Veselam
Uzturs

Vai drīkst uzturā lietot kartupeļus, kas sākuši asnot?2

Foto: Fotolia

Lai izvairītos no dažiem bioķīmiskiem pārveidošanās procesiem, kartupeļus nepieciešams glabāt pareizos apstākļos – noteiktā un stabilā temperatūrā. “Tieši pārtikai domātos kartupeļus ieteicams glabāt temperatūrā no +4 līdz +6 grādiem,” RīgaTV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” atklāj Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece Ilze Skrabule.

Interesanti, ka kartupeļu miera vai ziemas periods dalās divās daļās. Viens ir miega periods, kad kartupelis “guļ” un “nemostās”, otrs ir miera periods, kad tam asnus neļauj dzīt noteikti apstākļi, piemēram zema temperatūra.

Tautā pazīstamākie glikoalkoloīdi ir solonīns un hakonīns – tie viedojas, kad kartupelis sāk asnot. “Kartupeļi ir auga virszemes daļa, kas atrodas pazemē.

Kamēr tiem nespīd saule virsū vai nav netiek klāt gaisma, tie nav zaļi un tajos glikoalkoloīdu nav vai ir ļoti maz, bet, tikko kartupelis nonāk gaismā, tā sāk veidoties glikoalkoloīdi.

Bez tiem veidojas arī zaļā krāsviela, kas ir hlorofils, bet tas nav nekas indīgs. Zaļā krāsa drīzāk ir kā brīdinājuma signāls, ka kartupelī varētu būt glikoalkoloīdi un tiešām solonīns un hakonīns, kas ir spēcīgas un indīgas vielas, ko nav vēlams uzņemt uzturā,” saka Skrabule.

Saistītie raksti

Kā izvērtējusi Pasaules Veselības organizācija, ļoti nelielā daudzumā tie var piedalīties garšas veidošanā, iespējams, arī darboties kā pretvēža preparāts, bet noteikti ne lielā daudzumā.

Vienā gramā zaļa kartupeļa var būt pat viens miligrams indīgā solonīna.

Ja cilvēks apēd 200 gramus kartupeļu, kuros būtu 200 miligrami solonīna, var parādīties nopietnas veselības problēmas – ciest aknas, gremošanas sistēma, acu veselība un atsevišķos gadījumos šāds daudzums uzturā var būt letāls.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto 1
4 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
8 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad 1
5 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Nav jēgas kliegt nedz “es no tā kovida nebaidos!”, ­nedz “tas ir mūsdienu mēris!”
2 stundas