Foto – Shutterstock

Nieze, sārti vaigi, izsitumi… Meklējam dziļākus ādas problēmu vaininiekus 1

Nereti, ieraugot pārmaiņas uz ādas, dodamies pie dermatologa un gaidām, ka tūlīt tiks izrakstīta ārstnieciska ziede, taču dakteris sūta uz analīzēm un dažādiem izmeklējumiem vai pie cita speciālista. Bieži vien simptomu cēlonis slēpjas organismā, kad tikai ar ārīgiem medikamentiem vien nevar līdzēt.

 

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Āda ir gan veselības, gan emociju spogulis, tādēļ dažādu problēmu gadījumā pirmās pazīmes var parādīties uz tās.

– Pacienta pašnovērtējums un aina, ko pamana ārsts, reizēm ļoti atšķiras. Piemēram, atnāk skaista meitene un sūdzas par sīku pumpiņu, bet citkārt kāds ir kā nosēts ar pinnēm, taču viņu satrauc tikai neliels pigmentācijas plankumiņš, – stāsta Lāzerplastikas klīnikas ārste Anita Ābelīte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai atklātu slimības cēloni, kas parasti ir iekaisīgas saslimšanas, viņa pacientus visbiežāk nosūta konsultēties pie gastroenterologa, endokrinologa, ginekologa, alergologa un stomatologa.

Nereti nepieciešama arī psihologa vai psihoterapeita palīdzība. Dakteres Ābelītes pieredze liecina, ka stress īpaši rosina psoriāzes jeb zvīņēdes izpausmes. Lai ārstēšana būtu veiksmīga, pacientam jebkurā gadījumā jābūt psihiski mierīgam.

Tiem, kuri jaunībā aizrāvušies ar sauļošanos, nereti jau pēc 30 gadu vecuma uz ādas parādās pigmentācijas plankumi, taču to cēlonis var būt arī aknu vai endokrīnās slimības, kuras novēršamas ar iekšķīgiem līdzekļiem.

Liekā apmatojuma problēmu jāsāk risināt ar endokrinologa un ginekologa apmeklējumu, sevišķi jaunām sievietēm. Ja analīzes ir normālas un šie speciālisti neatklāj veselības stāvokļa novirzes, matiņus ar kompleksu ārstēšanu var itin veiksmīgi iznīdēt.

Vai noteikt helikobaktērijas?

Pinnes visbiežāk bojā dzīvi pusaudžiem un sievietēm 35–50 gadu vecumā, kas saistīts ar hormonu līmeni asinīs. Nereti ir vērts veikt helikobaktērijas izmeklējumu, kaut gan zinātniski pilnībā nav pierādīta to saistība ar pinnēm. Asinsanalīzēs atrodot daudz antivielu pret šīm sīkbūtnēm, var doties pie gastroenterologa un mēģināt tās iznīdēt, taču, ja palīdz lokāli līdzekļi, tas ne vienmēr nepieciešams. Turklāt piņņu cēlonis var būt vairogdziedzera, virsnieru un ginekoloģiskas problēmas, kā arī iekaisīgi procesi mutes dobumā, kuri jānovērš vispirms.

Ja dzīvi bojā pinnes, ieteicams izvairīties no rūpnieciski pārstrādāta piena, krāsainajām limonādēm, glutēnu saturošiem produktiem. Pieredze liecina, ka tie var rosināt ādas taukošanos un iekaisumu.

Zāles lieto iekšķīgi tikai smagos gadījumos. Dažkārt jāņem talkā antibiotikas. Ārstēšanas taktika atkarīga no piņņu stadijas un vai nav hroniska iekaisuma. Ļoti svarīga ir atbilstīga ādas kopšana, ar kuru vien sākuma stadijā var gūt labu efektu, taču parasti jāņem talkā arī ārīgi ārstēšanas līdzekļi.

