“Jums šodien būs jāiztiek bez manis,” pirms pieciem gadiem 26. aprīļa darbadienas rītā sava biroja vadītājai pa telefonu teica Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. Domes ēkā viņš todien neesot ieradies. Bet, tā kā Trukšņa advokāts uzskata, ka pilsētas mērs savus pienākumus pilda 24 stundas dienā un septiņas dienas nedēļā, lai kur viņš atrastos, tad gan jau viņš kaut kur strādāja… Arī tagad – divus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām – Gatis Truksnis no reklāmas plakātiem uz Jūrmalas pilsētas autobusiem apgalvo, ka citi tikai sola, bet “mēs strādājam”.
“Jums šodien būs jāiztiek bez manis,” pirms pieciem gadiem 26. aprīļa darbadienas rītā sava biroja vadītājai pa telefonu teica Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. Domes ēkā viņš todien neesot ieradies. Bet, tā kā Trukšņa advokāts uzskata, ka pilsētas mērs savus pienākumus pilda 24 stundas dienā un septiņas dienas nedēļā, lai kur viņš atrastos, tad gan jau viņš kaut kur strādāja… Arī tagad – divus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām – Gatis Truksnis no reklāmas plakātiem uz Jūrmalas pilsētas autobusiem apgalvo, ka citi tikai sola, bet “mēs strādājam”.
Foto: “Latvijas Avīze”

“Rotko centrā? Kas tas tāds?” Kamēr Truksnis Jūrmalā, viņam izdomā “drošu vietu, kur pieslēpt” 13

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Lasīt citas ziņas

Rīgas rajona tiesa Jūrmalā vakar paziņoja saīsināto spriedumu kriminālprocesā, kurā par dienesta viltojumu apsūdzēts Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, viņu attaisnojot.

Valsts apsūdzības ieskatā noziedzīgo nodarījumu G. Truksnis veica kopā ar līdzdalībnieci – sava biroja vadītāju Ingrīdu Vilkārsi. Arī viņa pirmajā instancē attaisnota.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūrmalas mēram G. Truksnim šī piecu gadu laikā ir jau trešā reize, kad viņš ticis turēts aizdomās vai pat apsūdzēts kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet nav notiesāts. Par šo jaunāko lietu gan gluži vēl tā nevar apgalvot, jo apsūdzības uzturētājam ir tiesības spriedumu pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Divi procesi izjukuši

Notikumi, par kuriem apsūdzēti G. Truksnis un I. Vilkārse, risinājušies pirms teju pieciem gadiem. 2016. gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki veica operatīvo izstrādi lietā par Trukšņa pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iespējamu nelikumīgu finansēšanu.

Tāpat arī bija uzsākts kriminālprocess, kurā Jūrmalas mērs tika turēts aizdomās par iespējamu kukuļošanu saistībā ar dzīvokļa Jūrmalā saņemšanu bezatlīdzības lietošanā.

Abās šajās lietās iesaistīts uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. Lietā par ZZS un partijas “No sirds Latvijai” nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā pirms 2017. gada 3. jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām J. Krūmiņam un finansistam Jorenam Raitumam pērn tika piespriesti naudas sodi – vienam 77 400 eiro, otram – 8600 eiro, bet daļā pret Gati Truksni šis kriminālprocess tika izbeigts, jo nav ticis konstatēts, ka viņš būtu sekmējis partijas nelikumīgu finansēšanu. Arī kukuļošanas lieta pret Jūrmalas mēru tikusi izbeigta.

Bet pērn maijā līdz tiesai nonāca tā dēvētā viltus komandējuma lieta. Informāciju par šo komandējumu, kura nemaz nebija, KNAB darbinieki ieguva, ilgstoši noklausoties Trukšņa telefonsarunas.

“Šodien jāiztiek  bez manis”

2016. gada 26. aprīlī (tā bija otrdiena) pulksten 9.34 Truksnis no mobilā tālruņa piezvanījis sava biroja vadītājai Vilkārsei un teicis: “Jums šodien būs jāiztiek bez manis.”

