Foto – Pixabay.com

Vai mums ir pienākums mīlēt māti? 0

Lai kā mēs dusmotos uz viņu, lai kā būtu apvainojušies, mēs nespējam pateikt: “Es viņu nemīlu.” Māte, māmiņa – tas ir neaizskarami, to nedrīkst aizskart. Centīsimies atšifrēt, iespējams, visneskaidrākās no mūsu izjūtām.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Galvenās idejas
• Mums ir neizturama jau tikai doma par to, ka māte varētu nemīlēt mūs un ka viņu nav iespējams mīlēt.
• Tomēr pastāv “nemīlošas” un pat mūs iekšēji “iznīcinošas” mātes.
• Pārraut pat tādas saites ir neticami grūti, bet var mēģināt aizsargāt sevi, izveidojot distanci attiecībās.

“Es atceros, kā mana māte sēdēja gultā, raudāja un nevarēja apstāties. Viņas mātes, manas vecmāmiņas, nāve, šķiet, viņu bija pilnībā satriekusi – viņa bija nenomierināma. Es nesapratu, kāpēc māte tik ļoti pārdzīvo – mana vecmāmiņa bija īsta čūska. Starp citu, attiecības ar viņu meitai maksāja septiņus gadus ilgu psihoterapiju,” atceras 32 gadus vecā Liza.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kad es jautāju: “Kāpēc tu raudi?”, viņa atbildēja: “Tagad man vairs nekad nebūs labas mammas.” Tātad, neskatoties uz visu, viņa turpināja cerēt? Vecmāmiņas dzīves laikā mana māte teica, ka nav viņu mīlējusi, – tad ko, izrādās, ka viņa meloja?”

Attiecības ar savu māti – ja tiek skarta šī tēma, interneta forumi sāk “vārīties”.

Kāpēc? Kas padara šo iekšējo saikni tik unikālu, ka nekādos apstākļos to pa īstam nevar saraut? Vai tas nozīmē, ka mēs, meitas un dēli, esam nolemti mūžam mīlēt to, kas reiz deva mums dzīvību?

Sociālās saistības

“Es nemīlu savu māti.” Ļoti maz cilvēku spēj izteikt šādus vārdus. Tas ir nepanesami sāpīgi, un iekšējais tādu jūtu aizliegums ir pārāk spēcīgs.

“Mūsu sabiedriskajā apziņā viens no visizplatītākajiem mītiem ir par bezgalīgu, nesavtīgu un gaišu mātes un bērna mīlestību,” skaidro psihoterapeite Jekaterina Mihailova. – “Brāļu un māsu starpā valda konkurence; vīrieša un sievietes mīlestību ir kaut kas, kas var to aptumšot. Mātes un bērna pieķeršanās viens otram – vienīgās jūtas, kuras, kā mēdz teikt, ar gadiem nemainās. Nav brīnums, ka tautas gudrība saka: “Neviens tevi nemīlēs tā, kā māte.”

“Māte paliek svētums,” piekrīt socioloģe Kristīne Kastelena-Menjē. “Mūsdienās, kad tradicionālās ģimenes šūniņas sabrūk, sajaucas visas iespējamās – no vecāku līdz dzimuma lomām, zūd pazīstamie orientieri, mēs cenšamies pieturēties pie vismaz kaut kā stabila, kas izturējis laika pārbaudi. Tāpēc mātes tradicionālais tēls kļūst nemainīgs kā nekad agrāk.” Jau tikai šaubas par tā nepatiesumu ir nepanesamas.

“Pati doma “man ir slikta māte”, spēj iznīcināt cilvēku,” saka Jekaterina Mihailova. – “Tā nav nejaušība, ka pasakās ļaunā ragana vienmēr ir pamāte. Tas liecina ne tikai par to, cik grūti pieņemt negatīvās jūtas pret savu māti, bet arī par to, cik plaši tādas jūtas ir izplatītas.”

