
Radio loma kara un dabas katastrofu laikā 50
Radio nav paredzēts tikai vieglas džeza mūzikas vai populāru Top 20 dziesmu klausīšanai. Cilvēku izraisītās katastrofās radio spēlē centrālo lomu. Aprīlī Spāniju un Portugāli skāra liels elektroenerģijas pārtraukums, kas traucējalidmašīnu nolaišanos, metro un vilcienu apstāšanos, kā arī telefona signālu un interneta darbības traucējumus.
Trešā pasaules kara bailes audzē radio popularitāti sociālajos tīklos – TikTok konti reklamē radio iegādi lietotājiem, lai sagatavotos dažādām krīzēm. Saskaņā ar influenceru teikto, radio ir vissvarīgākā lieta, kurai jābūt izdzīvošanas somā. Viņi saka, ka, ja “tīkls sabruks”, cilvēki bez radio var palaist garām svarīgus “palikt patversmē” paziņojumus un citus valdības rīkojumus.
Ukrainā, kad Krievijas un Ukrainas kara laikā Maskavas spēki sagrāva Kijivas televīzijas torni un signāli tika traucēti, okupētajās teritorijās dzīvojošie ukraiņi palika informācijas vakuumā. Kā BBC atcerējās kāds ukraiņu žurnālists, ukraiņi pulcējās ap radio, lai uzzinātu par evakuācijas ceļiem, izmantojot kodētus ziņojumus.
Gazas joslā dzīvojošie Izraēlas un Hamas kara laikā arī pazīst radio. Piekrastes anklāvā ir piedzīvoti atkārtoti “gandrīz pilnīgi” informācijas pārtraukumi, jo uzbrukumi ir vērsti pret telekomunikāciju pakalpojumiem. Bez interneta vai telefona signāla nevienam nebija citas izvēles, kā izmantot radio, lai zinātu, kad kritīs nākamās bumbas.
Radio Fresh, kas raidīja no Sīrijas ziemeļu Idlibas provinces, 2019. gadā saņēma augstāko mediju apbalvojumu par lomu Asada režīma korupcijas atmaskošanā, kas stingri kontrolēja presi.
Tikai dažas nedēļas pirms elektrības krīzes Spānijā Eiropas Savienība aicināja savus gandrīz 450 miljonus iedzīvotāju sagatavoties karam vai dabas katastrofai, izveidojot “72 stundu izdzīvošanas komplektus”. Pārtika, ūdens, lukturīši, personas dokumenti, zāles un īsviļņu radio bija starp lietām, kuras iedzīvotājiem tika ieteikts uzkrāt.
Kad Pakistānu satricināja viena no postošākajām zemestrīcēm valsts vēsturē – 7,8 ballu stipra zemestrīce un nogalināja 87 000 cilvēku, zemestrīce izpostīja pilsētas un attālus ciematus Ziemeļrietumu Pierobežas provincē, ievainojot 38 000 cilvēku un iznīcinot tūkstošiem māju, veikalu, skolu un slimnīcu.
Vairāk nekā 3,5 miljoni cilvēku palika bez jebkādas piekļuves informācijai. Radio tad izrādījās nenovērtējams, jo tika izveidotas stacijas, lai informētu cietušos par rehabilitācijas un rekonstrukcijas plāniem.
Koronavīrusa pandēmijas laikā radio ne tikai izmantoja amatpersonas, lai pārraidītu svarīgus politikas atjauninājumus un faktus mājās, bet radiobalsis pārtrauca vientulību, ar ko saskārās neskaitāmi cilvēki. “Mēs saņēmām tik daudz ziņojumu no klausītājiem, kuri teica, ka tikai pazīstamas balss dzirdēšana un patīkama uzmanības novēršana no 24 stundu ziņu šausmu lentes palīdzēja viņiem izturēt pandēmiju,” saka Endijs Bušs, Absolute Radio raidījumu vadītājs.