Agnese Lāce
Agnese Lāce
Foto – Karīna Miezāja

Turcija pati nevēlas iekļauties Eiropā. Saruna ar pētnieci Agnesi Lāci 2

Domnīcas “Providus” pētniece Agnese Lāce (dz. 1987. g.) studējusi politiku Latvijas Universitātē, papildinājusies arī Amsterdamas, Deusto un Osnabrikas universitātē. Patlaban turpina doktora disertācijas izstrādi Koča universitātē Stambulā. Zinātnisko interešu lokā – migrācijas un integrācijas procesi, jauktās laulības. Tā kā viņa labi zina situāciju Turcijā, mūsu saruna par šajā valstī notiekošo.

 

LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 109
20 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 15
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 50
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Janvāra vidū Turcijas parlaments balsoja par prezidenta Erdogana pilnvaru paplašināšanu. Politiķi un mediji runā par Turcijas pārvēršanos par autoritāru valsti. Latvijai Turcija ir svarīga kaut vai tāpēc, ka tai ir viena no lielākajām armijām NATO. Kā jūs domājat – vai tā pirmām kārtām ir Erdogana un viņa partijas iniciatīva vai tomēr arī pati Turcijas sabiedrība savos uzskatos dreifē autoritārisma virzienā?

A. Lāce: Process ir ritējis pakāpeniski. Erdogans vienmēr tiecies pēc lielākas varas. Būdams premjera amatā, viņš centās panākt īpašas tiesības ietekmēt tiesnešu un policistu darbu. Tad likumdošana tika izmainīta tā, lai Erdogans varētu kļūt par pirmo tautas vēlēto prezidentu Turcijas vēsturē. Jau toreiz, 2014. gadā, daudziem bija skaidrs, ka Erdogans ar to vien nebūs mierā un ies tālāk, mēģinot paplašināt savas pilnvaras. Šodien viņš izmanto pietiekami ērto atbalstu parlamentā, ko nodrošina Taisnīguma un attīstības partijas jeb AKP vairākums. Visticamāk, Erdogans parlamentā savāks nepieciešamās 330 balsis no 550, kas ļaus ierosināt referendumu par prezidenta pilnvaru palielināšanu. Tādā gadījumā tautas nobalsošana varētu notikt marta beigās vai aprīļa sākumā. Paradoksāli, bet 2002. gadā, kad AKP pirmo reizi iekļuva parlamentā, tās galvenais lozungs bija eiropeiska Turcija, valsts iekļaušanās ES.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet tas, kas notiek Erdogana un AKP politiķu galvā, jau nav atraujams no tā, kā domā visai liela tautas daļa.

Jā un nē. Vienlaikus aug arī opozicionāri noskaņojumi, daudzi izlemj nepiedalīties vēlēšanās, tās boikotēt. Liberāli noskaņoti turki dažkārt izvēlas atbalstīt prokurdisko Tautu demokrātijas partiju jeb HDP, kuras līderis ir kurds Demirtašs. HDP ir visprogresīvākais politiskais spēks, kas runā arī par sieviešu un minoritāšu tiesībām, vides aizsardzību. Turcijas sabiedrība šodien ir sašķelta un polarizēta. Ir ievērojams liberāli, eiropeiski noskaņots slānis, vienlaikus aptuveni puse iedzīvotāju ir visai konservatīvi un atbalsta pašreizējo Erdogana politiku. Viens no iemesliem – 
valsts kontrolētie mediji, un vispirms jau bezmaksas televīzijas kanāli, nekritiski atbalsta prezidentu.

 

Es pirmo reizi nokļuvu Turcijā pirms 25 gadiem. Palaikam atgriežoties šajā zemē, var novērot interesantu attīstību. Vismaz provincē aizvien vairāk sieviešu staigā lakatos, pat burkās, visur redz jaunu mošeju celtniecību. Aizvien grūtāk atrast veikalu, kur nopērkams garšīgais turku vīns.