Sākotnējā saplūšana

Mūsu attiecības ir neskaidras, pretrunīgas. “Tuvības pakāpe, kas sākotnēji pastāv starp māti un bērnu, izslēdz komfortablu attiecību pastāvēšanu,” precizē Jekaterina Mihailova. “Vispirms pilnīga saplūšana: mēs visi nonācām pasaulē savas mātes sirds pukstu pavadībā. Vēlāk zīdainim viņa kļūst par ideālu visvarenu būtni, kas spēj apmierināt visas vajadzības.

Tas brīdis, kad bērns saprot, ka māte nav pati pilnība, viņu šokē.

Jo mazāk viņa apmierina bērna patiesās vajadzības, jo lielāks trieciens: dažreiz tas var radīt dziļu aizvainojumu, kas pāraug naidā.” Mums visiem pazīstami rūgtu dusmu brīži bērnībā, kad māte neizpildīja mūsu vēlmes, sagādāja vilšanos vai apvainoja. Var teikt, ka tie ir neizbēgami.

“Tādi naidīguma brīži ir daļa no bērna attīstības,” skaidro psihoanalītiķis Alens Brakonjē. “Ja tie gadās retumis, tad viss ir labi. Bet ja naidīgās jūtas nomāc ilgu laiku, tās kļūst par iekšēju problēmu. Biežāk tas notiek ar bērniem, kuru mātes ir pārāk aizņemtas ar sevi, depresīvas, pārāk prasīgas vai, gluži pretēji, vienmēr izturas atsvešināti.”

Māte un bērns it kā saplūst vienā, un emociju spēks viņu attiecībās ir tieši proporcionāls šīs saplūšanas intensitātei. Vienīgajiem bērniem vai tiem, kas uzauguši nepilnā ģimenē, vēl grūtāk sev atzīties naidīgās jūtās pret paša māti.

“Kamēr vien sevi atceros, vienmēr esmu bijis galvenā viņas dzīves jēga,” saka Romāns (33). “Iespējams, ka tā ir liela laime, kas ne visiem dota, bet arī smaga nasta. Piemēram, ilgu laiku man neizdevās ar kādu iepazīties, lai sāktu personīgo dzīvi. Viņa nespēja mani dalīt ar vēl kādu!” Pašlaik viņa saikne ar māti joprojām ir ļoti stipra: “Es negribu būt tālu no viņas, atadu sev dzīvokli tuvumā, divas pieturas… Lai gan saprotu, ka šīs attiecības atņem man īstu brīvību.”

Gandrīz neviens no pieaugušajiem un pat ļoti nelaimīgajiem bērniem nespēj sadedzināt visus tiltus. Viņi noliedz, ka dusmojas uz māti, cenšas viņu saprast, attaisnot: viņai bija grūta bērnība, grūts liktenis, neizdevusies dzīve. Visi mēģina uzvesties “it kā”… It kā viss būtu labi un sirds tā nesāpētu.

Galvenais – nerunāt par to, citādi sāpju lavīna visu noslaucīs un novedīs “pie punkta, no kura nav atgriešanās” – kā tēlaini izteicās Romāns. Pieaugušie bērni uztur saikni ar visiem līdzekļiem. “Es zvanu viņai aiz pienākuma jūtām,” atzīstas 29 gadus vecā Anna. “Sirdī taču viņa mani mīl un es nevēlos viņu sarūgtināt.”

Parādā no dzimšanas

Psihoanalīze runā par “sākotnējo parādu” un tā sekām – šo vainas sajūtu, kas visu mūžu mūs saista ar sievieti, kurai esam parādā par nākšanu pasaulē. Lai kādas nebūtu mūsu jūtas, dvēseles dziļumos ir dzīva cerība, ka kādreiz viss var vērsties par labu. “Ar prātu es saprotu, ka māte nemainīsies,” nopūšas 43 gadus vecā Veronika. “Un tomēr es nevaru samierināties ar to, ka nekas nekad mūsu starpā nemainīsies.”

