Foto-Shutterstock

Zobi – līdzināties! Kā norit zobu taisnošana 1

Ne visiem daba devusi taisnas zobu rindas, bet ortodonts tās pratīs regulēt. Nekas nav nokavēts, ja pusaudžu gadi jau tālā pagātnē, jo katrs piektais šā speciālista pacients ir pieaugušais.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Lasīt citas ziņas

Mainoties ēšanas tradīcijām un uzturam kļūstot mīkstākam, žokļi kļuvuši šaurāki, taču zobi nav palikuši mazāki un tāpēc tiek saspiesti. Ja tie ir šķībi, nereti ir arī nepareizs sakodiens. Dažkārt neatbilstīgas žokļu attiecības ir redzamas arī ārēji, un tās var radīt košļāšanas grūtības. Dziļa sakodiena gadījumā zobi mēdz pastiprināti nodilt. Problēmas vēlams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr regulēšana lielākoties notiek kosmētiskos nolūkos. Nevar apgalvot, ka šķībi zobi bez regulēšanas bojāsies vairāk, jo arī tādus var labi iztīrīt un izdiegot, vienīgi vairāk jāpiepūlas.

Vecums nav šķērslis, lai taisnotu zobu rindu, taču jābūt veselam žokļa kaulam. Ja nepieciešams, ortodontisku ārstēšanu kombinē ar ķirurģiskām metodēm. Nereti procesā iesaistās periodontologs, lai uzlabotu žokļa kaula veselību, un, ja mutē trūkst zobu, – arī protēzists.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vieglāk ārstēt agrīni

Kad aptuveni 7–8 gadu vecumā izšķīlušies pirmie pastāvīgie zobi – četri augšā, četri apakšā un sestie sānos –, ieteicams konsultēties ar ortodontu. Vienkāršākas nepilnības var novērst pusgada laikā vai plānot ārstēšanu vēlāk.

Līdz 18 gadiem ortodonta pirmreizēju konsultāciju apmaksā valsts un pacientiem ar smagām sejas un žokļu problēmām speciālas aprūpes programmas ietvaros ārstēšanu veic par valsts budžeta līdzekļiem. Līdz 22 gadu vecumam tiek segta ortodontiska palīdzība iedzimtu sejas un žokļu šķeltņu gadījumā.

Aptuveni 7–10 gadu vecumā, kamēr piena zobi mainās pret kaula zobiem, nepareizi izšķīlušos zobiņus var regulēt ar plastmasas platīti, kam piestiprināti metāla elementi. Tā jānēsā pastāvīgi, izņemot brīžus, kad ēd cietus produktus un tīra zobus. Pirmajā nedēļā ir grūtāk norīt siekalas un runāt, taču bērni pie platītes ātri pierod.

Vēlāk, kad pilnībā izveidojušās zobu saknes, ar platīti nebūs iespējams panākt stabilu efektu. Pieaugušajiem to izmanto tikai atsevišķos gadījumos kā papildu metodi. Izteiktāku zobu pārvietošanos var panākt ar breketēm.

Pusaudža vecumā gan sakodiena pro­blēmu, gan šķību zobu gadījumā šaura žokļa paplašināšanai papildus izmanto dažādu aparatūru. Savukārt pieaugušajiem tā nav iespējama bez ķirurģiskām manipulācijām.

Metāla vai zelta?

Kaut gan zobi mēdz būt šķībi tikai augšā vai apakšā, nereti, lai atjaunotu normālas žokļu attiecības, lai katrs zobs balstītos atbilstīgā vietā un nenodiltu, ortodontiska ārstēšana nepieciešama abiem žokļiem.

Ja trūkst vietas, dažus zobus izrauj, visbiežāk katrā pusē pa vienam – augšā un apakšā. Parasti nākas šķirties no ceturtajiem un kaimiņos esošajiem zobiem. Ja izveidojušies ilkņi kā vampīram, parasti tos kā visstiprākos atstāj mutē, bet asās šķautnes pieslīpē.

Metāla breketes, ko pielīmē pie katra zoba emaljas, izgatavo no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loku tajās nostiprina ar elastīgām dažādu krāsu gumijām. Šīs breketes ieteicamas, ja nepieciešams panākt izteiktu zobu pārvietošanos. Pārsvarā tādas izvēlas jaunieši.

Pieaugušie biežāk dod priekšroku tā sauktajām estētiskajām keramikas vai sintētiskā safīra breketēm, kas ir zobu krāsā un tāpēc mazāk pamanāmas.

Pašliģējošām breketēm, kas var būt gatavotas no metāla vai keramikas, loku nestiprina ar gumiju, jo tajās jau iestrādātas fiksācijas iespējas. Ar tām var vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu.

Lingvālās breketes, ko piestiprina no zobu iekšpuses, apkārtējiem nav redzamas. Tās bieži vien gatavo katram pacientam individuāli no zelta sakausējuma un dēvē par inkognito brekešu sistēmu.

