Foto – Shutterstock

Kāpēc īsts vīrietis nekad nenoveco? Četri padomi vīriešiem un viens – sievietēm 1

Autors – Signe Koļcova

Izrādās, savā ziņā daba katram gadījumam vīrieti apdāvinājusi kādu nieku vairāk par sievieti, proti – lai kaut kādā veidā kompensētu viņa zaudējumus cīņā par vietu zem saules, viņam izsniegts kaut kas līdzīgs mūžīgās jaunības avansam. Līdztekus platākiem pleciem, dzelžainākiem muskuļiem, jaudīgākai sirdij un ātrākām prāta spējām viņam dots arī radīt pēcnācējus līdz pat sirmam vecumam jeb pēdējam elpas vilcienam. Tomēr tieši vīrietis sevišķi cieš no hormona testosterona deficīta… Kas ir šis testosterons?

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Testosterons ir galvenais vīrieša dzimumhormons, kas izstrādājās oliņās un regulē vīrieša dzimumorgānu funkciju. Pēc ķīmiskās struktūras tas vērtējams kā anaboliskais steroīds (sportā – spēcīgs dopings), tāpēc ir atbildīgs par muskuļu masas uzturēšanu un tauku sadedzināšanu. Testosterona izstrāde pieaug līdz ar dzimumbrieduma iestāšanos un savu maksimumu sasniedz 25–30 gadu vecumā. Vēlāk veseliem vīriešiem testosterona izstrāde samazinās vidēji par 1–2% gadā, tuvojoties 80 gadu slieksnim, sasniedzot aptuveni 40% no 25 gadu vecuma līmeņa.

Paaugstināta arteriālā spiediena, sirds išēmisko slimību, cukura diabēta un citu līdzīgu slimību gadījumos, kā arī tad, ja vīrietis lielās devās un bieži lieto kādus medikamentus, veidojas savdabīgs apburtais loks – tas viss ārkārtīgi strauji samazina testosterona līmeni, kas savukārt padziļina sirgšanu ar jebkuru no šīm kaitēm. Urologi aizvien biežāk mēdz lietot terminus “vīrieša klimakss”, “andropauze”, “vīriešu menopauze” un pat “vidējā vecuma krīze”, lai tādējādi aprakstītu izmaiņas, kas vīrieša organismā notiek saistībā ar testosterona līmeņa pazemināšanos. Tomēr šīs izmaiņas nav identiskas tām, kas atbilstoši notiek sievietes organismā. Kaut vai tikai tāpēc, ka, atšķirībā no sievietēm, vīriešiem spēja radīt pēcnācējus līdz ar to faktiski nesamazinās. Tomēr būtiski pazeminās libido. Un ja turklāt vēl radušās problēmas ar erekciju, tas viss kopumā var izraisīt nopietnu depresiju, nepārejošu nogurumu un to, ko reklāmas triku ekvilibristi dēvē arī par “nepārliecinātību par sevi”. Tieši pārāk strauja vai agrīna testosterona līmeņa pazemināšanās izraisa pāragru vīriešu novecošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairums mediķu tam nereti nepievērš uzmanību, ja vien pacients nesāk sūdzēties par savas seksuālās dzīves pasliktināšanos. Savukārt pašiem pacientiem bieži vien pat neienāk prātā šo pasliktināšanos saistīt ar saslimšanām vai medikamentu lietošanu. Tāpēc ārsti iesaka veikt nopietnas konsultācijas, ja vīrietim diagnosticēts: cukura diabēts, arteriālā hipertonija, jebkura sirds un asinsvadu slimība, aptaukošanās, bezmiegs, neiroze un depresija, alkoholisms un izrakstīti jebkādi medikaneti, kas paredzēti ilgstošai lietošanai.