Foto – Zanda Birze

Steidzam rakt kartupeļus 0

Ko darīt ar kartupeļiem? Bija paredzēts rakt septembrī, bet tagad tie guļ dubļos, zemākās vietās vagās vēl aizvien stāv ūdens. Dažiem bumbuļiem parādījušās baltas pumpiņas. Vai tā ir puve? LEONS ENGURES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Ja laika apstākļi ir ekstrēmi, kalendārā skatīties velti un jārīkojas pēc apstākļiem. – Jārok, jārok ar steigu! – mudina Agroresursu un ekonomikas institūta kartupeļu sēklaudzēšanas tehniķe Ieva Lozberga.

Priekuļu kartupeļu laukos agrajām šķirnēm laksti jau nopļauti. Tiklīdz laika ap­stākļi mazliet uzlabosies un uz lauka varēs uzbraukt ar tehniku, kartupeļus noraks. Selekcijas laukos darbinieki ražu jau novāc ar dakšām (ar tām risks sadurt tupeni) vai ar speciāliem kapļiem. Speciāliste piebilst, ka kartupeļu kapļus daudzi nepazīst un dārza preču lielveikalos brīnās, kas tie tādi un kā lietojami. Tie ir apmēram metru garā kātā, ar vienu vai diviem platiem zariem, kas atgādina arklu. Šogad tāds instruments lieti noderētu visiem kartupeļu racējiem.

Lakstu puve uzdzīvo

CITI ŠOBRĪD LASA

Teorētiski no kartupeļu lakstu nopļaušanas līdz rakšanai jāpaiet divām nedēļām, lai tupeņi nobriest. Šovasar šis nosacījums visiem neder. Lielajos laukos, kur apstrādā pret lakstu puvi, laksti vēl zaļi. Mazdārziņos, kur lakstu puves profilaksei parasti neizmanto nekādu ķīmiju, šogad kaite uzkrita pēkšņi un postīgi. Daudzi kartupeļu lakstus pat nepaguva nopļaut. Laukos, kur laksti nokrituši, kartupeļus jāsteidz rakt arī tādēļ, lai puve neiekļūtu bumbuļos, jo citādi pagrabā tie neglabāsies un sapūs.

Baltas pūtītes uz izraktajiem bumbuļiem vēl neliecina, ka kartupeļi sākuši pūt, – tiem vienkārši slāpst, tāpēc steigšus jānorok. Nekavējoties ražu vajadzētu novākt arī pārplūdušās vietās. Kartupelis zem ūdens spēj izturēt pāris dienu, pēc tam tas neglābjami sapūst, un ražas vietā būs viens vienīgs smirdīgs puvekļu lauks.

Maigo mizu saudzē

Rakt vai nerakt – tas jāizvērtē saimniekam pašam. Daudz ko nosaka arī tas, cik zemā vietā atrodas tupeņu lauks. Par agrajām šķirnēm nav šaubu – jārok, bet vēlākajām šķirnēm der apskatīt, vai kartupeļiem miziņa paguvusi nobriest. Gana laba ir tāda, kas jāmizo ar nazi. Ja, parīvējot ar roku vai cimdu, miza nāk nost, vākt vēl par agru. Taču jāvēro laika apstākļi, un, ja lietus turpinās, gaidīt nav vērts.

Vācot bumbuļus ar tehniku, nenobriedusī miziņa tiks bojāta, notraukta. Vajadzēs laiku, lai brūces aizdzītu, turklāt traumētie tupeņi var sākt pūt. Arī rokot ar dakšām vai kapļiem, jāapietas uzmanīgi, un nevajadzētu bumbuļus bārstīt pa maisu maisiem. Ar rokām rūpīgi ņemtie kartupeļi, protams, glabāsies labāk, bet ieskrambātos vajag apēst pirmos.

Ja tehnika uz lauka grimst, atliek vien ķerties pie dakšām. Ieva Lozberga joko, ka tagad ir īstā reize rīkot SOS talku un aicināt visus palīgā, cik ātri var.

Glabā un pārbauda

Noraktos kartupeļus ber kastēs, novieto šķūnītī vai citā tumšā vietā caurvējā, lai apžūst. Aptuveni pēc nedēļas pārlasa, liek kastēs un nes uz pagrabu.

Reklāma
Reklāma

Šogad ir īpašs gads, spriež speciāliste. Mazdārziņā norakt ražu ir sevišķi svarīgi, jo grūti paredzēt, kā novākt laukus izdosies lielajiem audzētājiem un kā tupeņi glabāsies. Ja vietējo kartupeļu trūks, tos ievedīs no ārvalstīm, taču Ievai pavasarī radās aizdomas, veikalos ieraugot baltos, mazgātos kartupeļus, kas iepakoti maisos un nemaz nebija bojāti. Protams, tiem bija lietota ķīmija.

! Ja pagrabā glabātajiem kartupeļiem strauji attīstās puve, jāsteidz tos patērēt pēc iespējas ātrāk, skaidro Ieva. Var likt saldētavā vai atdot draugiem, jo bojāšanos nevarēs apturēt. Pilnīgā drošībā šogad ir tikai tas, kas apēsts.

Trihodermīns palīdz ziemot

Mazdārziņu saimnieki novērojuši, ka saknes (kartupeļi, burkāni u.c.) pagrabā labāk glabājas, ja lietots Trihodermīns. Sausu mikrobioloģisko preparātu uzkaisa kartupeļiem, liekot tos pagrabā. Kas iebojājies, tas sapūs, taču līdzeklis palīdzēs novērst vēl neinficēto bumbuļu pūšanu. 100 g preparāta (maksā aptuveni 3 eiro) pietiks pustonnai kartupeļu. Trihodermīna labo iedarbību pirmie pamanīja dāliju audzētāji, kuri to izmanto, lai pasargātu gumus no bojāšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.