Foto: SHUTTERSTOCK

Kā pareizi audzēt ķimenes? Atbild eksperts 0

Cik ilgi ķimeņu sēklas saglabā dīgtspēju? Kā ķimenes audzēt ārstniecībai? ILZE JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Lai sēklām nepazūd smarža

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

“Ķimeņu sēkleņi 70–80% dīgtspēju saglabā divus gadus. Vislabāk izkaltētas sēklas turēt dabīga materiāla iepakojumā, piemēram, džutas maisos, sausā, labi vēdināmā vietā 17–18 ºC temperatūrā. Ķimenes, kuras paredzēts izmantot pārtikai, nevajag uzglabāšanas laikā regulāri pārbaudīt, jo tad sēkleņos samazinās ēterisko eļļu daudzums,” skaidro LLKC Talsu biroja nodaļas vadītājs Alfons Spēks.

Piemērotākā augsne

Ķimenes audzē vieglā, neitrālā (pH 6,5), labi sastrādātā augsnē ar smalku struktūru. Māla augsnēs ķimenes dīgst nevienmērīgi, jo smalkās sēklas nonāk dažādā dziļumā. Vienā un tajā pašā vietā ķimenes, lai nesaslimtu, var audzēt ne agrāk par 3–4 gadiem. Priekšaugi var būt graudaugi, kartupeļi.

Kā iznīdēt nezāles

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA Ķērkliņi saimnieks Egils Kreicbergs iesaka ķimenes sēt maijā, kad augsne jau iesilusi. Sēju nevajadzētu atlikt vēlāk par mēneša otro pusi, citādi dīgšana, īpaši sausā pavasarī, ieilgst. Turklāt augi nākamajā gadā var neveidot ģeneratīvos dzinumus. Ķimenes sēj ap 2 cm dziļi. Optimālā izsējas norma 10–20 kg/ha (viss atkarīgs no dīdzības un laika apstākļiem: jo sēkla sliktāka un sausāka augsne, jo sēklu daudzums jāpalielina).

Uz lauka parasti sēj 250–280 sēklu uz kvadrātmetru, mazākās platībās – 10 cm attālumā citu no citas. Sējai izmanto tikai labi sašķirotas sēklas. Vislabāk ķimenes sēt tīrsējā, jo nereti, sējot mistrā ar miežiem vai zirņiem, ķimenes tiek noēnotas un nākamajā gadā dod mazu ražu.

Ķimenes ir divgadīgas: pirmajā gadā tās aug lēni, līdz rudenim izveido lapu rozetes, augi pārziemo, pavasarī pēc sniega nokušanas tie sāk strauji augt un spēcīgi zaroties. Sējas gadā līdz vasaras otrajai pusei svarīgākais sējumu kopšanas darbs ir ķimenes pasargāt no nezālēm.

Ja nelieto augu aizsardzības līdzekļus, sējumus ravē, kaplē vai arī ķimenes periodiski appļauj (pļauj maksimāli augstu; ķimenes nebaidās, ja tām apskādē dzinumu galus). Parasti nezāles sāk konkurēt ar kultūraugiem mēnesi pēc sējas, tad arī uzsāk appļaušanu (sējas gadā appļauj 3–5 reizes).

Iecienījušas mežacūkas

Ķimeņu sējumus ļoti iecienījušas mežacūkas, vislielākos postījumus nodarot jūlijā un septembrī–decembrī, jo baltās burkānveida saknes tām ir īsta delikatese. Audzētāji ik gadu zaudējumos noraksta ap 30% sējumu.

Kad ievākt sēklas

Foto: SHUTTERSTOCK

Ķimenes novāc, kad lielākā daļa sēklu (90%) kļuvušas tumši brūnas un, paberžot čemuru saujā, viegli atdalās. Parasti sēklu ievākšana sākas jūlija vidū un beigās. Novāktās ķimenes sasien kūlīšos, žāvē, pēc tam izkuļ.

Nebirstošām šķirnēm, piemēram, ‘Kamarde’ raksturīgi, ka pēc nokulšanas daļai sēkleņu pie pamatnes paliek ziedkātiņš, kas pasliktina ķimeņu kvalitāti. Lai to noņemtu, sēklas apstrādā caur berzi un pēc tam vēlreiz pārtīra.

Reklāma
Reklāma

Kur iegādāties sēklas

• SIA “Saktas ZS” Rūjienas novadā tirgo šķirņu ‘Gintaras’ un ‘Prochan’ sēklas par 3–3,50 eiro/kg (ēteriskās eļļas saturs virs 3%).

• SIA “Ķērkliņi” Saldus novadā pārdod bioloģiski sertificētas ķimenes ‘Kamarde’ (ēteriskās eļļas saturs 5%), cena 2,50–3 eiro kilogramā.

• Zemnieku saimniecībā “Kalnakaļvi” Gulbenes novadā tirgo bioloģiski sertificētas ķimenes par 3 eiro kilogramā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.