Foto: Shutterstock

Seši piemēri, kad medības pasargā savvaļas dzīvniekus 0

Pēdējos gados ļoti daudz saradušies medību pretinieki, minot medības kā lielāko draudu bioloģiskai daudzveidībai, bet ir ļoti daudz piemēru tam, ka dabas aizsardzības sākotnējās iniciatīvas tieši nākušas no medniekiem, kuri dabas bagātības gribēja saglabāt nākamajām paaudzēm. Te nu daži piemēri, kas par to liecina. Visā pasaulē ir daudz un dažādu veiksmes stāstu, kas pierāda, ka mednieki ir tieši tie, kam visvairāk rūp dabas bagātības.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

Tadžikistānas markūrs

Tā ir reta suga, par kuru daudzi nav dzirdējuši. Šīs kalnu kazas dzīvo Tadžikistānas nomaļās vietās. Šī gadsimta sākumā vietējo ciematu iedzīvotāji bija norūpējušies par to, ka šo skaisto un neparasto dzīvnieku pilnībā iznīcinās malumednieki. Vairākām organizācijām sadarbojoties, tika rasti līdzekļi, lai uzstādītu kameras, novērotu populāciju un cīnītos ar malumedniekiem. Rezultātā dramatiski pieauga markūru skaits – piecu gadu laikā populācija palielinājās teju vai trīs reizes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau 2013. gadā tika izsniegtas pirmās sešas medību atļaujas, un katru gadu tagad tiek nomedīti seši vai septiņi markūri. Tiek lēsts, ka reģionā ir ap 1800 markūru. Tas, ka par šiem dzīvniekiem sāka interesēties mednieki, devis tiem tādu vērtību, kādas tiem nekad nav bijis. Markūru medības uzskata par ļoti grūtām, jo tās notiek kalnos ļoti smagos apstākļos. Viena markūra nomedīšanas atļauja var maksāt pat 100 000 eiro, un puse no šīs summas nonāk atpakaļ vietējai kopienai, lai algotu reindžerus, kas uzrauga šos dzīvniekus gada garumā.

Āfrikas bifelis

Foto: Shutterstock

Bifelis ir ieguvis negantnieka reputāciju, bet bija laiks, kad šie dzīvnieki bija kļuvuši par lielu draudu lauksaimniekiem. Bifeļi pārnēsā slimības, kas var ietekmēt mājlopus. It īpaši tas attiecas uz liellopu mēra vīrusu, kas mājlopiem ir nāvējošs. Šā iemesla dēļ bifeļi masveidā tika likvidēti lielākajā daļā Āfrikas kontinenta, lai radītu lielākas iespējas audzēt liellopus.

Bifeļus nogalināja arī gaļas dēļ, un tie gāja bojā dažādu karu dēļ Mozambikā, Zimbabvē un Angolā. Tomēr ar mednieku finansējumu izdevās apturēt bifeļa iznīcināšanu, un tas ir kļuvis par ļoti nozīmīgu, cienītu un iekārotu medījamo dzīvnieku. Jāsaka, ka bifeļi ir labāk piemēroti Āfrikas trauslajai ainavai nekā cilvēku audzētie liellopi. Mozambikā vienpadsmit medību platībās vien bifeļu skaits no 1200 indivīdiem 1994. gadā pieaudzis līdz vairāk nekā 20 000 indivīdu šobrīd. Tas ir pierādījums tam, ka medībām ir liela nozīme savvaļas dzīvnieku saglabāšanā.

Baltastes briedis

Baltastes briedis ir visizplatītākais, populārākais un vērtīgākais medījamais dzīvnieks Ziemeļamerikā. Kad pirmie eiropieši nokļuva Ziemeļamerikā, tika lēsts, ka tur mīt ap 30 miljoniem baltastes briežu, bet to skaits samazinājās līdz 300 vai 400 tūkstošiem 1900. gadā. ASV prezidents Teodors Rūzvelts aizsāka mednieku kluba darbību, aicinot saglabāt dabas veltes, meklējot līdzsvaru starp cilvēku vajadzībām un dabas aizsardzību. Tika ieviestas medību sezonas un noteikti limiti, pēc kā baltastes briežu skaits sāka strauji pieaugt, un tagad to ir ap 15 miljoniem. ASV mednieku ieguldījums valsts attīstībā ir vairāk nekā miljards dolāru.

