“Salaspils siltuma” valdes locekle Ina Bērziņa-Veita: “Mums ir tik augstas prasības pret izmešiem, ka cilvēki drīz varēs iet pie mūsu skursteņiem un elpot svaigu gaisu, jo ar visiem filtriem noņemam putekļus u. c. piesārņojumus. No dūmiem, kurus visi var redzēt, noņemam arī siltumu, ko izmantojam siltumapgādē.”
“Salaspils siltuma” valdes locekle Ina Bērziņa-Veita: “Mums ir tik augstas prasības pret izmešiem, ka cilvēki drīz varēs iet pie mūsu skursteņiem un elpot svaigu gaisu, jo ar visiem filtriem noņemam putekļus u. c. piesārņojumus. No dūmiem, kurus visi var redzēt, noņemam arī siltumu, ko izmantojam siltumapgādē.”
Foto: Valdis Semjonovs

“Salaspils siltums” – Saules paneļi, vējš, akumulācijas tvertne. Pieredze, kas atmaksājas 1

Pirms diviem mēnešiem Salaspilī sāka darboties “Salaspils siltuma” realizētais saules kolektoru parks, kas ir viens no lielākajiem tāda veida saules enerģijas ieguves parkiem Eiropā. Pirmie rezultāti rāda, ka parks varētu saražot pat vairāk siltumenerģijas, nekā iepriekš domāts, turklāt nākamgad tas ļaus par apmēram 8–10% samazināt arī siltuma tarifu Salaspils iedzīvotājiem. Uzņēmums uzstādījis arī saules paneļus elektroenerģijas iegūšanai, parādot sevi kā vienu no progresīvākajiem enerģētikas uzņēmumiem Latvijā.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

Gāzes vietā saule un šķelda

Uzņēmuma valdes locekle un Siltumapgādes uzņēmumu asociācijas vadītāja Ina Bērziņa-Veita “LB” norādīja, ka vasarā uz uzņēmuma biroja esošie saules paneļi nodrošina biroja un daļēju pārējās saimnieciskās darbības elektroenerģijas patēriņu. “Saules paneļi darbojas jau trešo gadu, mums tie ir ļoti izdevīgi, jo sūkņu darbība mums nodrošina nemitīgu elektrības patēriņu 24 stundas diennaktī. Turklāt pirmajā gadā saules paneļi mūs pārsteidza ar to, ka saražoja vairāk elektrības, nekā bijām domājuši.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt saules kolektoru parks nosegs apmēram 20% no Salaspilī patērētās siltumenerģijas (nākotnē varētu pieaugt arī līdz 27%) gadā. Apmēram 70% siltumenerģijas tiks saražots no šķeldas ar dūmgāzu kondensatoru, bet 10% – no dabasgāzes. Pirms pieciem gadiem uzņēmumā dabasgāzi izmantoja simtprocentīgi. Saules kolektoru potenciālu parādījis septembris – to uzstādītā jauda ir 14,5 MW, bet brīžiem jauda sasniedza pat 18 MW. “Tajā pašā laikā bijām paredzējuši, ka kaut ko varēsim saražot arī novembrī, taču novembris bijis tik “skābs”, “pelēks”, ka plāni nav realizējušies. Bet doma ir tāda, ka vasarā un daļēji arī rudenī spēsim ar saules kolektoru palīdzību saražot visu nepieciešamo karsto ūdeni.” Projekta veiksme ieinteresējusi arī citu Latvijas siltumuzņēmumu vadītājus, kas nozīmē, ka netālā nākotnē tādus varētu izbūvēt arī citās pilsētās. Bērziņa-Veita gan neatklāja, kuri uzņēmumi par šo ideju spriež visaktīvāk.

Brauc skatīties no visas Eiropas

Ideja par kolektoru parku Bērziņai-Veitai radās pirms četriem pieciem gadiem. “Jau studiju laikos saules enerģija man likās fascinējoša. Vai zinājāt, ka mēs varētu nosegt visu pasaules enerģētiku ar 1/1000 daļu no tās saules enerģijas, kas nonāk līdz Zemei? Diemžēl mēs to neprotam izmantot. Kaut kā taču tam bija jābīdās uz priekšu, tāpēc arī sākām kaut ko darīt. Mēs taču peldēties vasarā ejam tāpēc, ka saule uzsildījusi ūdeni. Pats Dievs lēmis, ka mums jāizmanto saules enerģija siltuma radīšanai! Es arī sen sapratu, ka visu šo attīstību bremzē naftas un dabasgāzes lobijs, taču ilgi tā vairs neturpināsies piesārņojuma dēļ.”

Visvairāk attīstītā valsts Eiropā saules kolektoru ziņā ir Dānija, no kuras “Salaspils siltums” arī ņēma piemēru. Pētot saules starojuma intensitāti, kļuva skaidrs, ka Latvijā saules ir pat vairāk nekā Dānijā. Tagad uz Latviju brauc siltumenerģijas uzņēmumu pārstāvji un eksperti no visas Eiropas, ciemos bijuši pat mongoļi. Uzņēmuma vadītāja sacīja, ka Latvijā cilvēki nespēj novērtēt centralizēto siltumapgādi. Daudzās Eiropas valstīs tādu sistēmu nav, kas ir lielākais ierobežojošais faktors lielu saules kolektoru izplatībā. Otrs faktors ir zemes dārdzība – Salaspilī parks uzbūvēts lielākoties uz pašvaldībai piederošas zemes un tikai mazu daļu nācies atpirkt no privātā īpašnieka.

