Foto: Uldis Muzikants

Sākas tomātu sēja: kad un kā sēt, vai sēklas ir jākodina? 0

Kad ir tomātu sēšanai piemērots laiks? Cik ilgi aug tomātu stādi? INESE CĒSĪS

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

“No sēšanas līdz izstādīšanai paliekošā vietā tomātu dēsti izaug divos mēnešos. Tādējādi arī izvērtē sējas laiku – ja, piemēram, vēlas tos izstādīt siltumnīcā ap 10. maiju, jāsēj 10. martā. Ja stādiem nevar nodrošināt labus apstākļus, ar sēšanu labāk nesteigties, citādi dēsti būs izstīdzējuši, pārauguši, tiks zaudēts arī pirmais ķekars, jo augi tērēs enerģiju, lai ieaugtos. Labāk, lai stādi ir mazāki, jo tādi ātrāk iedzīvojas jaunajā vietā,” skaidro tomātu kolekcionāre Natālija Zeltiņa.

Sējai labvēlīgās dienas

Labākas ir augļu dienas, kad mēness atrodas Auna, Lauvas vai Strēlnieka zīmē. Tomātus stādīšanai apkurināmās siltumnīcās šogad varēja sēt 18. un 22. februārī, bet audzēšanai neapkurināmās siltumnīcās labvēlīgās sējas dienas ir 10., 11., 18. un 20. marts.

Sēkla jākodina

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms sējas sēklas var kodināt kālija permanganāta (zilo graudiņu) šķīdumā (1 g uz 1 l ūdens). Ūdenim jābūt aptuveni 20 °C siltam. Šķidrums vajadzīgs tik daudz, lai sēklas tajā brīvi peldētu. Sēklas jātur aptuveni 20 minūtes. Pēc tam šķidrumu nolej, sēklas izliek uz salvetes, nosusina un izber uz papīra, lai apžūst. Pusstundas līdz stundas laikā tās ir pietiekami apžuvušas, lai varētu sēt.

Dēsti ar pārpiķēšanu

Foto: Uldis Muzikants

Sējai izmanto smalkas frakcijas kūdras substrātu (0–20 mm, norādīts uz iepakojuma), kas paredzēts tomātu sēklu izsēšanai, dēstu piķēšanai, pārstādīšanai un audzēšanai. Vispirms kastītes apakšā 5–7 cm biezā slānī liek kūdras substrātu un pielīdzina. Virsū ber 2–3 mm dezinficētas grants kārtiņu. Granti sagatavo iepriekš – peldina ūdenī ar kālija permanganāta piedevu (1 g uz 4 l ūdens), tad izžāvē (izkarsē) uz plīts vai cepeškrāsnī.

Virsmu pielīdzina un sēj sēklas. Lai stimulētu sēklu dīgšanu, tūlīt pēc iesēšanas uz substrāta esošās sēklas apmiglo ar atšķaidītu šķidro preparātu Vitmīns un nogaida 3–4 stundas. Pēc tam sēklas pārsedz ar 4–5 mm biezu grants kārtu un pielīdzina.

Pēc sējas kastītes nosedz ar pārtikas plēvi un trīs dienas tur vēsā telpā (12–14 °C), lai sēklas labi piebriest. Pēc tam nodrošina strauju siltumu (ap 25 °C) – šādi sēklas sadīgst vienmērīgi, reizē.

Sākumā sējumus var turēt tumsā, bet, tikko parādās dīgstu cilpiņas, kastītēm noņem plēvi (lai augi necieš no kondensāta), sējumus novieto gaismā. Vēlamā temperatūra ap 18 °C – tad augi veido lielāku sakņu sistēmu. Ja būs par karstu, tie sāks stīdzēt. Substrātu uztur vienmērīgi mitru. Tiklīdz parādās pirmās īstās lapas, tomātus pārpiķē kastītē. Stāda nedaudz dziļāk (iedziļina līdz dīgļlapām), nekā dēstiņi auguši. Otrreiz piķē, kad stādiņam veidojas nākamās lapiņas. Pirms piķēšanas dēstus aplaista un nogaida 20 minūtes, lai tie padzeras. Pārstādot augus ikreiz stāda dziļāk, lai tiem labāk attīstās sakņu sistēma. Pēdējā piķēšanā dēstus stāda vismaz 10 cm diametra podiņos. Mitrā substrātā. 7–10 dienas pēc piķēšanas dēstus mēslo ar šķidro komplekso mēslojumu.

Reklāma
Reklāma

Augsnes sagatavošana

To sagatavo jau rudenī, ierokot sasmalcinātas samtenes, kā arī baltās sinepes, lai uzlabotu augsnes struktūru un to dezinficētu. Slimību profilaksei katrā bedrītē pirms stādīšanas der iebērt mikrobioloģisko preparātu Biomikss. Tomātus stāda līdz 12 °C iesilušā augsnē. Stādot katrā bedrītē ieber nedaudz biohumusa un kaulu miltu (ja nepieciešams, var iebērt arī kompostu vai kūdru).

Aptuveni 20 minūtes pirms tomātu izstādīšanas dēstus kārtīgi salaista. Siltumnīcā augsni samitrina pāris dienu iepriekš. Stādot dēstus iedziļina līdz pirmajām lapiņām un ap katru puslokā izveido grāvīti un aplaista. Pēc tam augus laista tikai pēc 4–5 dienām. Tā rīkojas tādēļ, lai nesablīvētu augsni un mazās saknītes spētu ieaugties.

Ja augus plānots apkopt tikai nedēļas nogalēs, tos ieteicams stādīt 70 cm attālumā citu no cita. Turpretī, regulāri aprūpējot (laikus izlaužot pazarītes) un audzējot uz vienas galotnes, tomātus var stādīt 30 cm atstatu citu no cita.

Pāris nedēļu pēc iestādīšanas augus jau var piebarot. Mēslošanu var apvienot ar laistīšanu, ūdenim pievienojot kādu barojošu šķīdumu, piemēram, zāļu vircu (atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:9), raudzētus kūtsmēslus (1:9) vai arī ūdenī šķīstošos minerālmēslus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.