidēmija attīstās kaimiņos esošajā Norvēģijā un Dānijā. Tas ir vienkārši tāpēc, ka Somija epidemioloģiski aptuveni divas nedēļas seko citām valstīm.”

Johanna Vuorelma, Helsinku universitātes pēcdoktorantūras pētniece: “Izsmejot demonstrantus, vienlaikus tiek izsmieti cilvēki, kuri cenšas ietekmēt situāciju politiski. Tas nav nekas jauns: līdzīga reakcija bija novērojama 2016. gadā attiecībā uz cilvēkiem, kuri balsoja par ASV prezidentu Trampu un par breksitu Lielbritānijā. Šāda izturēšanās mazina sabiedrisko vienotību, kas ir viena no bīstamākajām koronas laikmeta izpausmēm.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Lasīt citas ziņas
Panākta konceptuāla vienošanās par ieceri konfiscēt Krievijas transportlīdzekļus, ja tie nepamestu Latviju
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
23:03
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
22:35
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
22:04
Veselam
“Mēs nedomājām, ka ir tik slikti…” Onkoloģijas pacientu pārstāvis komentē VK revīzijā atklāto
Iedzīvotāju sašutumu izraisa automašīna ar provokatīvu uzrakstu krievu valodā. Policija atklāj, kā rīkosies
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Dārzs
Kad ražu vākt, bet kad dārzu labāk netraucēt? Dārza darbu kalendārs no 25. septembra līdz 2. oktobrim
Krievu okupanti okupētajā Doņeckā veido kara skolu. “Neprāta darbs! Tas ir ļoti tuvu frontes līnijai,” uzskata Pizele
Danusēvičs par azartspēļu zāļu slēgšanu Rīgā: Jāatstāj kaut kāda vieta tiem, kam tā ir izklaide
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
Politologs Daukšts: “Pasaule tuvojas ļoti nopietnai kulturāli etniskai krīzei, kas var sākties Kalnu Karabahā”
FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos
Kokteilis
“Vai esi izdarījusi kaut ko tādu, lai vīrietim tev gribētos dāvināt ziedus?” Jānis atklāj, kāpēc vīrieši pirmajā randiņā sievietēm nedāvina ziedus
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Rajevs pametīs AS frakciju un atkārtoti kļūs par Iekšlietu ministrijas parlamentāro sekretāru
CEĻOJUMA APRAKSTS. Kā Aija brauca Venēciju iepazīt, izbaudot picas un iegūstot cieņu pret Latvijas odiem
Triecienā pa Krievijas Melnās jūras karaflotes štābu nogalināti desmitiem krievu virsnieku, ieskaitot flotes komandieri
Jaunā apkures sezona sāksies ar zemākiem siltumenerģijas tarifiem nekā pērn
Kokteilis
FOTO. “Megana ir kā dīva! Bet princis Harijs – viņas pavadonis” – Saseksas hercogi ierodas kinozvaigžņu ballītē Santa Barbarā
Naktī gaidāma pirmā rudens salna. Vai auksts būs arī pa dienu? Laika prognoze otrdienai
Nauda iestrēgusi: jau nedēļu kavējas Krievijas pensiju izmaksa
Auklīti izmet no darba pēc rozā vīna baudīšanas kopā ar bijušo britu premjeru
Kokteilis
VIDEO. “Tas bija liels pārsteigums!” – Raimonds Vējonis pirmo reizi publiski komentē, ko bija iedzēris no “kolas” pudelītes skatītāju tribīnēs basketbola spēles laikā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Vien 50 gadu vecumā nomiris Saeimas deputāts Atis Deksnis