“Es zaudēju savu pirmo bērnu dzemdībās,” atceras Marija (56). “Tad es domāju, ka vismaz šoreiz mana māte izrādīs līdzjūtību. Bet nē, viņa neuzskatīja, ka bērna nāve ir pietiekams iemesls skumjām: es taču viņu pat neesot redzējusi! Kopš tā laika es burtiski nespēju aizmigt. Šis murgs ilga gadiem – līdz dienai, kad sarunā ar psihoterapeitu es pēkšņi sapratu, ka nemīlu savu māti. Es sajutu, ka man ir tiesības to darīt.”

Mums ir tiesības nejust šo mīlestību, bet mēs neuzdrošināmies tās izmantot. “Mūsos dzīvo senas negausīgas bērna ilgas pēc labiem vecākiem, maiguma un beznosacījumu mīlestības slāpes,” saka Jekaterina Mihailova. “Mums visiem bez izņēmuma šķiet, ka mūs nemīlēja, kā pienākas. Es domāju, ka nevienam bērnam nebija tieši tāda māte, kādu viņam vajadzēja.” Vēl grūtāk klājas tiem, kuru attiecības ar māti bija sarežģītas.

Tikai “pietiekami laba” māte palīdz mums virzīties uz pieaugušā neatkarību.

Tāda māte, kas apmierina bērna būtiskākās vajadzības, ļauj viņam saprast: dzīve ir tā vērta, lai to nodzīvotu. Tāpat viņa, nesteidzoties izpildīt visa viņa mazākās vēlmes, sniedz vēl vienu mācību: lai dzīvotu labi, jākļūst patstāvīgam.

Bailes kļūt tādai pašai

Kļūstot par mātēm, Veronika un Marija neiebilda, ka viņu mātes satiekas ar saviem mazbērniem, cerot, ka “sliktās” mammas vismaz būs “labas” vecmāmiņas. Pirms pirmā bērna piedzimšanas Veronika atrada amatieru filmu, kuru viņas bērnībā uzņēmis tēvs. No ekrāna viņā vērās smejoša jauna sieviete ar mazu meiteni uz rokām.

“Mana sirds iesila,” viņa atceras. “Faktiski mūsu attiecības pasliktinājās, kad es kļuvu par pusaudzi, bet pirms tam mana māte šķita laimīga, ka es esmu pasaulē. Esmu pārliecināta, ka es varēju kļūt par labu māti saviem diviem dēliem tikai šo pirmo dzīves gadu dēļ.”

Marija tāpat kā Veronika izvēlējās māti kā anti-modeli, lai veidotu attiecības ar saviem bērniem. Tas nostrādāja: “Kādu dienu garas telefona sarunas beigās meita teica: “Tas ir tik jauki, mamma, ar tevi parunāt.” Es noliku klausuli un apraudājos. Biju laimīga, ka man izdevās izveidot brīnišķīgas attiecības ar saviem bērniem, un tajā pašā laikā mani smacēja rūgtums: man tādu nebija.”

Sākotnējo mātes mīlestību trūkumu šo sieviešu dzīvē daļēji kompensēja citi – tie, kas spēj nodot vēlmi pēc bērniem, palīdzēja saprast, kā tos audzināt, mīlēt un pieņemt viņa mīlestību. Pateicoties šādiem cilvēkiem, no meitenēm ar “nemīlētas” bērnības laiku var izaugt labas mātes.

Vienaldzības meklējumos

Ja attiecības ir pārāk sāpīgas, pareizā distance tajās kļūst ļoti svarīga. Ciešanās dzīvojošie pieaugušie bērni meklē tikai vienu – vienaldzību. “Bet šī aizsardzība ir ļoti trausla: pietiek ar mazāko mātes soli, žestu un viss sabrūk, cilvēks atkal tiek ievainots,” – saka Jekaterina Mihailova. Ikviens sapņo par tādu dvēseles aizsardzību… un atzīst, ka nevar to atrast.