Projekta kopējās izmaksas – 7,2 miljoni eiro. “Kad atmaksāsies?” jautāju uzņēmuma vadītājai. Viņa uzsvēra, ka saules kolektoru gadījumā atmaksāšanās periodu īsti nemēra, taču tīri matemātiski projekts būs atmaksājies jau pēc diviem gadiem, kaut arī bankā ņemtais aizņēmums jāatmaksā 15 gadu laikā. No 7,2 miljoniem 40% sedza Eiropas Savienība, apmēram divus miljonus uzņēmums sedza no pašu kabatas, ko palīdzēja izdarīt arī pārdotās CO2 kvotas, bet pārējo iedeva banka. Turklāt ar ļoti pateicīgiem nosacījumiem, sacīja Bērziņa-Vieta.

Grib paņemt siltumu no vēja parkiem un citiem uzņēmumiem

“Esam panākuši tik augstu lietderību uzņēmumā, ka esam augstu novērtēti visā pasaulē. Mums ir tik augstas prasības pret izmešiem, ka cilvēki drīz varēs iet pie mūsu skursteņiem un elpot svaigu gaisu, jo ar visiem filtriem noņemam putekļus u. c. piesārņojumus. No dūmiem, kurus visi var redzēt, noņemam arī siltumu, ko izmantojam siltumapgādē. Beigās nāk ārā tikai 45 grādu karsts tvaiks. Visas trases ir izolētas, spējam paši sekot līdzi siltuma patēriņam katrai mājai attālināti. Ja rādītāji iziet ārpus normām, varam ieteikt piekoriģēt – visi procesi ir automatizēti,” sacīja uzņēmuma valdes locekle.

Viņa redz, ka enerģētikas nākotne būs vērsta sadarbībā. Nākotnē uzņēmums grasās izbūvēt lielu akumulācijas tvertni, kurā varētu turēt siltumu, kas pārvērsts no elektrības. “Daudzi runā, ka vējš tik pūš, bet patēriņa nav. Kur lai liek elektrību? Mēs to varētu paņemt. Dānijā tā ir liela problēma – vēja ražotāji pat piemaksā, lai siltumuzņēmumi brīžos, kad nav patēriņa, no viņiem paņemtu elektrību. Ja arī Latvijā tā šobrīd nav problēma, tā būs problēma pēc pieciem gadiem. Vēja parki nav vienīgais iespējamais siltuma avots. Mums blakus atrodas ķīmiskā mazgātava “Irve”. Ir tāds vārdu salikums “atkritumu siltums”. Tieši šādu siltumu mēs varam paņemt no “Irves”. Viņiem mazgāšanai nepieciešams karsts ūdens. Taču pirms laišanas kanalizācijā tas viņiem jāatdzesē. Mēs šo silto ūdeni varam paņemt un ielikt akumulācijas tvertnē, atbrīvojot viņus no dzesēšanas. Sadarbojoties mēs varētu kļūt daudz lietderīgāki.”

Uzziņa

Līdz 27. novembrim bija reģistrēti 678 mikroģeneratoru pieslēgumi, no kuriem 646 ir saules elektrostacijas. 22 no saules elektrostacijām nenodod saražoto elektroenerģiju tīklā.

Šogad izsniegtas 278 atļaujas saules paneļiem par kopējo uzstādīto jaudu 10,85545 MWh;

No tām kopš šā gada jūlija izsniegtas 128 atļaujas par kopējo uzstādīto jaudu 4,86653 MWh;

Kopumā kopš 2016. gada kopā izsniegtas 626 atļaujas par kopējo uzstādīto jaudu 25,44173 MWh.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dati: “Sadales tīkls” un Ekonomikas ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Lasīt citas ziņas
TV24
Apokalipses vēstnieks Medvedevs atklāj – Krievija mobilizējusi 452 000 jaunu karavīru, algas solītas pasakainas
Atklāj, cik Latvijas uzņēmumi šogad saņēmuši pārtikas produktus no Krievijas. Kuri tie ir?
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
Kokteilis
FOTO. “Šodien es nebūtu aktrise,” Andželīna Džolija atklāj, kāda patiesībā ir dzīve Holivudā
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
14:43
Kā lietot Smart-ID elektronisko parakstu? Ērta un droša izvēle
14:38
Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu?
14:26
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
Pazuduši divi apsūdzētie…Atliek lietas izskatīšanu par preču piesavināšanos no NBS noliktavām
Putins oficiāli paziņo par kandidēšanu prezidenta vēlēšanās
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
Kokteilis
FOTO. “Daži var teikt, ka par agru, bet…” Miks Dukurs dalījies ar pikantiem attēliem, kuros redzams ar jauno sirdsdāmu
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
VIDEO. Pie Jaunolaines stacijas vilciens aizķēris kupenā iestigušu sievieti
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus
TV24
Sauka par akcīzes nodokļa celšanu beztabakas produktiem: “Kontrole netiek palielināta, līdz ar to tur nekas labs nav sagaidāms”