Vilkārse uzreiz pajautājusi: “Varbūt es tev uztaisu kaut kādu komandējumu?”

Sākotnēji Truksnis šo biroja vadītājas priekšlikumu noraidījis, bet tad pārdomājis un piekritis, ka varētu izdarīt tā, ka viņš tajā dienā it kā būtu devies uz Rīgu.

Biroja vadītāja piedāvājusi: “Es tev uztaisīšu komandējumu vienkārši uz Rīgu, labi?”

Truksnis piekritis: “Nu, uztaisi kaut ko tur, ko tu tur gribi…” No sarunas varēts noprast, ka Jūrmalas mērs labi apzinājies, ka tiks sagatavots viltots dokuments ar tajā ierakstītām nepatiesām ziņām.

“Kas tas tāds –  Rotko centrs?”

Pulksten 11.47 Vilkārse zvanījusi Truksnim un teikusi: “Tātad šodien tu esi Rotko centrā, ja tu gribi zināt, kur tu atrodies.”

Truk­snis paudis izbrīnu: “Rotko centrā? Kas tas tāds?” Vilkārse viņam paskaidrojusi, ka Marka Rotko mākslas centrs atrodas Daugavpilī.

Truk­snis atbalstījis biroja vadītājas piedāvājumam noformēt viņam komandējumu uz Daugavpili, lai gan zinājis, ka turp nedosies. “Es esmu Daugavpilī šodien? Labi, ok, forši!” telefonsarunā teicis Truksnis.

“Kā tu šitā izdomāji? Kā tev šitā galvā aizgāja tā doma tāda? Cita starpā varētu paskatīties internetā, kas tur ir Rotko centrā, lai zinātu, ko es esmu redzējis…”

Vilkārse atbildējusi: “Mēs ar Emīliju izdomājām, ka mums vajag ārkārtīgi drošu vietu, kur neviens neko nevar pārbaudīt. Mēs tevi te pieslēpām…”

Tajā pašā dienā Jūrmalas mēra biroja vadītāja bija noorganizējusi komandējuma rīkojuma sagatavošanu, saskaņā ar kuru Truk­snis 26. aprīlī bija devies uz Daugavpili, lai tiktos ar šīs pilsētas domes priekšsēdētāju, ar kuru it kā bija paredzēts pārrunāt Jūrmalas un Daugavpils sadarbības iespējas, kā arī apmeklētu Rotko mākslas centru.

Līdz Daugavpilij netika

Bet, kā ticis pārbaudīts, Trukšņa mobilā tālruņa signālus šajā dienā uztvēra tikai viena bāzes stacija, kas atrodas Jūrmalā, Bulduru prospektā. Izmeklēšanas laikā savākti pat vairāki pierādījumi, ka Truk­snis todien ne uz mirkli nebija ieradies savā darba vietā Jūrmalas pilsētas domē.

Jautāts, vai Daugavpils mērs zināja par viņa komandējumu un it kā paredzēto tikšanos, Truksnis tiesā atbildēja, ka viņam tādas informācijas neesot.

Lietas iztiesāšanas gaitā atklājās, ka rīkojums par mēra komandējumu uz Daugavpili ticis sagatavots, neievērojot kādas formalitātes, piedevām tas it kā kļūdas pēc reģistrēts ar iepriekšējās dienas datumu.

Lai komplekts būtu pilns, grāmatvede darba uzskaites tabelē domes priekšsēdētājam 26. aprīlī ierakstījusi nevis burtu “k”, kas nozīmētu, ka viņš bija devies komandējumā, bet gan ciparu “8”, ar kādu parasti atzīmē nostrādātu pilnu darba dienu.

Taisnības labad jāpiebilst, ka Jūrmalas mēram Truksnim šis fiktīvais dokuments nekādu taustāmu labumu, kā, piemēram, komandējuma naudu, nedeva.

