Foto: ZumaPress/Scanpix/LETA

“Viņi dzīvo divās pasaulēs” – kāpēc latviešu pusaudži cits ar citu sarunājas angliski 0

Sociālajos tīklos aizsākusies diskusija par kādu jauniešu uzvedības paradumu, kas īpaši pamanāms meiteņu vidū – viņas savā starpā bieži sarunājas angļu valodā. Kāds vīrietis platformā “X” dalās novērojumā:

Reklāma
Reklāma
Tas sāksies 6. jūlijā un ilgs 30 dienas pēc kārtas: Eiropā gaidāmi laikapstākļu pavērsieni un anomālijas
Traģiska nakts Ulbrokā – mūžībā aiziet kora mākslinieks Andris Vilde
Krievijai tuvojas jauna krīze – no veikalu plauktiem var pazusts iecienīts produkts. Maize turpmāk būs tikai uz taloniem?
Lasīt citas ziņas
“Kas tas ir par fenomenu padsmitgadīgām meitenēm sarunāties savā starpā angliski? Un, nē, nevis vārdus iestarpināt, bet kaut kāda sarunas daļa pilnībā angliski. Un tad turpina par kaut ko citu tīri latviski. Un tieši meitenes, čaļus vēl neesmu redzējis tā uzvedamies.”

Komentāru sadaļā cilvēki steidza paust savu viedokli. Daudzi to uzskata par normālu parādību mūsdienu globalizācijas laikmetā: “Un kas tur slikts? Forši, ka valodas māk,” raksta kāds.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Stilīgi. Smieklīgs un nenozīmīgs trends. (Nē, nē, latviešu valoda no tā neizzudīs),”piebilst kāds cits lietotājs .

Tiek izteikti arī minējumi par šīs parādības iemesliem. Kāds norāda, ka jaunieši daudz satura patērē angļu valodā, tāpēc dabiski pārslēdzas uz to arī ikdienas sarunās.

“Varbūt tāpēc, ka meitenes vairāk lasa? Es, piemēram, lasu 95% informācijas angliski. Tad dažreiz nespēju izteikt domu latviski, it īpaši, ja runa ir par tehniskām lietām. Latviešu valodā dažiem terminiem nav ekvivalentu. “Beidzēt datoru”, piemēram,” ironiski piebilst komentētājs.

Tomēr ne visi ir tik saprotoši. Daļa lietotāju to uztver kā latviešu valodas apdraudējumu.

“Krievu jaunieši gan tā neķēmojas, bet savu valodu ciena. Un kā lai mēs viņiem liekam runāt latviski, ja pašu jaunieši savā starpā nerunā?”, raksta kāds skeptiski noskaņots komentētājs.

Viedokļus papildina arī vecāki, kas ikdienā novēro šādu runas stilu savās ģimenēs: “Tā dara ļoti daudzi jaunieši. Angliski ir ātrāk un vienkāršāk izteikties. Internetā viss ir angliski, tāpēc viņi tā arī runā. Esmu jauniešu mamma,” teikts vienā komentārā.

Visu iespējams precīzi rezumēt kāda vīrieša vārdos:
“Youtube jau nav latviski. Viņi runā paralēli divās valodās, jo dzīvo divās pasaulēs.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.