Foto – Shutterstock

Kā sniegt pirmo palīdzību, gūstot traumas vasarā. Kam jābūt aptieciņā? 0

Prieks par saulainu laiku un garām dienām sagādā milzum daudz pozitīvu emociju gan lieliem, gan maziem. Tas mazina modrību, un nākas atcerēties, kā rīkoties, lai remdētu sāpes un dziedētu sīkas traumas, apdegumus, applaucējumus.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Ja atpūtā, dārza darbos vai sportiskās aktivitātēs gadījusies kāda kļūme, padomu un palīdzību sniedz dežūrārsti, traumatologi un ķirurgi.

Nobrāzumi

Lai apturētu asiņošanu, uz vaļējas brūces liekams tīrs ciešs pārsējs, pirms tam nobrāzuma vietu viegli noskalojot un dezinficējot brūces malas, bet ne pašu brūci. Ja tajā ir zeme vai citi netīrumi, tīrīšana ir ārsta pienākums. Viņš vienlaikus ar apstrādes veidu izvērtēs riskus un, iespējams, nozīmēs profilaksi pret stingumkrampjiem.

Sasitums

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no biežākajiem traumu veidiem, ko gūst ne tikai sportiskās aktivitātēs, ir sasitums, jo paklupt var teju uz līdzenas vietas. Vispirms rodas nenozīmīgs pietūkums un sāpes, pēc tam izveidojas asinsizplūdums – hematoma jeb zilums.

Farmaceite Ivanda Krastiņa uzsver, ka pirmajās 24 – 48 stundās liela nozīme ir aukstuma kompresēm – tās jāmaina katras 15 – 20 minūtes. Noder arī maisiņi ar atdzesētu ūdeni un ledus gabaliņiem, aptiekās nopērkami aukstuma geli un aerosoli. Tie mazina asinsizplūdumus un pietūkumu traumētajā vietā, atvieglo sāpes. Sasistā roka vai kāja jānovieto augstāk par ķermeni, lai mazinātu tūskas un asinsizplūduma veidošanos. Zilums mazinās dažu dienu laikā. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot karstus apliekamos!

Savainojot mīkstos audus krūšu, vēdera un jostas zonā, vēlams ārsta apmeklējums, lai pārliecinātos, ka nav bojāti iekšējie orgāni.

Sasitot galvu, nopietnas veselības problēmas dažkārt parādās tikai 8 – 12 stundas pēc traumas gūšanas. Par smadzeņu satricinājumu liecina pieaugošas galvas sāpes, slikta dūša vai vemšana, bet samaņas zudums ir gadījums, kad jāsauc ātrā palīdzība.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.