Ilustrācija – Shutterstock

Vēderā žultsakmeņi – ko darīt? 6

Mazkustīgs dzīvesveids, aptaukošanās, neregulāras ēdienreizes, ar holesterīnu bagāts uzturs un niecīga šķidruma daudzuma uzņemšana mēdz novest pie žultsakmeņu slimības.

“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Lasīt citas ziņas

“Kad esam paēduši, atveras žultsvads, žults iztek divpadsmitpirkstu zarnā un turpina veidoties no jauna. Ieturot maltīti reti – tikai vienu vai divas reizes dienā, žults, ilgi uzkrājoties žultspūslī, sabiezē, un tādēļ var sākt veidoties žultsakmeņi,” uzsver P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, medicīnas doktors Sergejs Ļebedkovs.

Tiesa, visus to veidošanās iemeslus nevar novērst. Pēc statistikas datiem, žultsakmeņi visbiežāk rodas sievietēm pēc 60 gadu vecuma, kā arī tām, kuras lieto nepiemērotu hormonālo kontracepciju. Riska grupā ir grūtnieces un cukura diabēta slimnieki. Pigmenta akmeņu veidošanos veicina žultsvadu iekaisums, asins saslimšanas, kad ir problēmas ar hemoglobīna sadalīšanu, parazīti žultī.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pēc treknas maltītes

Žultsakmeņi ir vismaz 20% cilvēku. Tos ne vienmēr vajag ārstēt, tomēr jārēķinās, ka šie veidojumi var sagādāt dažādas problēmas. Vissliktāk ir tad, ja akmens ieslīd žultsvadā un to nosprosto. Žultsakmeņu lēkmei raksturīgas sāpes labajā paribē, kas var izstarot uz labo lāpstiņu vai plecu, nelaba dūša un vemšana. Tā nereti sākas, ja cilvēks ilgāku laiku nav ēdis un tad pēkšņi nobaudījis bagātīgu un treknu maltīti kopā ar alkoholu. Sergejs Ļebedkovs atklāj, ka vairāki viņa pacienti uz operāciju galda nokļuvuši, kad centušies uzlabot aknu veselību ar citronu sulas un augu eļļas maisījumu, kā arī pēc badošanās kūrēm.

Reizēm no žultsakmeņu lēkmes paglābj drotaverīna hidrohlorīds, tautā saukts par nošpu, kas mazina spazmas un uzlabo žults atteci, tomēr ne vienmēr tas atrisinās problēmu. Ja sāpes ir stipras, nerimst divu stundu laikā un pie ģimenes ārsta uzreiz nav iespējams tikt, droši var saukt ātro palīdzību.

Reizēm gadās, ka, pēc šādām lēkmēm veicot izmeklējumus, žultsakmeņus neatrod. Tad tās var liecināt par akūtu žultspūšļa iekaisumu, kas visbiežāk saistīts ar anatomiskām īpatnībām, žultsvadu spazmām vai žults atteces traucējumiem.

 

Lieki neriskēt

Viens nēsā līdzi prāvu kartupeļa izmēra žultsakmeni, kas piepilda visu žultspūsli, cits – pat vairākus simtus sīku akmentiņu. Tie, kuri nav lielāki par pusotru līdz divarpus centimetriem, parasti neizraisa sāpes un aizkuņģa dziedzera bojājumu. Visbīstamākie ir sīki veidojumi, kuri var izslīdēt no žultspūšļa uz kopējo žultsvadu un to nosprostot, izraisot strutainu iekaisumu, strutu dobumus aknās un akūtu aizkuņģa dziedzera iekaisumu, kas savukārt mēdz provocēt tā gangrēnu, kad vismaz 40% gadījumu slimnieku neizdodas glābt.

Ja žultsakmeņi nosprostojuši izeju no žultsvada uz divpadsmitpirkstu zarnu un žults nokļuvusi asinīs, cilvēks kļūst dzeltens. Pēc pirmās lēkmes nav nepieciešams uzreiz veikt operāciju, taču, ja tās bieži atkārtojas vai arī ja sūdzību nav, bet pastāv paaugstināts komplikāciju risks, nepieciešama ķirurga palīdzība.

“Gastroenterologi un terapeiti parasti iesaka – ja nav sūdzību, labāk žultsakmeņus neaiztikt. Diemžēl gadās, ka no operācijas atrunātajiem pacientiem sākas stipras lēkmes, kas beidzas ar aizkuņģa dziedzera gangrēnu, un tāpēc viņus nākas zaudēt,” atklāj Sergejs Ļebedkovs.