Savvaļas tītars

Foto: Shutterstock

Par šo putnu stāsts ir līdzīgs kā par baltastes briedi. To skaits bija liels, kad ieceļotāji no Eiropas spēra savu kāju Ziemeļamerikā, bet izzūdošo dzīvotņu un arī neregulētu medību dēļ to skaits sāka strauji samazināties. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados tika izveidota Nacionālā tītaru federācija, kas vāca līdzekļus, lai atjaunotu tītariem piemērotas dzīvotnes un tajās reintroducētu šos interesantos putnus.

Kad organizācija sāka savu darbību, tika lēsts, ka ASV ir ap pusotra miljona šo putnu. Pateicoties dabas aizsardzības pasākumiem, šodien ASV ir vairāk nekā septiņi miljoni savvaļas tītaru.

Kanādas pīles

Kad Kanādas plašās centrālās prērijas sāka apdzīvot ieceļotāji, viņi stāstīja, ka tur bijis tik daudz pīļu un zosu, ka tās aizsegušas debesis. Tomēr ar laiku tas mainījās. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados prēriju ūdeņus nosusināja lauksaimniecības vajadzībām, dramatiski samazinot ūdensputnu skaitu. Vairāki mednieki apvienojās, lai cīnītos par iespēju nākotnē saglabāt ūdensputnu medības. Tika radīta mūsdienās pazīstamā organizācija Ducks Unlimited, kas vāca naudu no medniekiem, lai veiktu putnu uzskaites, saglabātu mitrājus un stāstītu par to, ka jāsaglabā ūdensputnu dzīvotnes.

Dučiem pīļu un zosu sugu ir tikai ieguvušas šīs iniciatīvas dēļ, saglabājot putnu populācijas un radot iespēju medības turpināt arī nākotnē. Līdz mūsdienām Ducks Unlimited izdevies saglabāt un aizsargāt vairāk nekā piecus miljonus ūdensputniem nozīmīgu dzīvotņu Ziemeļamerikā, pierādot, ka mednieku dabas aizsardzības mēģinājumi vainagojas ar panākumiem.

Lielragu aita

Ap 1800. gadu no Meksikas līdz Kanādas ziemeļiem lielragu aitas nebija nekas neparasts, bet pusotra gadsimta laikā to skaits bija dramatiski samazinājies. Tas notika neregulētu medību, dažādu slimību un dzīvotņu zuduma dēļ. 1974. gadā, apvienojoties vairākiem medniekiem, tikai nolemts, ka jāievieš virkne pasākumu, lai atjaunotu aitu populācijas. Kopš tā laika lielragu aitu populācija pieaugusi trīs reizes. Tiek rasti līdzekļi un iespējas lielragu aitas reintroducēt vietās, kur tās bija jau izzudušas.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Lasīt citas ziņas
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
11:01
Dārza mājas ugunsgrēkā Rīgā gājuši bojā divi cilvēki
10:48
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
10:30
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus
TV24
Sauka par akcīzes nodokļa celšanu beztabakas produktiem: “Kontrole netiek palielināta, līdz ar to tur nekas labs nav sagaidāms”
Ēdot, viņa sapratusi, ka košļā cilvēka pirkstu: kliente iesūdz tiesā restorānu ķēdi, atrodot salātos baisu sastāvdaļu
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
Ostins esot nikns par palīdzības atteikumu Ukrainai – sola kongresmeņu tuviniekus sūtīt karā pret Krieviju
Šorīt atkal lielā daļā Latvijas braukšanas apstākļi ir apgrūtināti
Darinām sveci ar Ziemassvētku smaržu. Soli pa solim
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
Baltijas valstīm joprojām ir spēkā 1993. gadā noslēgts juridiskās palīdzības līgums ar Krieviju. Vai tiešām mēs Krievijai juridiski uzticamies?
Kokteilis
VIDEO. “Ļoti īpaša dzimšanas dienas dāvana!” Roberto Meloni jubilejā saņēmis aizkustinošu apsveikumu no pašmāju mūziķiem
Uz vienu gadu nosaka 12% PVN likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem
Atsevišķās jomās būtiski palielinās dabas resursu nodokļa likmi. Par ko būs jāmaksā vairāk?
Igaunijā būtiski paaugstina minimālo algu. Cik liela tā būs?
TV24
Latvijas Nacionālajā teātrī būs skatāma visdārgākā izrāde tā vēsturē: “Skatītājs tiks pārsteigts”