Turcijas rietumu krasta lielpilsētās Stambulā vai Izmirā jūs bez grūtībām atradīsiet gan dzērienu veikalu, gan alus bāru. Tās gan politiski ir visai liberāli noskaņotas pilsētas, šeit AKP lielu atbalstu negūst. Viņu citadele ir lauki, mazpilsētas, Turcijas vidiene. Dažos Stambulas rajonos var justies kā Rietumos, bet citur man kā sievietei ir neomulīgi uzturēties bez galvassegas. Nesenie terora akti mainījuši gaisotni pilsētās. Jūtams saspringums, cilvēki vairs nav tik relaksēti kā agrāk, publiskā vietā atstāta soma var izraisīt satraukumu.

Sievietes ar pavisam aizsegtām sejām nav turcietes, bet gan arābietes. Ilgu laiku publiskajos amatos Turcijā bija aizliegts nēsāt jebkādu reliģisku apģērbu. Valsts universitātēs studentes nedrīkstēja ierasties uz lekcijām galvassegās. Tagad tas atļauts. Daži tajā saskata sabiedrības islamizāciju. Taču lietai ir arī otra puse. Meitenes, kas savas reliģiskās pārliecības vai ģimenes aizlieguma dēļ agrāk bija nošķirtas no izglītības, tagad var netraucēti studēt. Tas savukārt veicina sabiedrības modernizāciju.

 

Turcijā dzīvo liela tauta, kas valodas ziņā nepavisam nav līdzīga turkiem. Tie ir kurdi, kuru valoda, tāpat kā latviešu, pieder pie indoeiropiešu saimes. Viena no lielākajām tautām pasaulē bez savas valsts. Situācija gan mainās līdz ar Kurdu autonomijas izveidošanos Irākas ziemeļos. Kā jūs domājat, vai pašā Turcijā kurdu jautājums var tikt atrisināts?

Kamēr Turcija vēl nopietni domāja par integrāciju Eiropā, AKP centās nesaasināt tautību jautājumu. Bija panākts pamiers ar kurdu nemierniekiem – Kurdu strādnieku partiju, kas pasaulē tiek uzskatīta par teroristisku organizāciju. Situācija mainījās pēc 2015. gada, kad atsākās sadursmes. Par dažiem terora aktiem atbildību uzņēmušies arī kurdu radikāļi.

Diemžēl šādos apstākļos cieš kurdu politiskais spārns – HDP. Bet šī partija neaicina izveidot kurdu autonomiju, vienīgi prasa godīgu pārstāvniecību, kas šobrīd nav iespējama. Partijas līderi aizturēti, tās parlamenta deputātiem atņemta imunitāte, kas ļauj viņus apcietināt un tiesāt. Situācija izdevīga Erdoganam un AKP – tiek uzturēta spriedze un nemiera sajūta, kas savukārt attaisno represīvus mērus.

 

Vai Stambulas ielās jūs varētu atšķirt turku no kurda? Man šķiet, ka kurdiem acis ir ne tikai brūnas, bet arī zaļas, dažkārt pat zilas.

Dažkārt varētu. Bet es noteikti neatšķirtu Irākas kurdu no Turcijas kurda. Otomaņu impērijā izsenis dzīvojušas daudzas tautas, laika gaitā notikusi ģenētiska sajaukšanās. Viena no politiski būtiskākajām sacensībām turkiem ir ar grieķiem. Spriedze nav tik daudz par pagātnes jautājumiem, cik par šodienu, nu kaut vai sadalīto Kipru, kas ietekmējusi Turcijas līdzdalību ES. Vērojami jau draudzīgāki ķīviņi par kultūras elementiem. Abās valstīs cilvēki nevar vienoties, kā saukt kafiju – par “turku” vai “grieķu”, vai siers ir “grieķu feta” vai vienkārši “baltais siers”.

 

Bet armēņi?