Nereti profilaktisku operāciju vēlams veikt, ja ir daudz neliela izmēra žultsakmeņu. No tiem vajadzētu atbrīvoties pirms grūtniecības plānošanas, jo mazuļa gaidīšanas laikā prognozējama slimības sa­asināšanās, taču operācija būs riskanta gan māmiņai, gan mazulim. Labāk no šīs “bagātības” laikus šķirties arī cukura diabēta slimniekiem un cilvēkiem, kuri ilgstoši saņem imūnsupresijas terapiju, jo palielinās iekaisuma risks.

Žultsakmeņi noteikti jāoperē, ja no tiem cieš aizkuņģa dziedzeris, atklāti ātri augoši žultspūšļa polipi, žultspūslī pastiprināti izgulsnējas holesterīns un diagnosticēta žultspūšļa holesteroze, kas palielina žultspūšļa vēža rašanās risku.

 

Labāk bez slima žultspūšļa

Savulaik ķirurgi mēģināja operēt, saglabājot žultspūsli, taču diemžēl pēc laika izveidojās jauni akmeņi. Tagad par žultsakmeņu ārstēšanas labāko metodi atzīta laparoskopiska holecistektomija, kad pūsli izņem kopā ar akmeņiem pa trim četriem nelieliem caurumiņiem vēderā.

“Cilvēkam nav vajadzīgs slims žultspūslis. Bieži vien tas pirms operācijas vairs nedarbojas, vai arī žultsakmeņi izraisa hronisku infekciju, nelabvēlīgi ietekmējot aknas, žultsvadus, aizkuņģa dziedzeri un zarnas,” dakteris Ļebedkovs aicina neskumt par orgāna zaudējumu.

Organisms žultspūšļa zaudējumam spēj pielāgoties – paplašinās žultsvadu diametrs, un žults padevi uz divpadsmitpirkstu zarnu regulē slēdzējmehānisms starp kopējo žultsvadu un zarnu. Arī pēc tam jārūpējas par žultsakmeņu profilaksi, lai tie neizveidotos žultsvadā.

Laparoskopiska žultspūšļa izņemšana ir minimāla riska operācija, taču, ja ārsts prognozē, ka slimnieks to nepārcietīs, dzīvības glābšanai ir divas iespējas: žultspūšļa drenēšana, kad žultspūslī ieliek caurulīti, lai atsūktu žulti, vai arī akmeņu izņemšana caur aknām vai holecistostomu – mākslīgu žultspūšļa savienojumu ar ādu.

Šķīdināt un drupināt?

Ja slimnieks ļoti baidās no operācijas, dažkārt iespējamas arī citas ārstēšanas metodes. Pigmenta akmeņus (līdz 10 milimetriem) un veidojumus, kuri nesatur kalciju, var mēģināt šķīdināt. Tomēr, kā atzīst Sergejs Ļebedkovs, 70 – 80% gadījumu šī metode nebūs īpaši efektīva. Turklāt jāatceras, ka medikamenti var izraisīt blaknes, piemēram, sliktu dūšu, kuņģa un zarnu darbības traucējumus vai aknu iekaisumu, turklāt – tie nav lēti.

Ja izvēle tomēr izdarīta par labu šķīdināšanai, pēc trim mēnešiem jāveic ultrasonogrāfija. Ja akmeņi ir samazinājušies par 30–50%, tad ir jēga to turpināt. Veiksmes gadījumā pusgada laikā no tiem izdosies atbrīvoties. Taču pastāv liela varbūtība, ka, nemainot dzīvesveidu – neregulāri un daudz ēdot, maz kustoties un uzņemot maz šķidruma, – akmeņi radīsies no jauna.

Atsevišķos gadījumos žultsakmeņus iespējams skaldīt tāpat kā nierakmeņus, taču jābūt pārliecībai, ka sadrupinātās daļiņas izkļūs no žultspūšļa. Ja ir sašaurināti žultsvadi, akmeņu druskas var tajos iestrēgt, izraisīt žultsvadu un aizkuņģa dziedzera iekaisumu. Turklāt šādas ārstēšanas laikā iespējams bojāt apkārtējos orgānus.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina Slaidiņš 2
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm 2
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 13
“Konservatīvie” savas nišas meklējumos, Bordānam nākoties “iemantot daudzus un dusmīgus ienaidniekus”
Mēs jautājam: Kā vērtējat to, ka Saeimas vēlēšanās kandidē arī bijušie VDK ziņotāji?
VIDEO. Palīdzēsim iegādāties Turcijas kaujas dronu “Bayraktar” Ukrainas armijai
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā: laulātajiem tās neatņems 67
Vai Daugavpilī būs jāsalst? Elksniņš norāda uz problēmām noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dobrovoļska skaidro: investīcijas ekonomiski nestabilā laikā – kā rīkoties?
10:08
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
10:01
Krievijas melnās jūras flotes mazspēja izjaucot iebrukuma stratēģiju Ukrainā
09:58