Zeltainā pērtiķmutīte
Zeltainā pērtiķmutīte
Foto – Shutterstock

Spirgtās pērtiķmutītes, vai tās ir daudzgadīgas? 0

Vai pērtiķmutītes ir daudzgadīgas? Jautā Silvija no Ogres.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Pērtiķmutītes ir cūknātru dzimtas augi, kas bagātīgi un ilgstoši zied īpatnējiem un krāšņiem ziediem košās krāsās. Latvijā audzē galvenokārt viengadīgā kultūrā. Var stādīt daļēji ēnainā vai saulainā vietā. Dobēs, podos, balkonu kastēs audzē trīs veidu pērtiķmutītes.

Zeltainā pērtiķmutīte (Mimulus aurantiacus) – šīs krūmveida pērtiķmutītes lipīgie stublāji izaug līdz 1 m gari. Dzimtenē ASV dienvidrietumu apgabalos, kur ir silts klimats, pērtiķmutīte ir mūžzaļš krūms. Auga biezās, tumši zaļās lapas ir pārklātas ar spīdīgu, lipīgu vielu. Oranžie ziedi uzplaukst pavasara beigās un priecē līdz rudens sākumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augs ir piemērots iekarināmajiem podiem, kur labi izskatās kopā ar citiem vasarā ziedošiem, kompaktiem augiem. Pērtiķmutīte ir jutīga gan pret sausumu, gan pārlaistīšanu. Papildmēslošanai 0,2% komplekso mēslojumu lej uz mitriem sakņu kamoliem. Pavairo ar spraudeņiem. Iekarināmos 25–30 cm diametra podos parasti stāda piecus apsakņotus spraudeņus. Ziedošus augus pie stādaudzētājiem var iegādāties maijā. Zeltaino pērtiķmutīti var pārziemināt gaišā, vēsā, no sala pasargātā telpā.

Dzeltenā pērtiķmutīte. Foto – Shutterstock

Dzeltenā pērtiķmutīte (Mimulus luteus) – savvaļā sastopama Austrumāfrikā, Āzijā. Pavairo ar sēkliņām, izsējot martā siltumnīcā. Sēklas ar augsni neapber. Dēstus audzē ap +10 °C temperatūrā un dobē izstāda maija beigās, jūnijā 20 x 25 cm attālumā citu no cita.

Augsnei jābūt mitrai, vieglai, auglīgai, bet ne pārāk slapjai. Audzējot podos, 7–9 cm traukā stāda divus vai trīs augus. Dzeltenā pērtiķmutīte ir viengadīga, zied no jūlija līdz septembrim. Jutīga pret salu. Populārākā šķirne ‘Tigrinus Grandiflorus’ ir 30 cm augsta, dzeltenie ziediņi ir ar tumši brūniem plankumiem, 4 cm diametrā.

Hibrīdā pērtiķmutīte (Mimulus x hybridus). Uzziedināšanai podu kultūrā segtajās platībās ir izveidotas īpašas šķirnes, piemēram, ‘Maximus Yellow Blotch’, ‘Magic Yellow’. Kad augi pēc vairākām nedēļām ir noziedējuši, tos vajag spēcīgi apgriezt un piebarot ar šķidro mēslojumu, lai uzziedētu vēlreiz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.