Attiecībā pret šo valsti Turcijā valda pilnīga ignorances politika, vien ik pa brīdim atjaunojas diskusija par 1915. gadā notikušo genocīdu, ko Turcija joprojām neatzīst. Turklāt abu valstu robeža ir slēgta. Nozīmīgs Turcijas partneris ir Azerbaidžāna, bet starp Armēniju un Azerbaidžānu pastāv tā sauktais iesaldētais konflikts par Kalnu Karabahas reģionu.

 

Eiropas vēsturē bijis neparasts notikums – iedzīvotāju apmaiņa starp Turciju un Grieķiju.

Pēc Pirmā pasaules kara, kad sabruka Otomaņu impērija un tika dibināta Turcijas republika, gandrīz visi Turcijas grieķi pārcēlās uz Grieķiju un otrādi. Tagadējā Izmira pirms simts gadiem bija grieķu pilsēta, savukārt grieķu Salonikos dzīvoja daudz turku. Tas bija valdību organizēts pasākums, kā ietvaros pat notika īpašumu apmaiņa, Saloniku turki ievācās Izmiras grieķu mājās un otrādi. Paši turki vēlējās veidot iekšēji viendabīgāku Turciju – viena tauta, viena valoda, viena reliģija, un pareizticīgie grieķi šajā shēmā neiederējās.

 

Bet vai Turcija iederas Eiropas Savienībā tāda, kāda tā ir šodien?

Jautājums vairs nav aktuāls. Turcijas valdība nemaz negrib tur atrasties ne ekonomiski, ne politiski. AKP līdzšinējā politika bijusi vien uzmanīga tuvināšanās Eiropai – bezvīzu režīms, brīvās tirdzniecības līgums, bet ne pilnīga dalība ES.

Manuprāt, kultūras atšķirības nebūtu šķērslis Turcijas dalībai ES. Svarīgāki ir tādi aspekti kā cilvēktiesības un mazākumtautību tiesības, politiskās brīvības, tiesiskums, preses brīvība, un te Turcijai ir lielas problēmas. Par to varēja pārliecināties ES un Turcijas sarunās par bēgļu atpakaļ uzņemšanu, kad no Turcijas puses izskanēja ultimāti par bezvīzu režīma piešķiršanu uz Šengenas zonu un papildu naudas prasīšana. Es to sauktu par tirgošanos. Diemžēl Turcija nav uzticams, atklāts un stabils partneris ES.

 

Bet vismaz pagaidām bēgļu straume uz grieķu salām ir apturēta.

Patvēruma meklētāji tagad izvēlas mērot tālāku ceļu uz Eiropu – caur Lībiju, kas ir daudz bīstamāks. Turklāt pašā Turcijā bēgļiem nav iespējama cieņpilna, droša dzīve. Patvēruma meklētāji bieži sastopas ar diskrimināciju, pat fizisku izrēķināšanos. Tātad vai nu patvēruma meklētāji pakļauti lielākām briesmām ceļā uz Eiropu, vai arī viņi ir spiesti palikt valstī, kas par tiem nerūpējas. Tāpēc nedomāju, ka šī vienošanās ar Turciju ir labākais godīgas un morālas ES politikas piemērs.

 

Latvijā valda uzskats, ka mūsu sabiedrība nespēj integrēt bēgļus, kuri tiek nosūtīti uz Latviju. Vai tiešām esam tik vāji?

Sabiedrība ir negatīvi noskaņota pret iebraucējiem kopumā. Latvija 2016. gadā uzņēmusi ap divsimt patvēruma meklētājus no Tuvajiem Austrumiem. Vienlaikus pa citiem ceļiem – studijas, darba atļaujas, precības – valstī ieradušies vairāki tūkstoši jauniebraucēju, kurus mēs pat nepamanām.