 

Kas tie par izsitumiem

Dažādi niezoši izsitumi uz ādas rodas alerģijas gadījumā un liecina par atopisku dermatītu, nātreni vai kontaktdermatītu. Lai gan ne vienmēr izdodas noskaidrot to cēloni, Anita Ābelīte pieļauj, ka tas varētu būt saistīts ar E vielām bagātināto pārtiku, kas ilgākā laika posmā grauj organisma spēju cīnīties ar vīrusiem un baktērijām. Ja izsitumu veidošanās iemesls tiek atklāts, problēmu, piemēram, atopiskā dermatīta izpausmes, var novērst nedēļas laikā. Savukārt, ja izsitumi skar vairāk nekā vienu ķermeņa zonu, iespējams, pie vainas ir infekcijas slimība.

Austrumu medicīnā pumpu un izsitumu lokalizāciju saista ar noteiktām slimībām. Piemēram, ja meitenēm izsitumi ir apakšžokļa zonā, rodas aizdomas par ginekoloģisku slimību, bet, ja uz pieres un vaigiem, – par kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumiem.

Atopiska dermatīta gadījumā ļoti svarīgi ādu pareizi kopt, pārlieku cītīgi nemazgāties, izvēlēties atbilstošu kosmētiku un uzturu. Reizēm nemaz nevajag lietot medikamentus, precīzi jāievēro ārsta ieteikumi.

Ja pietrūkst gremošanas enzīmu, pumpu un izsitumu rašanos var veicināt smags un pikants ēdiens. Daktere Ābelīte ir pārliecināta, ka ādai par labu nāks, ja cilvēks reizi nedēļā dzers tikai ūdeni.

Reizēm neglītas izpausmes uz ādas izdodas novērst tikai ar diētas starpniecību. Tai patīk dabisks uzturs, dārzeņi, augļi, kuri auguši savā dabiskajā klimatiskajā zonā, nevis ievestie, kas tiek apstrādāti ar ķīmiskām vielām pret bojāšanos. Ne velti, tuvojoties Ziemassvētkiem, ārsti joko, ka gaida bērnus ar pumpām, kuri būs saēdušies mandarīnus. Iespējams, pie vainas ne tik daudz ir paši augļi kā vielas, ar kurām tie apstrādāti.

Tik traki niez!

Sausa un niezoša āda, visticamāk, ir kādas iekšķīgas slimības izpausme. Iespējams, iemesls ir pārāk cītīga mazgāšanās karstā ūdenī ar spēcīgiem līdzekļiem, beršanās ar sukām, pēc tam nelietojot mitrinošus kopšanas līdzekļus. Pīlingu un citas abrazīvas procedūras ķermenim nav vēlams veikt biežāk kā reizi nedēļā.

Ja āda niez un tiek kasīta, cēlonis var būt gan kašķis, gan psihiska saslimšana, gan žultsskābju nogulsnēšanās ādā.

– Tos, kuri ir šokēti, ka atklāts kašķis, varu nomierināt – tas ir daudz vieglāk ārstējams nekā citas slimības, – teic Anita Ābelīte. Šī kaite ir viena no retajām, kuras cēlonis nav iekšķīgs. Reizēm tā ir viltīga un vispirms neizpaužas uz roku plaukstām, bet kāju aizmugurē, uz pēdām, augšstilbiem un nereti vizuāli atgādina atopisko dermatītu.

Sausas ādas cēlonis var būt cukura diabēts vai vairogdziedzera slimība. Pieaugušajiem iespējama hroniska ekzēma, bērniem – atopisks dermatīts, tomēr visbiežāk tā ir pārāk rūpīgas mazgāšanas pazīme.

 

Nevēlamais sārtums vaigos

Daudz par veselības stāvokli var secināt pēc ādas krāsas. Sārta vai zilgana āda mēdz būt sirds un asinsvadu slimību gadījumā. Zili sārti vaigi raksturīgi aizrautīgiem alkohola lietotājiem. Bālums visbiežāk ir mazasinības gadījumā, taču dzeltenīgums liecina par aknu un nieru slimībām.

