×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
18. aprīlis, 2018
Drukāt

VDK dokumenti netiks publiskoti pirms Saeimas vēlēšanām (22)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Saeimas deputāts Ritvars Jansons

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien nolēma nevirzīt tālākai izskatīšanai likumprojektu “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu publiskošanu un PSRS/LPSR okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu”, kurš paredzēja Satversmes aizsardzības biroja rīcībā esošos “čekas maisus” nodot Nacionālajam valsts arhīvam, digitalizēt un publiskot internetā.

Lēmums pārtraukt darbu pie šāda likumprojekta pieņemts pēc neatlaidīgiem Saeimas Juridiskā biroja iebildumiem, kam galu galā pievienojās arī likumprojekta autori. Juristi norādīja, ka jaunais likumprojekts esot pretrunā ar jau esošo likumu “Par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” (tā sauktais “čekas jumta likums”), kurš paredz atšķirīgu publiskošanas kārtību.

Likumprojekta autors Ritvars Jansons (NA) atzīst, ka Juridiskā biroja iebildumi ir pamatoti un arī viņa vadītā darba grupa secinājusi, ka vispareizākais būtu nevirzīt tālāk jauno likumu par “čekas maisu” atklāšanu, bet šīs normas iekļaut jau esošajā “čekas jumta likumā” kā grozījumus.

“Iespējams pareizāk būtu bijis jau uzreiz gatavot grozījumus VDK “jumta likumam”, bet man tobrīd bija pamatotas bažas, ka Saeimā pietrūks politiskās gribas to vērt vaļā. Tādēļ veidoju jaunu likumprojektu,” paskaidroja Jansons. Viņš arī mierināja, ka mainās tikai forma nevis būtība un “VDK likumā” ar grozījumiem tiks paredzēta gan “čekas maisu” nodošana arhīvam, gan dokumentu digitalizēšana un publiskošana.

Par to, cik liela daļa no apjomīgā dokumentu klāsta būs brīvi pieejama internetā, Saeima, visticamāk, vēl lems pēc tam, kad VDK zinātniskās izpētes komisija maija beigās būs nākusi klajā ar savu galaziņojumu un rekomendācijām. “Taču pilnīgi noteikti, ka VDK darbinieku, kā arī informatoru vārdus un uzvārdus ikviens varēs ieraudzīt internetā,” solīja Jansons apgalvojot, ka jaunā Eiropas Vispārējā datu aizsardzības regula nekādus šķēršļus tam neradīs.

Tāpat izlemts, ka Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs (TSDC) turpinās darboties un sniegt izziņas par personu sadarbību ar VDK. Pēc papīra dokumentu pārvešanas uz arhīvu TSDC turpinās strādāt un sniegt izziņas, balstoties uz to digitālām kopijām.

Taču viena lieta, kas pilnīgi noteikti mainīsies, ir termiņi, kad informācija tiks publiskota. Sākotnējā likumprojekta redakcija paredzēja, ka “čekas maisi” no SAB tiek nodoti arhīvam līdz šī gada 1. jūnijam, bet šobrīd tas vairs nav reāli. Jau tagad ir pilnīgi skaidrs, ka līdz rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām iedzīvotājiem vēl nebūs iespējams pašiem VDK dokumentu datu bāzē pārliecināties, vai kandidātu vidū nav kāda čekist, un nāksies vien paļauties uz TSDC speciālistu atzinumiem. “Varbūt tas pat ir labi, vismaz šīs jautājums netiks izmantots kā instruments priekšvēlēšanu cīņās,” sprieda Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāts Boriss Cilevičs (“Saskaņa”).

Tā kā atsevišķais likumprojekts netiks virzīts tālāk, darba grupai būs jāgatavo jauni grozījumi, kas no jauna jānodod komisijai, jāvērtē trijos lasījumos Saeimā, pa vidu vēl jāpapildina ar VDK izpētes komisijas atzinumiem.

Atsevišķi Cilvēktiesību komisijas locekļi pauda bažas, vai šādus grozījumus parlaments pagūs pieņemti šīs Saeimas laikā, bet Jansons noskaņots optimistiski. “Teorētiski tas ir iespējams, ja vien būs politiskā griba. Pastāv arī iespēja, ka komisija varētu rosināt virzīt šos grozījumus steidzamības kārtībā,” apgalvoja deputāts. Pagaidām viņš no koalīcijas partneriem neesot saņēmis nekādus iebildumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. … Vienigais veids, un ir pienacis istais laiks, ka uzvaret tik dzili ieseduso un pro Abrenes nelegala zaudejuma atbildigo nomenaklaturu ir: rudeni tos izbalsot ara, vai ari izstripot individuali … !!!

  … Visi, Saeima esosie ta briza un esosie deputati ( par Abrenes atdosanu balsojusie ), vai nu baidas paradities ka iespejamie maisu dalibnieki, vai ir saistiti ar bijusiem Latvijas okupacijas dalibniekiem… !

