Īlons Masks viesojas Ķīnā
Īlons Masks viesojas Ķīnā
REUTERS/Tingshu Wang

Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss 14

Uzņēmējdarbības riski ārvalstu uzņēmumiem Ķīnā pieaug ar katru dienu. Konsultāciju firmai “Capvision” ar birojiem Šanhajā, kā arī divās citās amerikāņu firmās pēdējo nedēļu laikā notikušas kratīšanas, jo Ķīnas varas iestādes izmanto savas pilnvaras saskaņā ar jauno drošības likumu, tā raksta cbsnews.com.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 45
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Maija sākumā policija ieradās “Capvision” Ķīnas birojā, pārmeklēja telpas un nopratināja darbiniekus. Pavasarī arī ASV firmu “Bain & Company” un “Mintz Group” Ķīnas birojos veica reidus. Pieci no “Mintz” Ķīnas darbiniekiem tika aizturēti. Šie trīs uzņēmumi veica uzņēmējdarbību, vācot informāciju par Ķīnas uzņēmumiem un tirgu priekš ASV investoriem.

Pēc “Capvision” reida Ķīnas valsts televīzija pat pārraidīja īpašu ziņojumu, nesniedzot nekādus pārliecinošus pierādījumus, ka uzņēmums ir vilinājis Ķīnas pilsoņus izpaust valsts noslēpumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Džeimss Cimmermans, biznesa jurists, kurš strādā Pekinā, aģentūrai CBS News atklāja, ka reidi ir pārbiedējuši daudzus ārvalstu uzņēmumus. “Viss ir kā drauds. Diemžēl šādā vidē ir ļoti grūti darboties – kad viss tiek uzskatīts par valsts drošības lietu un par spiegošanu.”

“Twitter” un “Tesla” vadītājs, miljardieris Īlons Masks, savukārt bija apburts, kad pagājušajā nedēļā apmeklēja Ķīnu. Viņam bija tikšanās ar Ķīnas augstāko vicepremjeru un Šanhajā “Tesla” rūpnīcas darbinieki sagaidīja viņu sajūsmināti.

Viņš un citi lielie spēlētāji Ķīnā, tostarp amerikāņu gigantu, piemēram, “Apple” un “Starbucks”, var būt neaizskarami, taču mazākie uzņēmumi ir noraizējušies.

“Daudzi uzņēmēji sāk pārskatīt savus stratēģiskos plānus tikai spriedzes dēļ,” sacīja Cimmermans, norādot, ka Ķīnas varas iestāžu pieaugošā apspiešana “padara viņu darbu riskantu”.

Paradoksāli, bet Ķīna nesen uzsāka kampaņu, lai piesaistītu jaunus uzņēmumus no ārzemēm. Taču daudziem investoriem ir aukstas kājas.

Jaunaajm pretspiegošanas likumam jāstājas spēkā 1. jūlijā, un viņi bažījas, ka tas var tikt izmantots kā politisks ierocis, lai sodītu noteiktas firmas, pārdefinējot likumīgo uzticamības pārbaudi par spiegošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.