Latvijā
Politika

Prezidents atgriežas ierindā1

Foto – Karīna Miezāja

Vakar Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc vairāk nekā divu mēnešu slimošanas atgriezās pie savu pienākumu pildīšanas pilnā apmērā un pateicās Latvijas ārstiem par viņu zelta rokām, kas spēj izdarīt daudz laba. “Tāpēc ir būtiski risināt veselības aprūpes jautājumus, lai medicīnas darbinieki saņemtu adekvātu atalgojumu. Tas katrā ziņā bija arī mans uzstādījums jaunajai valdībai,” sacīja R. Vējonis savā preses konferencē. Viņš uzsvēra, ka ir jārunā par medicīnas sistēmas reformu, jo medicīnai jābūt pieejamai visiem Latvijas iedzīvotājiem, un nav normāli, ka jāgaida garās rindās valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi.

Varēja manīt, ka Valsts prezidentam nav viegli pārvietoties pa kāpnēm, taču viņš to nevēlējās atzīt un pastāstīja, ka brīvdienās bijis savā dzīvoklī Ogrē un kāpšana pa kāpnēm neesot sagādājusi nekādas grūtības, tas esot labs treniņš sirdij. Vēl joprojām viņš šad tad aizbraucot uz Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”, kur fizioterapeiti parādot vingrinājumus ķermeņa muskulatūras stiprināšanai.

Kaut gan Vējonis pēc ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā nevēlējās pārcelties ar ģimeni uz prezidenta rezidenci Jūrmalā, tomēr šo nodomu viņš mainīja, vēl pirms saslima. Tiekoties ar Valsts prezidentu Melngalvju namā vēl pērnā gada nogalē, uzzināju, ka Vējonim Jūrmalas nama telpas šķiet nemājīgas, tāpēc neesot lielas vēlēšanās turp pārcelties. Taču viņš pieļāva domu, ka tomēr tas būs jādara, un neslēpa, ka pie tāda secinājuma nonākusi arī dzīvesbiedre Iveta, kura jau rezidences dārzā iestādījusi kādu ziedošu augu. “Pašlaik ar sievu dzīvoju Jūrmalā, dēli gan te nedzīvos, jo viņiem ir savas ģimenes un savas apmešanās vietas,” sacīja Valsts prezidents.

Vasarā R. Vējonis gatavojas pārvākties no Melngalvju nama uz prezidenta darba vajadzībām izremontēto Rīgas pils korpusu. Taču lielu sabiedrības daļu mulsina fakts, ka pils aprīkojuma un mēbeļu restaurācija, kā arī jaunu mēbeļu izgatavošana un iegāde izmaksās gandrīz piecus miljonus eiro. Sūtņu akreditācijas zālē paredzētais paklājs vien esot gandrīz 78 tūkstošus eiro dārgs. Oriģinālais paklājs gājis bojā, tāpēc tā autentiskumu nodrošināšot nevis ar rūpnieciskām metodēm, bet gan to mezglojot rokām.

Pilī koncertu rīkošanai ir iegādātas arī klavieres aptuveni 100 tūkstošu eiro vērtībā. Kad prezidentam vaicāju, vai tā nav pārlieku liela šķiešanās ar nodokļu maksātāju naudu, viņš atbildēja, ka “tas jāprasa Valsts prezidenta kancelejas vadītājam”.

“Rīgas pilī ir veikta rekonstrukcija, tā ir reprezentācijas vieta, kur es pieņemu gan ārvalstu vēstniekus un delegācijas, un tai jābūt atbilstoši aprīkotai. Līdz ar to ir nepieciešamas gan gleznas, gan paklāji, gan klavieres, ko spēlēt pieņemšanās, gan trauki… Tas ir paredzēts budžetā, un notiek iepirkumi,” norādīja Vējonis.

Kamēr Vējonis slimoja, gan politiķi, gan žurnālisti iesaistījās diskusijās par Valsts prezidenta aizvietojamību, un patlaban Valsts kanceleja kopā ar prezidenta izveidoto valsts tiesiskās vides pilnveides komisiju strādā pie šī jautājuma. R. Vējonis: “Mani vairāk satrauc fakts, ka nevar būt tikai divas amatpersonas – Valsts prezidents un Saeimas spīkers (kas viena otru aizvieto. – M. L.). Un, ja nu kaut kas notiek ar spīkeru, piemēram, viņš saslimst, vai tas nozīmē, ka valstī vispār neviens nekādus pienākumus nepilda? (..)

Neskatoties uz atšķirīgajiem viedokļiem un diskusijām, kas bija ne tikai kuluāros, valstī darbs nav apstājies – viss, kas bija jādara no prezidenta puses, ir izdarīts,” atzina Vējonis.

Valsts prezidenta vizīšu plāni jau ir sastādīti gan aprīlim, gan maijam. Nākamnedēļ Vējonis akreditēs vairāku valstu vēstniekus un dosies reģionālās vizītēs, vēl gan neesot zināms, tieši kurp, bet jūlijā plānota pirmā ārvalstu vizīte Varšavā, kur notiks NATO samits. Valsts prezidents slimības dēļ dažas vizītes bija spiests atcelt, piemēram, uz Somiju, kurp viņš brauks rudenī. Arī iepriekš ieplānotā vizīte uz ASV tika pārcelta.

Kā “LA” informēja avots, kurš vēlējās palikt anonīms, Vējonim ir rekomendēts nelidot vismaz trīs mēnešus, tomēr prezidents to noliedza, norādot, ka šādu ierobežojumu viņam neesot.

Ir aizritējis vairāk nekā mēnesis, kopš valdība strādā, un šā mēneša laikā Vējonis vairākkārt ir ticies ar Ministru prezidentu Māri Kučinski, tiesa, slimnīcas palātas apstākļos, lai pārrunātu aktuālos valdības uzdevumus. Prezidents neesot mainījis savas noteiktās prioritātes – galvenā ir valsts drošība, bet tai seko arī veselības un izglītības reformas, ģimenes politikas sakārtošana un vesela virkne jautājumu, lai iestātos OECD un citās organizācijās.

R. Vējonis: “Nākamajā nedēļā tikšos ar ministriem, lai uzzinātu, ko viņi attiecīgā laika periodā ir izdarījuši, lai pildītu ne tikai valdības deklarāciju, bet arī to, ko esmu izvirzījis valdībai par prioritāti. Pirmā tikšanās būs ar izglītības un zinātnes ministru. (..)

Valdībai ir jābūt rīcības plānam, ko tā vēlas sa­sniegt tuvākajā laikā, un, pārrunājot ar ministriem, prasīšu, kad būs konkrētie rezultāti. Jautājumam par skolotāju algām jābūt skaidram līdz šī mācību gada beigām, līdzīgi arī mediķiem. Esmu gandarīts, ka pa šo laiku ir pieņemta vesela virkne likumprojektu, piemēram, grozījumi Enerģētikas likumā, notiek diskusijas par grozījumiem Krimināllikumā.”

Ministra slimošanas laikā amatu atstāja Vējoņa preses sekretārs Gusts Kikusts, un prezidents neslēpa, ka tas noticis, saskaņojot ar viņu. Tomēr noliedza, ka tam iemesls bijusi sliktā komunikācija starp Valsts prezidenta kanceleju un žurnālistiem par prezidenta veselības stāvokli. “Nav tā, ka ļoti akūti trūktu preses sekretāra, jo ir preses dienests un kompetenta persona, kas to vada,” sacīja Vējonis, bet nespēja atbildēt, vai Valsts prezidenta kancelejā plānotas vēl kādas pārmaiņas.

 

LA.lv