Ir jāsaprot, ka iekļaušanās jaunā vietā prasa laiku. Pēc gadiem divdesmit mēs redzēsim, ka šie cilvēki būs iekļāvušies sabiedrībā un runās latviski. Mums šķiet, ka viņi gaida pabalstus, bet tas tā nav. Tie ir uzņēmīgi, čakli cilvēki, kuri vēlas strādāt, dibināt uzņēmumus, kļūt neatkarīgi – jautājums ir par to, cik lielā mērā esošā integrācijas politika to veicina. Patiesībā mums vajadzētu priecāties, ka paši esam tādā situācijā, ka varam kaut nedaudz jau palīdzēt citiem, kuriem klājas daudz, daudz grūtāk.

 

Jūs pati studējat Turcijā?

Jā, kopš 2013. gada privātajā Koča universitātē Stambulā, kas pieder ļoti bagātai ģimenei. Uzturēt universitāti – viņiem tā ir prestiža lieta. Gandrīz visi studenti saņem arī stipendijas. Mana studiju tēma ir politikas zinātne un migrācija, patlaban rak­stu doktora disertāciju par dubultpilsonību.

 

Turku valoda laikam ir visai sarežģīta?

Manuprāt, ne īpaši. Līdzīgi kā latviešu valodā, arī tajā ir mīkstinājumi un šņāceņi, kas nesagādā grūtības latviski runājošajiem. Turki lieto latīņu alfabētu, turklāt gramatikā tikpat kā nav izņēmumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 109
20 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 15
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 50
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 15
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Eglītis izdomājis, ka jāpalaiž torpēda uz “pensiju kuģa”. Brigmanis ministram iesaka atslābt 18
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā turpina samazināties saslimstības ar Covid-19 rādītāji. Cik jauno gadījumu atklāts? 11
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā labots 104 gadus nepārspēts karstuma rekords. Cik augstu pakāpās termometra stabiņš? 1
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 50
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Beļģijā plosījies postošs tornado: ievainoti desmitiem cilvēku, ēkām norauti jumti, izsisti logi
17:11
LE
LETA
Ziņas
Mārupē policija privātā teritorijā pārtraukusi nesaskaņotu pasākumu
16:40
LA
LA.LV
Ziņas
Eglītis izdomājis, ka jāpalaiž torpēda uz “pensiju kuģa”. Brigmanis ministram iesaka atslābt 18
15:16
LE
LETA
Ziņas
Jāņos tveice sāks mazināties, iespējamas plašas pērkona lietusgāzes. Sinoptiķu prognoze svētku dienām 1
6 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 2
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Radošie ar izmisumu gaida 1. jūliju. Kaža par bažām, kas saistītas ar jauno nodokļu sistēmu 19
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 205
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki pamet Rīgu. Cik būtiski gada laikā sarucis iedzīvotāju skaits galvaspilsētā? 26
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijai ziņo ar novēlošanos: no kāda angāra nozagti divi retro automobiļi 2
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Tikko augstskolā iestājies students saņem akceptu elektrostacijas būvniecībai. Kā viņam tas izdevās?
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Latviešu prese par tik lielas naudas šķiešanu, lai “purvājā” ierīkotu parku, bija nikna. Kā tapa Uzvaras parks Rīgā? 2
9 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Izlaižam loku pa Latgali! Vietas un objekti, kurus vērts apskatīt 3
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kur šodien braukt peldēties? Dati no satelītiem atklāj, kur ir siltākais, kur aukstākais ūdens jūrā 3
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers un viņa mīļotais Jānis kļuvuši par precētu pāri. Mirkļi no svinīgās ceremonijas Dānijā 64
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcas vadītājs par to, vai slimnīcā nokļūst arī vakcinēti Covid-19 pacienti 101
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 109
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Zāļu dienu un Jāņu ielīgošana Brīvdabas muzejā 2
19 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 120
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 74
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rasma, Rasa un Maira 1
7 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 392
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Garās Jāņu brīvdienas var izvērsties diezgan katastrofālas. Astrologs Baņķis brīdina par pilnmēness kulmināciju 4
2 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 271
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 16
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Dažas lietas vat noritēt lēnāk, nekā to gribētos un kā tas ir gaidīts! Horoskopi no 21. līdz 27.jūnijam
7 stundas