ASV jau 47.reizi notiek valsts prezidenta vēlēšanas, 2024

Vai godīga cīņa? Mākslīgā intelekta vadīts robotu tīkls mēģina palīdzēt Trampam uzvarēt ASV prezidenta vēlēšanās 42

Pirms ASV prezidenta vēlēšanām liels robotu jeb botu tīkls soctīkla vietnē “X”  ir veicinājis atbalstu vienam no amata kandidātiem – Donaldam Trampam. Pētniece, kura atklāja šo tīklu, nosauca to par “lielu, bet neapstrādātu”, šodien vēstīja Vācijas medijs “Deutsche Welle“.

Reklāma
Reklāma
“Paēdušais neēdušo nesaprot!” Publiskots Saeimas deputātu saraksts, kurus vairs neapkalpos bāros un restorānos PVN balsojuma dēļ 81
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
“Šķiet, ka pasaule šobrīd jūk prātā.” Tramps pirms Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanas aci pret aci runājis ar Makronu un Zelenski 139
Lasīt citas ziņas

Sociālajā plašsaziņas līdzekļu platformā “X”, kas agrāk bija “Twitter”, ir parādījušies lietotāju konti, kuros izmanto ģeneratīvo mākslīgo intelektu, lai palielinātu atbalstu tieši ASV prezidenta amata kandidātam Trampam, tā atklāja pētniece Elise Tomasa (Elise Thomas). Kā zināms, tad Trampa pretiniece 2024.gada vēlēšanās 5.novembrī ir Kamala Harisa, kuru Tramps cenšas pātrumpot.

Tomasa ir pētījusi ar valsti saistītas informācijas operācijas, dezinformāciju, sazvērestības teorijas un politisko kustību tiešsaistes dinamiku. Viņa dokumentēja savus atklājumus. “Jūs sākat nedaudz nojaust, kam tas līdzinās,” viņa teica “Deutsche Welle”. “Pēc tam, kad es atradu pirmos kontus, es varēju apstiprināt savas aizdomas, meklējot tādus izteiksmīgus ierakstus kā atteikumi un atzīšanās,” viņa skaidroja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētniece sacīja, ka viņa pirms temata [Thread] izveides vietnē “X” ir atradusi vismaz vairākus desmitus kontus un kopš tā laika ir atradusi vēl vairāk. Daudzi no tiem bija ar zilu ķeksīti verificēti lietotāju konti, kas ir standarts surogātpasta tīkliem, viņa teica.

Ir tādas pazīmes kā, piemēram, ziņojumi, kuros tiek izmantoti tādi seni tēmturi jeb “heštagi” [hashtags – angļu val.; red.piez.] kā Trump2020, taču bieži vien tas ir daudz vienkāršāk, jo roboti paši sevi nodod. “Es esmu mākslīgā intelekta asistents, ko izstrādājis OpenAI, lai palīdzētu lietotājiem veikt dažādus uzdevumus,” tā raksta “Trump Nation”, un šis konts jau ir apturēts soctīklā “X”. “Es esmu valodas modeļa mākslīgais intelekts, ko izveidojis OpenAI,” bija publicēts citā kontā, kas tagad jau ir apturēts.

Tomasa arī ziņoja, ka daži konti soctīkla vietnē “X” strīdējās paši ar sevi vai publicēja atteikumus, “lai gan tas notiek pietiekami reti”. Un tas, kas izveidojis šo robotu tīklu, acīmredzot ir atradis veidu, kā apiet OpenAI aizsardzības pasākumus, kas “darbojas diezgan labi”, uzskata pētniece.

Pētniece ir arī dokumentējusi vienu mākslīgā intelekta kontu, kas vēršas pret ASV miljardiera Īlona Maska publicēto dezinformāciju. “Es domāju, ka tās ir sava veida aizsargbarjeras, kas darbojas OpenAI un neļauj robotam jeb botam atbalstīt Muska priekšvēlēšanu krāpšanas blēņas,” Tomasa rakstīja soctīkla vietnē “X”.

Reklāma
Reklāma

Ir arī sarežģītāki konti ar personām, kas, šķiet, ir aktīvi kopš jūnija beigām un darbojas kā tīkla centrālie mezgli, viņa skaidroja. Pārējie konti pēc tam darbojas kā šo sākotnējo kontu publicētā satura pastiprinātāji. Pētniece Tomasa sacīja, ka ir nodevusi šos kontus mākslīgā intelekta kompānijai OpenAI tālākai izpētei un izmeklēšanai. Kopš tā laika aizdomas raisošie konti “X” vietnē ir apturēti. Platforma “neparasti ātri likvidēja šo kontus”, atzina pētniece. “Deutsche Welle” gan neizdevās sazināties ar soctīkla “X” preses komandu.

Šobrīd tā ir tikai spekulācija. “Es nezinu, kas aiz tā stāv, un es domāju, ka ir ļoti svarīgi neizdarīt secinājumus, ja nav labu pierādījumu,” rezumēja Tomasa. “Mākslīgais intelekts maina spēli, jo šādi [robotu] tīkli varētu būt gandrīz pilnībā automatizēti. Es nedomāju, ka kāds vispār lasa šos tvītus, pirms tie tiek publicēti, jo pretējā gadījumā virkne kļūdu ierakstos būtu pamanītas. Tas varētu būt grupas darbs, bet tas viegli varētu būt arī tikai viena cilvēka darbs,” viņa rakstīja vietnē “X”.

“Ģeneratīvais mākslīgais intelekts, visticamāk, ievērojami palielinās nenoteiktības līmeni saistībā ar atribūciju, un tas noteikti attiecas arī uz šo gadījumu,” sacīja pētniece Tomasa sarunā ar “Deutsche Welle”. Viņa nesen publicējusi detalizētu analīzi par to, ko šāda veida nenoteiktība nozīmēs cīņā pret dezinformāciju.

Portāls LA.LV jau ziņoja, ka šodien, 5.novembrī, notiek ASV prezidenta vēlēšanas, kurās no Demokrātu partijas startē pašreizējā viceprezidente Kamala Harisa, kas sacenšas ar republikāņu kandidātu – bijušo prezidentu Donaldu Trampu.

Šīs vēlēšanas atspoguļo dziļo sašķeltību ASV sabiedrībā, ko demonstrēja arī priekšvēlēšanu kampaņa, kurā argumentus pamatā aizstāja savstarpēji apvainojumi. Verbālās agresijas nokaitēto kampaņu iezīmēja arī vismaz divi atentāta mēģinājumi pret Trampu.

Šīm vēlēšanām neparasti liela uzmanība pievērsta arī ārvalstīs, jo tās var atstāt ievērojamu iespaidu gan uz Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu, gan uz situāciju Tuvajos Austrumos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.