“50 000 eiro sods, ja es izpaudīšu iepirkuma cenu,” Jānis Grasbergs par pārtikas cenu samazināšanas jautājumu 0
Jānis Grasbergs, Saeimas sekretāra biedrs (NA), viesojoties TV24 raidījumā “Ziņu TOP”, izteica komentāru saistībā ar pārtikas cenu samazināšanos. Viņš uzsvēra, ka ar vēsu pŗātu skatoties, var redzēt, ka jautājumā par pārtikas cenām kaut kas nav līdz galam pareizi.
Grasbergs konkrēti runāja par piena produktu sektoru. “Latvijai, salīdzinot ar Eiropu, vēsturiski zemniekam visu laiku ir bijusi viena no lētākajām cenām izejvielai. Darba algas arī vienas no zemākajām Eiropā, bet pārtikas cenas veikalos – vienas no augstākajām. Tātad, kaut kur ir problēma.”
Viņš turpina norādot, ka šī problēma nav jauna – to piensaimniecībā jau redzējām arī agrāk. “Aptuveni pirms 10–15 gadiem tika izveidota sistēma, kad visiem pārstrādātājiem bija jāziņo, par kādu cenu viņi iepirkuši pienu katru mēnesi. Un Eiropa to apkopo un mēs varam salīdzināties.”
Grasbergs norāda, ka cena pa kādu ražotājs pārdod produktu ir komercnoslēpums.
“Es atceros laiku, kad es pats biju parakstījis līgumus ar piena pārstrādātāju, ka man būs 50 000 eiro sods, ja es izpaudīšu iepirkuma cenu.” Arī šobrīd viņi nedrīkst izteikt cenas, tāpēc ir nepieciešams likums, kas šo situāciju maina – piemēram, Eiropas līmeņa regula, kas nosaka atklātības principu.
“Un tad tu beigās ieraudzītu, ka no viena esi pircis pa 70 centiem, bet no otra – pa 20! Un kurš labāk ir sarunājis, tas labāk jūtās.”
Saeimas sekretāra biedrs ir pārliecināts, ka atklātības princips situāciju uzlabotu.
“Mēs redzam fiksētās cenas. Ir Lauksaimniecības datu centrs, kas katru mēnesi fiksē. Mēs redzam, ka esam vieni no zemākajiem Eiropā. Mēs varam ieiet veikalā un plauktā apskatīties, ka ir dārgāk nekā citur, bet to vidu mēs neredzam. Kā mēs varam zināt vai kaut ko pētīt par to, ko mēs nezinām,” retoriski vaicā Grasbergs.
Viņš arī pauž viedokli, ka ir tikai saprotami, kāpēc no ražotājiem ir klusums, kāpēc neviens neko neizpauž – jo baidās par savu tirgu. Kā arī, norāda uz vēl kādu būtisku problēmu: “Vēl viena lieta, ko esam pieļāvuši Latvijā, ka mēs esam atdevuši tirgus daļu diviem ļoti lieliem spēlētājiem (tirdzniedzībā), kas šur tur pārsniedz 50 %no visa tirgus, un tajā brīdī tas ražotājs vairs nenosaka neko, visu nosaka tas gala tirgotājs.”