  … Vel tacu, par sadu – ta laika VP un parejo nodevigo valsts vadibas pretiesisko Satversmes interpretaciju ( ka tikai mainosu valsts starptautisku ligumu dokumentu); Satversme noteikto pilsonu tiesibu uzurpaciju, ar nepabeigtas DDD nelegaliem, savu zverasta lauzusiem deputatiem un varas parstavjiem; tamdel, ar nelegalu, un tai bridi, aizmuguriski piespiedas karta nelegalu un izvestu teritorijas zaudejumu, neskatoties uz detalizeti formuletas un kartografiski iezimetas robezas un lokalo komunistu pretestibu pec to spejam … ka ari diplomatu nekaunigu un pret Satversmi un un 1922.g. Mierliguma interpretaciju …. savu vardu nav teikusi Hagas Internacionala tiesa … jo lidz sim, vel ta nav sanemusi protesta iesniegumu no valsts interesu aizstavosas valsts valdosas nomenaklaturas, kas pat nepiekrit maisu so satura atklasanu … kur nu vel DDD pabeigsanu … internacionalu tiesasanas pieprasijumu !!!!

  … Maisus ir jaatver rit un japublice pirms 2018.g. rudens velesanam … !!!

 2. Ak , vai vai. Faktiski taču mēs zinām savus varoņus. Vienkārši daudz gadus mēģinājām neievērot to komsekretāru , partbiedru , visādu komsomol prēmiju saņēmēju , pad. laika vadošo kadru un arī līdz šai dienai to vienīgo , īsto kultūras slavenību joprojām atrašanos tajā mūsu ļaužu “krējuma “slānī , ko viņi tā arī nav pametuši. Tikai sarkanajam karogam pa vidu ievilkuši baltu strīpu, sadalījuši visu kopmantu savā starpā un ved mūs pretī komunisma ( lasi viņu badkapitālisma) uzvarai .Nu ko , tie kas ies balsot. Nu taču vienreiz nebalsojiet par tiem .Ir alternatīvas . Kaut vai Jaunā Konservatīvā. Tas nekas , ka tur ar visi nav svēti. Nu cik var pārbaudīt “pārbaudītās, politiski pieredzējušās vērtības”………

 3. Jansons var mierīgi nolikt deputāta mandātu un vairāk muti vaļā nevērt!

 4. Pasekojiet viednei..www.TAUTAS TRIBUNALS.lv….Par daudziem VDK agentiem drizak par viltus “patriotiem” Atmodas sakuma daudz ko var uzzinat……

 5. Vispār ta ir bezkaunībā no no NA. Nebalsojiet par varas partijām. Atvērt čekas maisus līdz velešanām,

  • Tikai tā,un nekā citādi!Tas tiek darīts,lai vecie krapāni iekļūtu saimā.Es neiešu uz vēlēšanām ,ja netiks atvērti čekas maisi pirms vēlēšanām.Mums jāzina par ko mēs balsosim!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Neejam uz vēlēšanām, ja netiek atvērti čekas maisi.Visiem čekas maisiem jābūt atvērtiem līdz vēlēšanām.Neviens cūku maisā nepērk.

 6. Tas tikai nozime 1 principialu nevelesanos tos atvert un musu krapsanu, izliekoties, pirms velesanam patelojot cekas pretiniekus, kaut pasi, visdrizak, ir tur.
  Kas, savukart, nozime tikai to, ka jebkurs, kas balsos par kaut 1 pie varas esoso, ir konkrets Latvijas nodevejs gribetajs to aizsutit uz Sibiriju pilna sastava, cekas pakalpins.
  Jo, kas balso par LV ienaidniekiem, visadiem neliesiem, valsts nozadzejiem, cekistiem, nav nekads cietusais, bet LIDZDALIBNIEKS.

 7. Kamer kremlis nelaus , neviens neko nepublices. Vajag pieprasit lai sabiedrotie publice savu kgb kartoteku. Ta butu krietni pilnigaka .

 8. Žurkas!

 9. vareni vnk vareni ,

 10. Izcili! Šie turēsies līdz pēdējam. Vārds Latvija jau ļoti sen izraisa skaļu smiešanos.

 11. Tā NA var palikt bez atbalsta! Slēpt čekistus un stukačus ir pilnīgi pretējais nacionālas un latviskas valsts veidošanai!
  Un argumentu šai rīcībai nav!
  Praktiski ir nozīmē, ka ir kopā ar čekistiem!
  Vilšanās!

 12. Tik vien tā bēda, man šis jautājums svarīguma ziņā nav top 10.

 13. Ja jau Jansons atzinis,ka viņa un komisijas likums neder,tad ,vajadzētu par darbu saņemto naudiņu atdot atpakaļ un nemānīt cilvēkus par lielo ieguldījumu.Ar ko nu nacionāļi tagad ies uz vēlēšanām?Atliek vien Sprūds un viņa konfiscētais “”bentlijs””.

 14. Nu dreb tas pecpusites , ka netiks pie silites.

 15. Par ko citu. Par JKP.

 16. Tagad pat NA grib novilcināt maisu atvēršanu. Tas tik norāda, ka maisos atrodas visādas interesantas lietas par interesantiem cilvēkiem.. šī ir negodīga rīcība pret tautu! Głēvułi tādi!. Paši nav gatavi ar savu pagātni tikt galā!

 17. Saeimas čekistu fani rullē?

 18. Visas komisijas var atkāpties kā dīkdieņi! Šo darboņu vietā būs citi, kas visu nopublicēs 2 nedēļu laikā! Uzreiz un visu!! To nu valdošajiem vajadzētu saprast!

Draugiem Facebook Twitter Google+