“Es centos pilnīgi “atslēgties” no viņas, pārcēlos uz citu pilsētu,” stāsta Anna. “Bet kā sadzirdu viņas balsi telefona klausulē – viss, mani ķer kā ar elektrisko strāvu… Nē, diez vai pat tagad man ir vienalga.” Marija izvēlējās citu stratēģiju: “Man vieglāk saglabāt sava veida formālu saikni, nevis to pilnīgi saraut: es satieku māti, bet ļoti reti.”

Ļaut sev nemīlēt to, kas mūs audzināja, un turklāt pārāk neciest, ir neticami grūti. Bet tas ir iespējams.

“Tā ir caur ciešanām nākusi vienaldzība,” saka Jekaterina Mihailova. “Tā atnāk, ja dvēselei izdodas pārdzīvot to seno siltuma, mīlestības un rūpju trūkumu, tā nāk no mūsu apvaldītā naida. Bērnības sāpes nekur nepazūd, bet mums būs vieglāk iet savu ceļu, ja centīsimies izprast savas jūtas un atdalīt tās no vainas izjūtas.” Pieaugt – tas nozīmē arī atbrīvoties no tā, kas ierobežo brīvību. Bet pieaugšana ir ļoti tāls ceļš.

Izmainīt attiecības

Atļaut sev nemīlēt māti… Vai no tā kļūs vieglāk? Nē, ir pārliecināta Jekaterina Mihailova. No tāda godīguma vieglāk nebūs. Bet attiecības noteikti uzlabosies.

“Pārmaiņas attiecību stilā ar māti padarīs tās mazāk sāpīgas. Bet, tāpat kā tango ir nepieciešama atbildes kustība, piekrišana pārmaiņām nepieciešama gan no mātes, gan pieaugušā bērna. Pirmais solis vienmēr jāsper bērnam. Mēģiniet sadalīt savas pretrunīgās jūtas pret māti sastāvdaļās. Kad šīs emocijas parādījās – šodien vai agrā bērnībā? Iespējams, ka dažām pretenzijām jau iestājies noilgums.

Paskaties uz māti no negaidītas puses, iedomājies, kā viņa būtu dzīvojusi, ja viņai nebūtu piedzimusi tu.

Un, visbeidzot, atzīsti, ka arī mātei var būt pret tevi sarežģītas jūtas.

Sākot veidot jaunas attiecības, svarīgi saprast, cik tas ir skumji: aiziet no liktenīgas un unikālas saiknes, mirt viens otram kā mātei un bērnam.

Saraujot smagās attiecības, māte un bērns vairs neindē viens otra dzīvi un negaida neiespējamo, spēs novērtēt viens otru saprātīgāk, skaidrāk. Viņu mijiedarbība būs līdzīga draudzībai, sadarbībai. Viņi vairāk novērtēs atvēlēto laiku, iemācīsies sarunāties, jokot, pārvaldīt savas emocijas. Vārdu sakot, viņi iemācīsies dzīvot… ar to, kuru jebkurā gadījumā nav iespējams pārvarēt.”

Pieredzes stāsti no forumiem

Daudzi no viņiem pirmo reizi izteikt: “Māte mani nemīlēja” varēja tikai ierakstot ziņu forumā. Interneta komunikācijas anonimitāte un citu apmeklētāju atbalsts palīdz emocionāli attālināties no attiecībām, kas var “aprīt” mūsu dzīvi.

***
“Ja viņa lasīja man priekšā (kas notika reti), slikto varoņu vārdus viņa aizstāja ar manu vārdu, un vēl rādīja ar pirkstu uz mani. Vēl vienas atmiņas: mēs devāmies uz kaimiņu meitenes dzimšanas dienu un mātei bija divas lelles. “Kura tev patīk vairāk? Tā? Nu, tad to arī dāvināsim!” Pēc viņas domām, tā viņa ieaudzināja manī altruismu.”

