Foto – Matīss Markovskis un Shutterstock.com

Ketogēnā diēta: vēsture, attīstība un negaidīti pavērsieni 2

Zaļā gaisma taukiem

Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas
Foto – Shutterstock

Tie, kas seko līdzi uztura jautājumiem, iespējams, pamanījuši, ka informācijas telpā arvien biežāk parādās jēdziens ketogēnā diēta. Un, ja parādās, tad ar visnotaļ skaļiem solījumiem – klāt jauna panaceja, viss, ko mēs līdz šim zinājām par uzturu, ir blēņas! Skeptiskam lasītājam varētu rasties šaubas, jo uztura revolūcijas tik strauji nenotiek. Savukārt epilepsijas slimnieki brīnīsies – kāpēc diēta, kas radīta viņiem, pēkšņi iziet masās? Bet tie, kuri neko nezina par šo diētu, rakstā var soli pa solim izsekot ketogēnās diētas vēsturei un izdarīt savus secinājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

KasyeDiēta ir stingra un kategoriska –ogļhidrāti tajā tiek samazināti līdz minimumam, atstājot vien aptuveni 5% no ēdienkartes.

Aiz sarežģītā nosaukuma slēpjas diezgan vienkārša uztura shēma – ketogēnā jeb keto diēta ir zema ogļhidrātu satura diēta, kas paredz normāla olbaltumvielu un paaugstināta tauku daudzuma uzņemšanu. Liegti ir ar ogļhidrātiem bagāti produkti: maize, graudaugi, pākšaugi, saldi augļi un ogas, visu veidu saldumi, ieskaitot medu, saldinātus dzērienus, augļu sulas. Atļauti ir tikai dārzeņi – tie, kaut gan satur nedaudz ogļhidrātu, ir šķiedrvielu avots.

Zaļā gaisma savukārt tiek dota ar taukiem bagātiem produktiem: sviestam, augu eļļām, treknai gaļai un zivīm, olām, treknam pienam un piena produktiem.

Ņemot vērā, ka ogļhidrāti ir primārais organisma enerģijas avots, var rasties likumsakarīgs jautājums – kur tad organisms lai ņem enerģiju, ja ievēro šo diētu? Par laimi, tas ir viens varens izdzīvošanas un pielāgošanās mehānisms – enerģija tiek iegūta pa taisno no taukiem! Parastais enerģijas iegūšanas veids ir sarežģītu ogļhidrātu sašķelšana līdz vienkāršai glikozei, kas tālāk baro visu organismu, dodot tam enerģiju. Ja ogļhidrātu padeves nav, aknas sašķeļ taukus taukskābēs un ketonvielās (no tā radies diētas nosaukums).

Tieši ketonvielas – tauku vielmaiņas starpprodukts – tiek izmantotas kā enerģijas avots glikozes vietā. Cilvēks var ilgstoši un pilnvērtīgi funkcionēt, pārtiekot no taukiem vien. Bet kam tas ir domāts un vai tiešām ir veselīgs?

Diētas vēsture

Ketogēnā diēta tika radīta specifiskiem nolūkiem – bērniem, kuri slimo ar epilepsiju, lai atrastu tādu uztura shēmu, kas palīdzēs samazināt epilepsijas lēkmju biežumu. Ketogēnajai diētai tas izdevās ar visnotaļ labiem rezultātiem. Tā strauji kļuva populāra, sākot no 1920. gada, taču vajadzību pēc šīs diētas ātri vien atcēla moderni antikonvulsanti – efektīvas zāles pret epilepsijas lēkmēm. Pašlaik epilepsijas slimniekiem lēkmes lielākoties tiek kontrolētas ar zālēm. Taču, ja cilvēkam zāļu terapija nepalīdz, nepieciešams apsvērt šādas diētas lietošanu, pirms tam konsultējoties ar ārstu.

Vai šāda diēta ir droša?

Pētījumi rāda, ka vajag uzmanīgi apsvērt un samērot ieguvumus un risku, jo tai ir blakusefekti. Bērniem, kuri ievēroja ketogēno diētu ārstēšanas procesā no 1995. līdz 2001. gadam, pētnieki konstatēja tādus izplatītus blakusefektus kā organisma atūdeņošanās, slikta dūša un vemšana, aizcietējumi, kuņģa gļotādas iekaisumi, pankreatīts, nierakmeņu veidošanās un tauku vielmaiņas traucējumi.

Ir izvirzītas tēzes, ka ketogēnā diēta palīdz ne tikai epilepsijas, bet arī neirodeģeneratīvo saslimšanu gadījumā, taču, pirms izdara nepārprotamus secinājumus, šie jautājumi vēl jāpēta.

 

Otrais vilnis

Ketogēnā diēta būtu veiksmīgi aizmirsta, taču tās popularitāti veicināja jaunas vēsmas uztura zinātnē. Nedaudz atkāpjoties, atgādināšu – diētā ir daudz tauku, un tos savukārt mēdz iedalīt divās kategorijās. Pirmā ir tā sauktie labie jeb nepiesātinātie tauki, kas labvēlīgi ietekmē veselību. Otrie ir tā sauktie sliktie jeb piesātinātie tauki, kas veicina holesterīna līmeņa paaugstināšanos un izraisa sirds un asinsvadu saslimšanas.

