Foto-Shutterstock

Pacienti, kas nokļūst slimnīcā brīvdienā, mirst biežāk. Arī plānveida operācijām vājāki rezultāti 5

Pētnieki, kas analizēja Lielbritānijas medicīnisko iestāžu statistiku, ieviesuši tādu jēdzienu kā “brīvdienas efekts”. Viņi secināja, ka pacienti, kurus uzņem slimnīcā brīvdienās, mirst biežāk nekā tie, kuri ārstu rokās nonāk darbdienās. Tas ir saistīts ar likumsakarībām: ārsti, kā visi cilvēki, sestdienā un svētdienā ir nedaudz atslābinātā stāvoklī, un pat dežūra slimnīcā nevar viņus atgriezt tādā darba stāvoklī, kā tas ir darbdienā. Turklāt brīvdienās slimnīcās bieži vien nav nokomplektēts personāls un var rasties situācijas, kurās vienkārši trūkst ārstu, lai visiem savlaicīgi sniegtu palīdzību.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Diemžēl bieži vien nav iespēju izvēlēties dienu, kad nokļūsim slimnīcā.

Taču pētījumi rāda, ka pat plānveida operācijas, uz kurām taču ārsti ir pilnā gatavībā, nav ieteicams noteikt brīvdienā. Londonas Karaliskās koledžas zinātnieki, kuru pētījums publicēts žurnālā BMJ, koncentrējās uz piecām bīstamākajām operācijām: barības vada operācija, taisnās zarnas daļēja rezekcija, koronārā šuntēšana, vēdera dobuma aneirisma un plaušas izgriešana. Pētīja vairāk nekā 4,1 miljonu operāciju, kuras veiktas laika periodā no 2008. līdz 2011. gadam, no kurām aptuveni 27,5 tūkstoši beidzās ar pacienta nāvi līdz mēnesim pēc operācijas. Brīvdienās notika 4,5% no šīm operācijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātnieki noskaidroja: ja operācija notika brīvdienā, tad nākamās nedēļas laikā risks nomirt no pēcoperācijas sekām pieauga par aptuveni 1,09%.

Pētījuma autori to skaidro ar faktu, ka lielāki sarežģījumi biežāk notiek pirmajās 48 stundās pēc operācijas, tas nozīmē, ka tās iekrīt svētdienā vai pirmdienā – dienās, kad māsiņu un ārstu štats nav pilnīgi nokomplektēts vai arī arī viņiem nav iespēju risināt uzreiz visas problēmas, kuras sakrājas dienas gaitā.

Šie paši pētnieki nolēma turpināt pētījumus, lai noskaidrotu, vai diena, kad bērni piedzimst, ietekmē jaundzimušo mirstības rādītājus. Arī par publicēts raksts žurnālā BMJ.

Zinātnieki pētīja 1 349 599 bērnus, kas dzimuši Lielbritānijas slimnīcās laikā no 2010. gada 1. aprīļa līdz 2012. gada 31. martam. Pētnieki noskaidroja, vai ir saikne starp dienu, kurā bērns dzimst, ar risku mirt pirmajās dzīves dienās vai iegūt infekciju slimnīcā. Autori ņēma vērā tādus faktorus kā bērna dzimšanas svaru un garumu, mātes slimības un viņas vecumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.