“Ne tikai automašīnai, bet arī vīrietim pēc 45 gadu vecuma reizi gadā jāveic tehniskā apskate,” atgādina urologs Māris Jakubovskis.
“Ne tikai automašīnai, bet arī vīrietim pēc 45 gadu vecuma reizi gadā jāveic tehniskā apskate,” atgādina urologs Māris Jakubovskis.
Foto no Veselības centru apvienības arhīva

Par vīrieša veselību tradicionāli un Austrumu skatījumā 0

Lai gan arvien vairāk stiprā dzimuma pārstāvju Latvijā pievēršas veselīgam dzīvesveidam, prostatas vēzis, kuru mūsdienās iespējams veiksmīgi izārstēt, ik gadu uzveic ap 400 vīriešu. Par to, kas vīriešiem būtu jāzina par savu veselību un tās saglabāšanu, sarunājos ar Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas un Veselības centru apvienības urologu Māri Jakubovski.

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Lasīt citas ziņas

 

– Daudz vīriešu apmeklē trenažieru zāli, skrien maratonu un cenšas ēst veselīgi. Vai ar to pietiek?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Latvijas vīriešus var iedalīt divās kategorijās. Vecākā paaudze, kas ir iepriekšējās ideoloģijas upuri, diemžēl tik lielu uzmanību savai veselībai nepievērš, jo audzināti kā varoņi, kuriem jābūt spējīgiem ziedot savu veselību dzimtenes labā. Agrāk to, ka vīrietis izrāda interesi par savu veselību, tās saglabāšanu, pat uzskatīja par sliktu toni, vājuma izpausmi.

Daudzi gados jaunie vīrieši pievēršas tā saucamajam fitnesa dzīves stilam – pareizai ēšanai, fiziskām aktivitātēm, izvairās no smēķēšanas. Taču nevar teikt, ka viņi biežāk apmeklētu ārstu, jo uzskata, ka šāds dzīvesveids automātiski nodrošina labu veselību. Protams, tas var pasargāt no aptaukošanās, mazināt sirds asinsvadu slimību vai otrā tipa cukura diabēta risku, taču nenovērš prostatas saslimšanas, tajā skaitā arī ļaundabīgās.

– Kas ir galvenie vīrieša veselības grāvēji?

– Saskaņā ar Austrumu medicīnu visu saslimšanu pamatā ir pateicības trūkums. Tas nozīmē, ka mēs mēdzam gausties par lietām, kuru mums nav, bet neprotam novērtēt to jauko, labo, kas ir mums visapkārt. Gribam iegūt to, kas mums varbūt nemaz nepienākas, un nepārtraukti par to kreņķējamies.

Vēzis ir stresa slimība, imūndeficīta stāvoklis, ko rada apkārtējā vide. Jo veiksmīgāks vīrietis savā biznesā, jo stiprāk viņš pakļauts dažādiem stresiem. Tieši tādēļ ar prostatas vēzi visbiežāk slimo augsti attīstītu valstu iedzīvotāji. Izplatības ziņā pirmajā vietā ir Zviedrija, seko ASV, arī Latvija ierindojas pirmajā desmitniekā. Galvenais prostatas vēža riska faktors ir vecums – ar to visbiežāk slimo pēc 50 gadu sasniegšanas.

Labā ziņa ir tā, ka smēķēšana neietekmē prostatas vēža rašanos, sliktā – tā septiņas reizes palielina risku saslimt ar urīnpūšļa vēzi. Arī dažādi iekaisuma procesi, piemēram, līdz galam neizārstētas seksuāli transmisīvas slimības, prostatīts, rada labvēlīgu vidi vēža attīstībai, jo veicina šūnu dalīšanos. Jo ātrāk tās dalās, jo lielāks risks, ka var rasties arī ļaundabīgas šūnas.