***
“Mātes mīlestības trūkums lielā mērā saindēja manu kļūšanu par māti. Es zināju, ka man vajadzētu būt maigai un sirsnīgai ar bērnu, ar piespiešanos izrādīju šīs jūtas un tajā pašā laikā cietu no tā, ka esmu “slikta māte.” Bet viņš mani apgrūtināja – tāpat kā es savus vecākus.

Tad kādu dienu es sapratu, ka mīlestību var iemācīties, uztrenēt, kā, piemēram, muskuļus.

Katru dienu, katru stundu, mazliet. Nepaiet garām, kad bērns ir atvērts un gaida atbalstu, maigumu vai līdzdalību. Noķert šos brīžus un ar gribasspēku piespiest sevi apstāties un sniegt viņam to, kas tik ļoti vajadzīgs. Caur “negribu, nevaru, esmu nogurusi”. Viena neliela uzvara, otra, rodas ieradums, tad – jūti apmierinātību un prieku.”

***
“No kādu trīs gadu vecuma zināju, ka māte nogurst no trokšņa (ko es radu), jo viņai ir augsts asinsspiediens, viņai nepatīk bērnu rotaļas, nepatīk apskauties un teikt maigus vārdus. Es uztvēru to mierīgi: tāds raksturs. Es viņu mīlēja tādu, kāda viņa bija. Ja viņa dusmojās uz mani, es pie sevis čukstēju burvju frāzi: “Tāpēc, ka mātei ir hipertonija.”

Man pat šķita tā īpaši, ka māte nebija kā visi pārējie: viņai ir šī noslēpumainā slimība ar skaistu vārdu. Bet, kad es pieaugu, viņa man paskaidroja, ka viņa slimo, jo es esmu “slikta meita”. Un tas psiholoģiski nogalināja mani.”

SAISTĪTIE RAKSTI

***
“Vairākus gadus kopā ar psihologu mācījos justies kā sievietei, izvēlēties apģērbu nevis tāpēc, ka “praktiski” (kā māte mācīja), bet tāpēc, ka man patīk. Es mācījos ieklausīties sevī, saprast savas vēlmes, runāt par savām vajadzībām… Tagad varu komunicēt ar māti kā ar paziņu, cilvēku no citām aprindām, kurš nespēj mani ievainot. Varbūt to var saukt par veiksmes stāstu. Vienīgais – es īsti nevēlos bērnus.

Mamma teica: “Nedzemdē, neprecies, tā ir katorga.” Es izrādos paklausīga meita. Lai gan tagad es dzīvoju ar vīrieti – esmu atstājusi atkāpšanās ceļu.”

 

Avots: psychologies

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 63
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 7
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 63
3 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 32
11 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 27
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 8
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 4
4 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 7
4 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Čiekuri, valrieksti vai lego klucīši! Kā pagaldē izveidot unikālu baskāju taku 4
5 dienas
LE
LETA
Veselam
SPKC: Šosezon sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu 24
5 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Nekad nebiju domājusi, ka manu ģimeni tas skars tik tiešā veidā”: Sandra izslimoja kovidu, bet vīrs šajā cīņā zaudēja 121
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latgalē nav tādi vārguļi… Varbūt atsevišķas tantītes”: profesors Anatolijs Danilāns skaidro, kāpēc latgalieši tik gausi vakcinējas 136
Nedēļa
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 20
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā
3 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 27
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 32
1 stunda
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 68
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
8 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 153
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 106
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 48
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katram pa konfektei: par jauno valsts budžetu ir daudz jautājumu, uz kuriem nevienam nav skaidras atbildes 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Vai farmaceiti vakcinācijā saskata peļņas iespējas? Atbild Farmaceitu biedrības prezidente 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aldis Baumanis: Latvijā trūkst informācijas par balstvakcināciju 60
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
18:45
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 20
18:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 32
18:18