Foto – Uldis Muzikants

TOP 10 jautājumi un atbildes par acāliju kopšanu 0

Skaistais acāliju kociņš nopirkts – bet kā to pareizāk kopt, kā paildzināt ziedēšanu? LU Botāniskā dārza speciāliste INGA APINE zina atbildes, jo viņas pārziņā ir simtiem šo pavasara noskaņu vēstošo augu.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

10 jautājumi par acālijām 

1. Kādu acāliju izvēlēties?

Tūlītējam efektam, protams, gribas izvēlēties augu, kam ir pēc iespējas vairāk atvērušos ziedu. Taču prieks par to būs tikai dažas dienas. Jau izsaiņojot puķu podu, vairums ziedu var nobirt pie kājām. Ilgāks prieks būs par acāliju, kam atvērusies daļa ziedu, bet citi vēl ir krāsainos pumpuros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nevajag pirkt augu ar daudziem zaļiem pumpuriem, jo tie dzīvoklī var vispār neatvērties vai gaismas trūkumā var izplaukt stipri mazāki ziedi.

2. Kur var nopirkt Latvijā pavairotas acālijas?

Latvijā tādos apmēros kā padomju laikos acālijas neviena dārzniecība vairs nepavairo. Veikalos nopērkamās acālijas ieved no ārzemēm. To audzēšana ir dārgs un ilgs process, tāpēc vietējie dārznieki nevar konkurēt ar siltāku un saulaināku zemju speciālistiem.

Konkrētu šķirni, kas kādreiz audzēta vai vienkārši iepatikusies, var pavairot pats. LU Botāniskajā dārzā ir unikāla acāliju kolekcija.

3. Ar kādu ūdeni laistīt?

Acālija ir cimperlīga, un krāna ūdens tai nepatiks. Vislabākais ir lietus vai sniega ūdens, bet derēs arī no dīķiem, upēm. Augam vajadzīga skāba augsne, bet kaļķainais ūdens no urbuma to mainīs. Ja nav citas izejas, krāna ūdenim var pievienot citronskābi vai citrona sulu. Desmit litros ūdens izšķīdina tējkaroti citronskābes vai vienam litram ūdens pielej apmēram tējkaroti citrona sulas. Drošības labad ūdeni var pagaršot – tam jābūt pavisam viegli skābenam. Ar šādu ūdeni acālijas var laistīt pāris reižu mēnesī. Pārējā laikā izlīdzas ar nostādinātu (obligāti!) krāna ūdeni.

Ja acāliju pēc ziedēšanas nevēlas saglabāt, var laistīt arī ar krāna ūdeni.

Reklāma
Reklāma

4. Likt vai nelikt sniegu?

Uz acāliju sakņu kamola droši var likt sniegu. Tas mazliet atvēsinās lapas un ziedu vainagu.

Sniegu var likt arī uz apakštasītes, kur tas kusīs.

5. Kāda vieta acālijai ir vispiemērotākā?

Acālijai patiks vēsa (+10…+15 °C) un gaiša vieta, bet jāraugās, lai temperatūra telpā nenoslīd zem nulles. Tā labi jutīsies ziemas dārzos, verandās, lauku mājās. Ja acāliju uzziedina atkārtoti, ieteicams tumšajā gadalaikā tai sagādāt speciāli augiem paredzēto lampu. Taču puķei pietiks arī ar gaišu logu. Lai visas puses tiktu apgaismotas, podu ik pa laikam var pagrozīt.

Cilvēkam tīkamā siltumā un sausā gaisā acālija ilgi nedzīvos. Velti pūlēties!

6. Kā augu saglabāt nākamajam gadam?

Acāliju saglabāt ir pavisam viegli, taču augs visu laiku jāuzmana. Audzēt ilgus gadus varēs tikai vēsā un gaišā telpā vai vismaz uz palodzes pie vēsa loga, kur tuvumā nav apkures radiatora. Vislabāk acālijai klāsies, ja vasarā tā atradīsies dārzā kāda krūma paēnā. Puķi ārā iznes pēc pavasara salnām vai piesedz no tām. Pirms rudens salnām augu ienes telpās.