– Lai gan zināms, ka prostatas vēzis labi padodas ārstēšanai, mirstība no tā Latvijā salīdzinoši ir ļoti augsta. Kādēļ?

– Diemžēl slimība tiek atklāta novēloti, kad to vairs nevar izārstēt. Piemēram, adenoma jeb labdabīgā priekšdziedzera palielināšanās sākumā rada izmaiņas tā centrālajā daļā, kas ietver urīna izvadkanālu, to kairinot un pakāpeniski saspiežot. Tādēļ simptomi – vajadzība biežāk, arī naktīs, apmeklēt tualeti, grūtības pačurāt – parādās jau pašā slimības sākumā. Turpretī vēzis sākumā skar priekšdziedzera ārējo daļu, tādēļ agrīnās stadijās nav pilnīgi nekādu simptomu. Paiet ilgs laiks, kamēr tas kļūst tik liels, ka izraisa urinēšanas traucējumus, problēmas ar erekciju. Slimības vēlīnās stadijās var parādīties arī asiņu piejaukums urīnā, sāpes mugurā, gūžās, ribās vai citos kaulos.

Gribu uzsvērt, ka prostatas vēzis nav mirstamā vaina. Par tādu tas kļūst tad, ja nav laikus diagnosticēts. Agresīva audzēja forma, kad vēzis attīstās ļoti strauji, nav bieži sastopama. Galvenais ielaistas slimības iemesls – nevērība pret savu veselību un novēlota vēršanās pie ārsta.

– Vai par prostatas palielināšanos vecumdienās arī būtu jāsatraucas?

– Nē. Pacienti pie manis bieži vēršas ar vārdiem – dakter, dariet taču kaut ko, man ir palielināta prostata! Nav nozīmes tam, vai tā ir liela vai maza. Pats galvenais, vai tās palielināšanās rada funkcionālus traucējumus. Ja adenoma nospiež urīna izvadkanālu un grūti iztukšot urīnpūsli, ir jāārstējas. Vizuālas izmaiņas vien nav pamats uztraukumam.

– Kas jādara vīrietim, kas tiešām rūpējas par savu veselību?

– Domājot ne tikai par ļaundabīgo audzēju, bet citu slimību profilaksi, katram vīrietim, sākot jau no 45 gadu vecuma, reizi gadā vajadzētu veikt tā saucamo tehnisko apskati, kurā ietilpst ne tikai urologa apmeklējums, bet arī priekšdziedzera un vēdera dobuma izmeklēšana ar ultraskaņu, fibrogastroskopija, plaušu rentgens, asins analīzes, tajā skaitā prostatas specifiskā antigēna (PSA) noteikšana. Arī tad, ja specifiskā antigēna līmenis ir normas robežās, svarīgi šo testu veikt regulāri, jo tas ļauj salīdzināt rezultātus un laikus pamanīt pat nelielas izmaiņas.

Mans ieteikums vīriešiem – nepaļaujieties tikai uz valsts apmaksāto veselības aprūpi, kuras līdzekļi šobrīd lielākoties tiek novirzīti nevis slimību profilaksei, bet akūtu saslimšanu ārstēšanai. Vīrietis, kurš spēj samaksāt par sporta zāles abonementu vairākus desmitus eiro mēnesī, reizi gadā var atlicināt naudu arī profilaktiskiem izmeklējumiem.

– Kā vērtējat kampaņas, kurās vīrieši tiek aicināti veikt bezmaksas prostatas vēža skrīningu jeb PSA testu?

– Manuprāt, tās nesasniedz savu mērķauditoriju – vīriešus pēc 45. Esmu novērojis, ka lielāku iespaidu rada publikācijas par šo jautājumu, turklāt sieviešu, nevis vīriešu žurnālos. Vīrietim jau nav laika domāt par savu veselību, viņam jārisina globāli jautājumi, piemēram, jālauza galva par politisko situāciju valstī. Turpretī sieviete izsenis ir radināta rūpēties par visu ģimenes locekļu labklājību, pašsajūtu.

