Alpu kalni Francijā, slēpošanas kūrorts 2024.gada februārī.
Alpu kalni Francijā, slēpošanas kūrorts 2024.gada februārī.
Foto: REUTERS/SCANPIX

Slēpošanas kūrortos Alpos apturēti pacēlāji! Daudzviet Eiropas kalnos katastrofāli trūkst sniega 29

Visu laiku siltākā februāra dēļ ir novērojama daļas Eiropas kalnu slēpošanas kūrortu darbības apturēšana. Šobrīd slēpotāji visā Eiropā ierodas kūrortos, kuros pēc ārkārtīgi maigās ziemas vērojams vēsturiski zemākais sniega daudzuma līmenis, vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Francijas, Austrijas un Bosnijas kalnu slēpošanas kūrortos redzami milzīgi kalnu masīvi, kas ir gandrīz pilnībā bez sniega. Tas ir visai pārsteidzošs kontrasts salīdzinājumā ar to, kā šie apgabali parasti izskatās februāra vidū un beigās – laikā, kad parasti ir ziemas sporta veidu sezonas kulminācija.

Populārajā Francijas Alpu kūrortā Saint-Colomban-des-Villards pacēlāji ir pilnībā apturēti. Tas ir noticis tāpēc, ka katastrofāli trūkst sniegs, jo gaisa temperatūra ir paaugstinājusies līdz + 13 grādiem pēc Celsija, kaut arī parasti februāra vidējā temperatūra šeit ir tikai nedaudz augstāka par +4 grādiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl tālāk uz dienvidiem, Pireneju kalnu slēpošanas kūrortā Artouste, kas pazīstams arī kā Eiropas augstākā vilciena – šaursliežu dzelzceļa līnijas – mājvieta, ir vērojama visai līdzīga situācija. Ja uzmeklēsiet šo galamērķi Google, uzzināsiet, ka tas ir “uz laiku slēgts”. Vietējie ziņo, ka blakus slēpošanas pacēlājiem uz nenoteiktu laiku bez darba ir atstāti arī slēpošanas trašu sagatavošanas traktori jeb retraki.

Kā ziņo Tiroles lielākais laikraksts “Kronen Zeitung” arī šeit Austrijas slēpošanas kūrorts Mutterer Alm bijis spiests slēgt savas trases. Kūrorta, kas slavens ar skatu uz Insbruku un Karvendela kalnu grēdas masīvu, tīmekļa vietnē norādīts, ka tas ir slēgts uz nenoteiktu laiku.

Sniega trūkuma dēļ apturēts pacēlājs Francijas Alpu slēpošanas kūrortā 2024.gada februārī.
Foto: Reuters/SCANPIX

Temperatūras paaugstināšanos īpaši sāpīgi izjūt arī Bosnija. Šogad viņiem būtu jāatzīmē 40 gadi, kopš šīs valsts galvaspilsētā Sarajevā notika ziemas olimpiskās spēles. Bet tā vietā sniega trūkuma dēļ nācās atcelt Eiropas kausa izcīņas sacensības sieviešu slēpošanas supergigantā, kas pagājušajā nedēļā bija paredzētas Bjelasnicā. Savukārt slēpotāji, lai nokļūtu līdz pacēlājiem, vilka savu ekipējumu pa dubļiem. Bjelasnica ir pazīstams kā viens no lētākajiem slēpošanas galamērķiem Eiropā, tāpēc daudzi ziemas sporta veidu cienītāji ir nolēmuši doties uz turieni pat neraugoties uz ne visai iepriecinošām laika apstākļu prognozēm.

Vairākos slēpošanas kūrortos nedarbojas ne tikai pacēlāji, ber arī sniega lielgabali. To uzdevums ir uzpūst trasēs mākslīgi saražotu sniegu, taču arī to efektivitāte ir atkarīga no gaisa temperatūras, kas ir reāla problēma tiem slēpotāju galamērķiem, kuri jau tā spiesti cīnīties ar svaiga sniega trūkumu trasēs.

Februāra sākumā Terminillo kurortā, kas atrodas Itālijas Apenīnu kalnos, tika nolemts pārtraukt sniega pūšanu uz trasēm pēc tam, kad kļuva pārāk silts, lai vispār varētu sākt domāt par sniega pūtēju ieslēgšanu. Šo kūrortu iecienījuši slēpotāji no Romas, un, ņemot vērā, ka tas atrodas aptuveni 2217 metru augstumā, parasti iepriekš tur nebija novērotas problēmu ar sniegu.

Reklāma
Reklāma

Arī Leisinas kūrorts Šveicē (Leysin) ir nonācis situācijā, kad sniega lielgabali, īpaši siltajās dienās, tā arī netika ieslēgti, un tā diemžēl ir situācija, ko šī parasti ar sniegu pārbagātā valsts, līdz šim piedzīvojusi visai reti.

Sniega trūkums visā Eiropā ir visai ievērojams, bet meteorologi ir paziņojuši, ka šī bijusi līdz šim karstākā februāra pirmā nedēļa, bet kopumā šī gada februāra mēnesis nav tālu no tā, lai tiktu atzīts par karstāko februāra mēnesi kopš novērojumu sākuma, bet klimata zinātnieki nenogurstoši atgādina mums, ka planēta sasilst arvien straujāk.

Globālā sasilšana jau tuvākajā nākotnē varētu novest pie daudzu slēpošanas trašu slēgšanas, tomēr jāatzīst, ka šajā brīdī novērojamā tā dēvētā „lielā kušana” nav tikai cilvēka radīta problēma. Pašlaik uz planētas valda El Ninjo – dabas parādība Klusajā okeānā, kad spiediena izmaiņu rezultātā siltais ūdens plūst uz austrumiem, sev līdzi nesot arī pārmērīgu siltuma daudzumu.

Šis dabiskais process notiek ar diezgan lielu regularitāti, un tam bieži seko El Ninjo, kam, ir gluži pretējs efekts, kas savukārt pastiprina globālo atdzišanu. Tāpēc kalnu slēpošanas entuziastiem atliek tikai cerēt, ka El Ninjo drīzumā ieradīsies, lai novērstu to, ka dažos Eiropas iecienītākajos kūrortos šobrīd vērojama tuksnešaina aina.

Slēpošanas kūrorta kalnu trasē Melnkalnē, Balkānos trūkst sniega, 2024.gada februāris.
Foto: REUTERS/SCANPIX
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.