Augu uztur mitru, regulāri mēslo. Neiekaltē!

7. Kad vajag pārstādīt?

Nopirkto acāliju vēlams pārstādīt pirmajā gadā pēc noziedēšanas, pēc tam – ik pēc 2–3 gadiem atkarībā no augšanas ātruma. Ikreiz pārstāda apmēram par diviem pirkstiem platākā podā, nekā tā auga iepriekš. Izmanto rododendriem, dārza acālijām un hortenzijām paredzēto substrātu. Ja saknes izveidojušas blīvu kamolu, to pēc izņemšanas no poda ieskrāpē ar nazi vai šķērēm un mazliet papluina sakņu galus, lai labāk ieaug. Ja to nedara, augs jaunajā substrātā neiesakņojas, paliek tādā pašā ciešā kamolā. Jo vecāka acālija, jo tā grūtāk pacieš pārstādīšanu.

Acālijām vispiemērotākie ir māla podi, bet lielām, vecām puķēm ar smagu sakņu kamolu – vieglie plastmasas podi.

8. Kā veidot vainagu?

Tiklīdz puķe beidz ziedēt, dzinumu galus nedaudz piefrizē, lai veidotos kuplāks vainags un katra dzinuma galā būtu jauns pumpuriņš. Vainagam var piešķirt pavisam stingru lietussarga formu vai ļaut būt mazliet izspūrušam. Dzinumus nedrīkst apgriezt par daudz un atstāt kailus stumbeņus.

Acālijas apgriež tikai vienu reizi sezonā tūlīt pēc noziedēšanas. Darot to vēlāk, nogriezīs ziedpumpurus. Ja kāds dzinums vasarā pēkšņi izstiepies garāks, to var atstāt – būs skaists zieds garākā kātā.

9. Kāpēc nobirst pumpuri?

Ja tā gadījies ar vairākus gadus lolotu acāliju, visticamāk, vainojams gaismas trūkums, krasa temperatūras maiņa, vēlu rudenī ienesot telpās un sākoties apkures sezonai. Pumpuri var nobirt arī iekaltētam augam.

Ja pumpuri nobrūnē, pat īsti neatvērušies, iespējams, augam nav patikusi transportēšana, tumsa, temperatūras svārstības, ceļojot uz jaunajām mājām. Arī mitruma režīmu veikalā nodrošināt grūti – augs gan iekalst, gan tiek pārlaistīts.

Puķes bieži vien pārdod caurspīdīgā iepakojumā. Vēlams apskatīt, vai tūtā jau nav sabiris daudz lapu, – tas var liecināt, ka pumpuri ir cietuši.

10. Kas kait, ja birst lapas? 

Ja birst tikai zaru apakšējās lapas, tas ir gluži normāli. Pamatīgāka lapkrite var būt stresa iespaidā, kad rudenī augu ienes telpās un mainās gaismas apstākļi. Pa kādai lapiņai birs visu laiku, jo augs gan ir mūžzaļš, taču nav no plastmasas un lapas nodzeltē un atmirst. Tīrības dēļ acāliju ik pa laikam der mazliet papurināt, lai nobirst lielākā daļa veco lapu.

Ja iekalst un birst lapas arī dzinumu galos, šādu neglītu augu nav vērts turēt.

IEVĒRO

Ziedēšanas laikā acālijas nav jāmēslo! To sāk pēc noziedēšanas un vainaga piefrizēšanas.

Diemžēl ir jāsamierinās ar to, ka siltos dzīvokļos acālija priecēs tikai ziedēšanas brīdī. Pēc tam puķe jāizmet, kamēr skats nav kļuvis pavisam nožēlojams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.