“Lubeco” saimniece Zane Silgale .. Uzņēmēja ar ģimeni pusgadu dzīvo laukos, bet atlikušo laiku dzīvoklī Rīgā. Uzņēmēja stāsta, ka ogu lasītāji uz platformas nolasa 2,5 reizes vairāk ogu, nekā vācot tās atsevišķi uz lauka. Foto – Timurs Subhankulovs

Kā novākt zemenes guļus. Silgalu inovācija pieejama arī citiem 1

Zemeņu audzētājs SIA Lubeco ogas audzē 8 ha platībā. Sākums zemeņu audzēšanas biznesam bija pirms sešiem gadiem, kad tūlītēju ražu nedeva cidonijas. Proti, cidoniju rindstarpās iestādīja zemenes un pēc diviem mēnešiem ogas jau veda uz tirgu. Patlaban cidoniju stādījumi saimniecībā aizņem 2 ha platību. No tām saimnieki ražo sukādes, sulu un sīrupu. Cidoniju audzēšana ir pārejas procesā uz bioloģiskajām audzēšanas metodēm, savukārt zemenes audzē ar integrēto metodi. Mehāniski traumētās, kā arī gliemežu un lietus bojātās zemenes saimniecībā pārstrādā. Ar ES fondu atbalstu zemeņu laukā ierīkota laistīšana, tāpat saimniecībā izmanto arī palešu svarus un stādu stādīšanas iekārtu. Nākotnē zemenes iecerēts audzēt tuneļos. Silgali uzskata, ka lietderīgi būtu pieciem sešiem lielajiem zemeņu audzētājiem kooperēties ogu pārdošanā un izmantot zīmolu Latvijas zemenes. Ar šo zīmolu iespējams arī eksports uz valstīm, kur zemenes sāk ražot vēlāk nekā Latvijā. Patlaban Lubeco ar citiem zemeņu audzētājiem sadarbojas vien plēvju, mēslojuma un stādu pirkšanā.

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 8
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam
Lasīt citas ziņas

Ērtākai un ātrākai ogu lasīšanai
SIA Lubeco zemeņu laukos darbi zemeņu sezonā sokas daudz ātrāk – iemesls ir pavasarī Igaunijā pirktā zemeņu vākšanas platforma, uz kuras stādīšanas, ravēšanas vai ogu vākšanas darbu guļus stāvoklī vienlaikus var veikt 14 darbinieki. Desmit metru platajai, trīs metrus dziļajai, gandrīz trīs metrus augstajai (jumtam ir slīpums lietus ūdens notecei) platformai ir metāla karkass un grīda no skaidu plātnes. Lai darbiniekus neietekmētu slikti dabas apstākļi, uz sešiem riteņiem balstītā platforma ir apvilkta ar kravu pārvadājumos izmantoto izturīgo audumu. Platforma nosedz septiņas zemeņu dobes (vagas), starp to centriem attālums ir 1,70 metri. Zemenes stādītas divās rindās. Lubeco saimnieks Dzintars Silgalis uzsver – ļoti svarīgs nosacījums ražīga darba nodrošināšanai ir platformas vilcēja, traktora, ātrums. Tam nevajadzētu pārsniegt 100–120 metru stundā. Saimnieks atzīst, ka Lubeco izmantotais Case traktors ar 140 m/h minimālo ātrumu tomēr kustas nedaudz par ātru. Zemeņu lasītāji ogas vāc guļus stāvoklī uz mīkstām 60 cm plašām guļvietām. Ik pēc pusotras stundas darba pienākas atpūtas laiks. Samaksa 2016.gada sezonā bija 2,5 eiro stundā uz rokas. Uz platformas darbojas arī zemeņu svērējs, kas ogas pa trīs kilogramiem sasver kastītēs. Kad savākts kritiskais daudzums (aptuveni 500 kg), tad ogu kastītes ar etiķeti Latvijas zemenes pārkrauj citā traktorā un ved uz vākšanas punktu, kur darbiniece ar svītrkoda nolasīšanas ierīci piefiksē savākto daudzumu. Šāda darba organizācija līdz minimumam samazina ogu pārnēsāšanu un pārbēršanu, saglabājot augstu zemeņu kvalitāti. No trīs saimniecībā audzētajām zemeņu šķirnēm – ‘Rumba’, ‘Sonata’ un ‘Daroyal’ – visjutīgākā pret pārbēršanu ir ‘Daroyal’ šķirne.

Lubeco, visticamāk, vienīgajai Latvijā ir izveidota datorprogramma, kas ļauj noteikt, cik daudz ikviens ogu vācējs no kura lauka un kādu šķirņu zemenes ir savācis (katram ogu vācējam, kurš nedarbojas uz platformas, ir savs svītrkods, ko uzlīmē uz kastes). Par jaunievedumu saimnieki šajā pavasarī Igaunijā samaksāja 6 tūkst. eiro un naudas ieguldījumu nenožēlo. Dzintars teic, ka ogu vākšanas platforma ir vajadzīga saimniecībās, kur zemenes audzē vismaz 3 ha platībā. Viņš arī piebilst – aptuveni aprēķini rāda, ka no Igaunijas atvestais agregāts sevi atpelnīs trijos gados.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vajadzīga vēl viena platforma
Pēc nepilna mēneša darbības Zane un Dzintars pagājušajā sezonā sapratuši, ka ir vajadzīga vēl viena ogu vākšanas platforma. To, visticamāk, izgatavos vietējie meistari, kad saimnieki būs nodrošinājuši ražošanai piemērotus apstākļus. Turklāt saņemti jau divi platformas pasūtījumi no citiem zemeņu audzētājiem. Vēl ar vienu notiek darījuma sarunas. Dzintars teic, ka cilvēki bijuši pārsteigti par platformas cenu. Citās valstīs līdzīgi platformu paraugi maksājot 27 tūkst. eiro. Līdz ar platformas ražošanas sākšanu labums būs arī Ārlavas pagastam, kur notiks ražošana. Proti, tiks izveidotas trīs jaunas darba vietas un pagasts saņems iedzīvotāju ienākuma nodokli par trim darbiniekiem – diviem metinātājiem un vienu palīgstrādnieku. Dzintars teic, ka Lubeco ražotais produkts būšot labāks nekā igauņu platforma, kurai izlabošot vairākas nepilnības. Latvijas pasūtītāji ir izvēlējušies nedaudz šaurākas – piecām dobēm paredzētas – platformas.

Pilns raksts žurnāla “Agrotops” 2016.g.jūlija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.