Vienīgais ieguvums varētu būt tāds, ka padotie saņēma informāciju, ka mērs ir komandējumā Latvijas otrā galā, nevis neattaisnotā prombūtnē.

Tiesa sākas ar  apsūdzības grozīšanu

Sākotnēji gan Truksnis, gan Vilkārse bija apsūdzēti pēc Krimināllikuma 275. panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm (par dokumenta, kas piešķir tiesības, viltošanu, kā arī par viltota dokumenta izmantošanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās).

Par šādu nodarījumu paredzētais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, tātad tas ir smags noziegums.

Prokurors Juris Ločmelis jau pirmajā tiesas sēdē pagājušā gada 28. oktobrī paziņoja, ka viņam, iepazīstoties ar lietas materiāliem, radies cits viedoklis nekā iepriekšējam prokuroram, tāpēc viņš nolēmis grozīt apsūdzību uz vieglāku.

Proti, Truksni apsūdzēt noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 327. panta pirmajā daļā (par dokumenta viltošanu, ko izdarījusi valsts amatpersona).

Vilkārsei nav valsts amatpersonas statusa, tāpēc viņa tika apsūdzēta par šī noziedzīgā nodarījuma organizēšanu. Par šādu noziedzīgu nodarījumu paredzētais maksimālais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem.

Ja persona notiesāta par šādu nodarījumu, tā nezaudē tiesības kandidēt pašvaldības vēlēšanās, kas G. Trukšņa gadījumā varēja būt ļoti svarīgi.

Prokurors prasa naudas sodu

Prokurors J. Ločmelis gan nelūdza tiesu, lai Jūrmalas mēram un viņa biroja vadītājai tiktu piemērots cietumsods, pat ne nosacīts.

Prokurors uzskatīja, ka Truksnis, kura mēneš­alga pašvaldībā esot 3554 eiro, bet vēl 1900 eiro viņš saņem par padomnieka darbu, būtu sodāms ar 5000 eiro naudas sodu, bet Vilkārse, kuras atalgojums ir 2200 eiro mēnesī, – ar 2500 eiro naudas sodu.

Mērs – 24 stundas dienā!

Aizstāvji uzskatīja, ka apsūdzētie ir attaisnojami, un pauda, ka domes priekšsēdētāja amats ir pilnīgi nošķirams no darba tiesiskajām attiecībām.

Pilsētas mērs savus pienākumus pildot 24 stundas dienā un septiņas dienas nedēļā, lai kur viņš atrastos.

Neattaisnots darba kavējums uz Truksni nemaz nevarot attiekties, jo tāds ir iespējams tikai darba tiesiskajās attiecībās. Arī par komandējuma rīkojumu advokātiem bija savs viedoklis – dokuments neesot ticis viltots, tas bijis derīgs, tikai palika neizmantots.

Turklāt pašvaldībai ar šo dokumentu neesot nodarīts nekāds kaitējums.

Trukšņa aizstāvis Jānis Rozenbergs kritizēja KNAB un prokuratūras darbu: “Šāda kriminālprocesa nonākšana tiesā, manuprāt, nedara godu izmeklēšanas iestādei un prokuratūrai.”

Truksnis saskata politisku fonu

Apsūdzētie vainu neatzina. Truksnis teica, ka, viņaprāt, visi pret viņu uzsāktie kriminālprocesi un celtās apsūdzības ir ar politisku fonu un zināmiem šova elementiem.

Ar šovu Jūrmalas mērs domājis to, ka tūlīt pēc katras aizturēšanas vai kratīšanas par to tiek informēti plašsaziņas līdzekļi, kam vēl izmeklēšanas laikā esot noplūdināti viņa telefonsarunu ieraksti.