Līdz šim pētījumi nepārprotami uzrādīja piesātināto tauku saistību ar sirds un asinsvadu saslimšanām, turpretī jaunākie pētījumi atklāj, ka piesātinātie tauki nebūt nav tik slikti, kā vēl nesen šķita. Pašlaik tas ir apstrīdams jautājums – kamēr vieni pētnieki apgalvo, ka piesātinātie tauki ir nepatiesi diskriminēti un tiem nav saistības ar sirds un asinsvadu saslimšanām, citi nesteidzas dejot prieka dejas ap speķi. Taču skaidrs ir viens: pat ja mums jāatvainojas par to, ka piesātinātie tauki nepatiesi apvainoti, tas nenozīmē, ka tos drīkst patērēt bez ierobežojuma. Iespējams, var pārstāt sev pārmest, ja salātiem pielikts trekns krējums, un nebaidīties apēst lieku siera šķēli, bet visam tik un tā jābūt ar mēru. Tomēr pasaulē, kurā jebkuru vēstījumu var viegli pārprast, tā noticis arī ar šo.

Ketogēnā diēta kā uztura galējība

Tauki ir vienīgā patiesā uzturviela, ogļhidrāti ir inde – tā sludina modernās ketogēnās diētas piekritēji. Tieši šādā formā ketogēnā diēta piedzīvo savu otro atdzimšanu: tās piekritēji uzskata, ka veselīgs enerģijas iegūšanas veids ir iegūt to no taukiem, savukārt ogļhidrāti ir visu mūsu problēmu cēlonis – gan aptaukošanās, gan endokrīnās saslimšanās un pat vēzis rodas no cukurus saturošiem ēdieniem. Šāds skatījums ir ļoti radikāls un aplams (tiesa, tas ir sensacionāls). Pirmām kārtām nav neviena zinātniska pētījuma, kas nopietni pierādītu ar mēru patērētu ogļhidrātu kaitīgumu. Tiek izvirzītas tēzes saistībā ar to, ka ogļhidrāti provocē lielāku ēdiena uzņemšanu insulīna svārstību dēļ, ko tie izraisa, taču jāatceras – insulīna darbības mehānisms cilvēkiem, kam nav pirmā tipa cukura diabēta, ir perfekti noregulēts. Glikoze, kas tiek uzņemta, sašķeļot ogļhidrātus no ēdiena, tiks veiksmīgi nogādāta audiem, un tās saturs asinīs vienmēr būs optimāls. Ja cilvēks uztur svaru normas robežās, šis mehānisms dzīves laikā nebeigsies un nenotrulināsies. Bet, ja cilvēks dzīvo un ēd neveselīgi, turklāt ir liekais svars, pastāv risks saslimt ar otrā tipa cukura diabētu un šo mehānismu izjaukt. Tam ir saistība nevis tikai ar ogļhidrātiem, bet gan ar uztura pārmērībām kopumā.

Arī saslimstībā ar vēzi ogļhidrāti nav vainojami – tā ir slimība, ko veicina daudzi faktori. Tieši otrādi, pētījumi pat rāda, ka graudaugi, kas ir ogļhidrātu avots, pat spēj pasargāt no vēža.

Lūk, šādi no atziņas par to, ka tauki, iespējams, nav tik kaitīgi, kā mums šķita, par vainīgo it visā tiek pasludināti ogļhidrāti. Ketogēnās diētas atbalstītāji noliedz ogļhidrātu lietošanu uzturā un uzskata, ka jāēd vienīgi tauki. Taču tas nebūt nav viss, jo klāt nāk sazvērestības teoriju līmeņa atziņas par to, ka holesterīnam nav saistības ar sirds saslimšanām un pretholesterīna zāļu statīnu lietošana ir tikai farmācijas industrijas veids, kā nopelnīt.

Modernajā ketogēnās diētas izpratnē kopā ir sajaucies viss – gan zinātniskās atziņas, gan klajš šarlatānisms. Bet ko par to saka zinātne – vai šī diēta kaut kam tomēr der?

Zinātnes skatījums

Ketogēnā diēta nav slikta, taču tai nevajadzētu piedēvēt brīnumspējas un uzskatīt, ka tā ir nekaitīga un bez blakusefektiem. Cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām un jau paaugstinātu holesterīna līmeni, kā arī bērniem (ja vien mērķis nav samazināt epilepsijas lēkmju biežumu) un grūtniecēm tā nav ieteicama. Taču veseli cilvēki droši var mēģināt eksperimentēt, pirms tam noteikti konsultējoties ar speciālistu, jo pārejai uz diētu jābūt korektai un pakāpeniskai. Ketogēnajai un citām diētām ar zemu ogļhidrātu saturu ir samērā labi rezultāti, jo samazinās svars cilvēkiem ar aptaukošanos un līdz ar to uzlabojas veselība. Šādu diētu var viegli ievērot – ir atļauts patērēt gaļu, zivis, piena produktus un daudz dārzeņu, turklāt tā veicina noturīgu sāta sajūtu. Pētījumi liecina, ka, ievērojot ketogēno diētu, sākumā svars samazinās efektīvāk un ātrāk, nekā citā diētā patērējot normālu ogļhidrātu daudzumu, taču ilgtermiņā starp abām uztura shēmām nekādas atšķirības nav. Ketogēnā diēta tiek pētīta arī kā papildterapija vēža ārstēšanā, tomēr naivi būtu uzskatīt, ka tā ārstē vēzi pati par sevi.

Nobeigumā labi iederas sena, bet joprojām aktuāla atziņa – visam jābūt ar mēru, bez mēra kaitīgs ir viss. Ketogēnā diēta nav panaceja, un nav korekti teikt, ka jāpārtiek vienīgi no taukiem. Visas uzturvielas ir vērtīgas, un ir aplami lamāt vienas, atdodot citām 100% sava šķīvja satura.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Jautā skatītājs: Vai Latvijas karogs ar locekļiem arī būtu māksla? Komentē mākslas zinātniece
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 11
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 23
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās 52
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Vai ukraiņi piekopj taktiku, ielaižot kaut kur krievus, lai pēc tam varētu viņus ielenkt? Komentē Slaidiņš
18:50