– Vai tiesa, ka arī regulāra mīlēšanās labvēlīgi ietekmē vīrieša veselību?

– Jā, zinātniski pierādīts, ka tā var pasargāt no prostatas vēža. Taču efekts ir tikai tad, ja vīrietis sasniedz 21 ejakulāciju mēnesī. Tādēļ gribu lūgt sievietes – atbalstiet savus dzīves draugus, nedzeniet viņus laukā no mājas! Tās ģimenes, kur valda harmonija, augsta seksuālā aktivitāte, ir arī daudz veselīgākas.

UZZIŅA

Linda Vecvagare šogad Rīgas Stradiņa universitātē aizstāvēja maģistra darbu “Komunikatīvo aktivitāšu par prostatas vēzi ietekme uz vīriešu zināšanām un prostatas vēža profilaktisko pārbaužu veikšanas paradumiem”, intervējot gan urologus, gan vīriešus vecumā no 40 līdz 75 gadiem. Lūk, daži secinājumi:

* aptaujātie uzskata, ka par savu veselību rūpējas tik, cik tas, viņuprāt, ir nepieciešams, turklāt rūpes par veselību lielākoties saistās ar fizisko aktivitāšu veikšanu, veselīgu uzturu, nevis ārstu apmeklēšanu.

* Liela daļa aptaujāto prostatas vēža simptomus nezina, tikai viens minēja, ka sākuma stadijās slimībai vispār nav simptomu. Informāciju vīrieši lielākoties ieguvuši no ģimenes locekļiem un masu medijiem.

* Runājot par prostatas vēža profilaktiskajiem pasākumiem, lielākā daļa min vizīti pie urologa, kas riska vecuma grupas vīriešiem jāveic aptuveni reizi gadā, taču aptaujātajiem nav pārliecības par to, kā noris šīs pārbaudes un kādi no tām ieguvumi.

* Daļa vīriešu norādīja, ka urologu nav apmeklējuši, turklāt daži pat to neplāno tuvākajā laikā darīt, par galveno iemeslu minot to, ka nav veselības problēmu. “Neeju vispār. Man tāds dzīves moto – kamēr neiet pie ārsta, viss ir kārtībā. Ja ir problēma – tu salauz roku, piemēram, ir jāiet pie ārsta. Bet, ja ir labi, kāpēc jāiet pie ārsta, es nesaprotu?” (Arvīds, 49)

SAISTĪTIE RAKSTI

* Viens no lielākajiem pārbaužu veikšanas šķēršļiem ir laika patēriņš – tās tiktu veiktas, ja būtu viegli un ātri pieejamas, bez maksas un bez rindām.

* Urologi uzsver, ka vīriešus nevajag iebiedēt, bet gan uzsvērt pozitīvo – laikus atnākot pie ārsta, prostatas vēzi var ārstēt. Savukārt, risinot problēmu ilgtermiņā, tiek ierosināta sieviešu izglītošana un informatīvās aktivitātes jauniešiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
VIDEO. Elektroniskās cigaretes apdraud jauno paaudzi, vērš uzmanību Šics
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus!
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Trešdien lietainākais laiks gaidāms Latgalē
Rīgas lidosta saistībā ar karu Ukrainā zaudējusi apmēram 16% tranzīta pasažieru
“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi?
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
NATO spēku uzņemšanai būvēs jaunu poligonu “Zalves” – Aizkraukles un Jēkabpils novados
Čirjevskis: “Food Union” sarāvis pēdējās saites ar Krievijas tirgu
Jautājam lasītājiem: Kāda ir autoceļu kvalitāte jūspusē? Vai esat pamanījuši ceļu remontus?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Britu laikraksti prognozē drūmu nākotni premjerministram Borisam Džonsonam
09:23
Laika prognoze nedēļas nogalei
09:19
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
09:18