Taisnošanas process

Pirms ortodontiskas ārstēšanas svarīgi salabot visus zobus. Vispirms veic ren­tgena uzņēmumus vai sarežģītākos gadījumos – datortomogrāfiju. Ja nepieciešams, ņem žokļu nospiedumus, lai izgatavotu diagnostiskos veiduļus, un tad sāk plānot ārstēšanu.

Zobus pirms brekešu pielīmēšanas apstrādā ar speciālu materiālu. Pacientam procedūras laikā mierīgi jāguļ aptuveni 40 minūtes. Tā nav nepatīkama, taču pēc tam mēdz rasties spiediena sajūta. Līdz divām nedēļām zobi var būt jutīgi un ir diskomforta sajūta, tos cieši sakožot un ēdot cietu barību.

Breketes, ko stiprina pie zobiem no iekšpuses, pāris nedēļu var traucēt mēlei un runai, izraisot šļupstēšanu. Daži pie tām pierod ļoti ātri, bet citiem nepieciešams ilgāks laiks.

Nelielas pārmaiņas vērojamas jau dažas dienas pēc brekešu pielīmēšanas. Pirmos rezultātus var novērtēt pēc pāris mēnešiem, taču vidēji korekcija ilgst 1,5–2,5 gadus.

Breketes nebojā zobus, ja vien ap tām regulāri notīra aplikumu. Ja to nedara, jau pēc pusgada uz zobiem var izveidoties balti vai brūni plankumi vai pat caurumi.

Nēsājot keramikas breketes, aplikumu grūtāk ieraudzīt. Ja nav pārliecības, ka izdosies ievērot zobu higiēnu, labāk izvēlēties no metāla gatavotās vai arī ortodontisko ārstēšanu pagaidām atlikt.

Kad uzlīmētas breketes, stingru uztura ierobežojumu nav, tikai jāēd ļoti piesardzīgi. Cieti produkti, piemēram, burkāni, jāsagriež mazos gabaliņos vai jāsarīvē, lai nesabojātu koriģējošo ierīci.

Ja vajag labot zobus, to var darīt, noņemot tikai stieplīti vai arī breketi, kuru pēc tam uzlīmē atpakaļ.

Ārstēšanas laikā reizi 4–8 nedēļās jāapmeklē ortodonts, bet divreiz gadā jādodas pie zobu higiēnista. Rezultātu nostiprināšanai divus mēnešus pēc brekešu noņemšanas pastāvīgi jānēsā izņemama plastmasas kapīte, ko vēlāk ieliek mutē tikai pa nakti. Parasti tas jādara 1–2 gadus, bet dažkārt visu mūžu.

Diemžēl ārsts nevar garantēt, ka zobi vairs nekad nesašķiebsies. Gadu gaitā var mainīties lūpu un mēles spiediens, kā arī mazināties žokļa kaula augstums. Dažkārt, izraujot sānu zobus, mēle kļūst aktīvāka, vairāk spiež uz zobiem un tie atkal paliek greizi.

5 ieteikumi, lai zobiņi būtu taisni

1. Mazuļus pēc iespējas ātrāk jācenšas atradināt no tādiem nelāgiem ieradumiem kā pirksta sūkāšana un mēles zīšana, kas nelabvēlīgi ietekmē sakodienu.

2. Piena zobu veselībai bērnam jādod pietiekami daudz cietu produktu un jāierobežo ogļhidrātu daudzums uzturā.

3. Rūpīgi jākopj piena zobi, jo to agrīna zaudēšana var bojāt sakodienu.

4. Jāraugās, lai bērns neelpotu caur muti, jo, mainoties mēles novietojumam, augšžoklis paliek šaurs, bet apakšžoklis slīd uz aizmuguri un leju. Lai novērstu šo problēmu, nepieciešamības gadījumā jāoperē palielinātas aizdegunes mandeles jeb adenoīdi.

SAISTĪTIE RAKSTI

5. Līdz 18 gadu vecumam jāizmanto valsts apmaksātā vizīte pie ortodonta, lai laikus atklātu un novērstu problēmas.

KONSULTĒJUSI RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES STOMATOLOĢIJAS INSTITŪTA ORTODONTE IVETA INDRIKSONE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība? 17
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 1
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
No bijušajiem “Parex bankas” īpašniekiem valsts joprojām cer piedzīt 81 milj. eiro, bet bankas glābšana izmaksāja līdz 1,7 miljardam eiro 7
Latvija gaida “Black Hawk” helikopterus un paļaujas uz ASV lidaparātiem, dislocētiem Lielvārdes lidlaukā
Ralfs Eilands: Putins vienkārši ar lāpstu iemauca pa pakausi
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
EM: 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem valsts atbalstā izmaksās līdz 50 milj. eiro
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Radioteātris” šodien atzīmē 95. dzimšanas dienu
15:40
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
15:17
Ceturtdiena būs bez nokrišņiem, un turpināsies stiprs karstums
14:44