Politiku Truksnis minēja, atceroties nu jau bijušos KNAB darbiniekus, kas strādājuši pret viņu uzsāktajos kriminālprocesos, bet jau pēc dažiem mēnešiem paši devušies politikā. Savukārt Vilkārse pauda, ka viņas un Trukšņa telefonsarunu teksti, kas šajā lietā tika izmantoti kā pierādījumi pret viņiem, tikuši izrauti no konteksta, tāpēc mainījusies to jēga.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesnese Baiba Jakobsone saīsinātajā spriedumā Truksni un Vilkārsi attaisnoja. Tiesnese aģentūrai LETA pavēstījusi, ka apsūdzēto darbībās tiesa nav varējusi konstatēt visas nepieciešamās Krimināllikuma 327. panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes.

Lietā iesaistītie var lūgt sagatavot pilnu spriedumu un pārsūdzēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
Tu panāksi veiksmi lēnītēm – soli pa solim! Horoskopi 8.decembrim
Lasīt citas ziņas
Žurnāla “Time” Gada cilvēka tituls tiek Zelenskim un “Ukrainas garam” 10
Uz Vāciju nevar paļauties – tomēr nepiegādās “Patriot” sistēmas Polijas un Ukrainas aizsardzībai
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
“Asaras, klusas šausmas, aizžmiegtas acis un saviebtas sejas” – tāda ir reakcija pēc video no zvēraudzētavām. Paraksti iniciatīvu par to slēgšanu!
Vācijā plānots militārs valsts apvērsums. Aizturēti 25 sazvērestības ideoloģiju vadīti cilvēki
06:45
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
06:38
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem
06:36
“Mēs esam kara apstākļos, kāpēc mums kaut kas būtu tai krievu opozīcijai jāpiedāvā?” žurnāliste ir neizpratnē 85
Krievijas uzsāktā kara dēļ Latvijā cilvēki jūtas nedroši par bērnu radīšanu 4
ANO: Jau kara pirmajās dienās Ukrainā tika nogalināti simtiem cilvēku 4
Lavrovs par dzimumneitralitāti: “Eiropā pat uz tualeti nevar kā cilvēks aiziet!”
Brīdinām – ledus nav drošs! Šogad jau pirmais upuris, zemledus makšķernieks
LTV: Priestera Zeiļas lietā ir aizdomas par liecinieka ietekmēšanu 2
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Tas brīdis ir klāt – Latvijā sākusies gripas epidēmija 49
Siksnis: Problēmas ar infotelpu pierobežā nav saistītas ar vadiem vai antenām, bet gan ar galvām
VIDEO. Ukrainas partizāni stāsta, kā cīnījās pret Krievijas spēkiem Hersonā 18
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Skatītājs jautā: “Ģimenes ārstu praksē neviens nenēsā sejas maskas. Kā man rīkoties?” 19
paralizēts cilvēks ar traucētu runu var izteikt savu gribu un pilnvarot kādu rīkoties ar savu mantu?
“Nākamos trīs gadus rēķināmies ar augstāku ciparu!” Eksperts konkrēti nosauc elektrības cenas 9
Andis Kudors: Krievu aktīvisti spriež par repatriāciju no Baltijas uz Krieviju
Foto. Krievija sākusi celt plašas aizsardzības būves savā teritorijā 25
Sagaidāms, ka pieaugs ukraiņu bērnu pieplūdums Latvijas skolās 1
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
“Jūs nevarat paskatīties un paklusēt, ja nesaprotat?” Brante par pēdējā laika skaļāko skandālu
VIDEO. “Visi vienādi, kā pingvīni!”: Aivars Lembergs sūrojas, ka nevar sev nopirkt stilīgu apģērbu pat Parīzē un Milānā 2
VIDEO. Negatīvs rekords! 250 tūkstoši cilvēku ar “nepatīk” novērtē prinča Harija un Meganas Mārklas gaidāmo dokumentālo seriālu
Vīrietim galvā bija maiss un blakus gāzes balons. Ogrē mašīnā atrod cilvēka līķi
Ukraiņiem, kas strādās Latvijā, plāno noteikt obligātu latviešu valodas apguvi 16
Intensīva snigšana turpināsies. Iespējams arī lietus