Ziedoši sārti vaigi sievietei 35–60 gadu vecumā liecinās par paplašinātiem kapilāriem jeb kuperozi vai rozāciju, kad tiem pievienojas arī izsitumi. Šīs vainas attīstību var veicināt veģetatīva neiroze, asinsrites traucējumi mugurkaula kakla daļas asinsvados, endokrīnas, aknu un nieru slimības, dažādi hormonāli traucējumi, sirds un asinsvadu saslimšanas, piemēram, hipertensija, kā arī bronhiālā astma. Pastāv arī teorija, ka to varētu rosināt kuņģa un zarnu traktā iemājojušās helikobaktērijas.

Kuperozes gadījumā jāvairās no pikantiem un karstiem ēdieniem. Zinātnieki pierādījuši, ka rozāciju veicina sarkanvīna dzeršana, un, kā stāsta daktere Ābelīte, viņas praksē to lieto 90% no šiem pacientiem.

Slimības sākumā pietiks ar šādai ādai paredzētas kosmētikas lietošanu. Nelielas pro­blēmas gadījumā asinsvadus var stiprināt antioksidantus un bioflavonoīdus saturoši uztura bagātinātāji, taču, kad jau radušies iekaisuma perēkļi, nepieciešams lietot atbilstošus ārīgus un iekšķīgus medikamentus. Visefektīvākais ierocis pret sejas apsārtumu ir lāzerterapija. Vienlaikus ievērojot arī diētu un visus ārsta ieteikumus, iespējams panākt labu ādas izskatu.

 

Pie vainas infekcija

Sarkani plankumi dekoltē zonā mēdz rasties stresa brīžos, bet tādi var būt arī infekcijas un ādas slimību, piemēram, rozā ēdes, gadījumā. Krāsaino ēdi, kad uz ādas rodas tumšāki un gaišāki plankumi, izraisa sēnīte. To visbiežāk iegūst veikalos, pielaikojot apģērbu, vai solārijā, ja nav notīrīta virsma. Parasti to var ārstēt ar ārīgiem līdzekļiem, taču smagākos gadījumos jāņem talkā iekšķīgi preparāti. Dažkārt pietiks ar mazāk cītīgu mazgāšanos.

Kārpas visbiežāk liecina par lielu stresu vai imunitātes pavājināšanos, kad organisms nespēj cīnīties ar vīrusu. Šī slimība joprojām pilnībā nav izprasta. Dažkārt ārstēšanai efekta nav, bet, ja imunitāte sasparojas un pēkšņi uzveic vīrusu, tās pazūd. Tomēr būtu aplami cerēt, ka šie veidojumi pāries paši no sevis, jo ne vienmēr tā notiek.

 

 

UZZIŅA

Kādas ādas problēmas izraisa vitamīnu trūkums

• Piņņu rašanos rosina A, E, B2, B6 vitamīna, cinka un neaizvietojamo taukskābju deficīts.

• Problemātiska – taukaina vai sausa – āda liecina par A un E vitamīna, cinka un magnija trūkumu.

• Dermatīts jeb ādas iekaisums ir B grupas vitamīnu deficīta pazīme.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Sejas apsārtums, ādas plaisāšana un lobīšanās ir liecība par nepietiekamu A, E, B un C vitamīna daudzumu.

• Lūpu kaktiņu plaisāšana mēdz būt saistīta ar PP vitamīna deficītu. Jāizvērtē, vai nav pievienojusies sēnīšu infekcija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 21
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 1
2 stundas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
2 dienas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 45
28 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 61
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 2
1 stunda
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 9
27 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 33
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 5
1 stunda
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 48
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc nedēļas prognozē starptautiskas palīdzības lūgšanas nepieciešamību Covid-19 pacientu ārstēšanai
15:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 9
15:23
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 45
15:22