Foto: Unsplash

7 postošas frāzes, kuras nedrīkst teikt par sevi 0

Ja esi pieaudzis pašpietiekams cilvēks, tad droši vien zini, kā reaģēt uz apkārtējo netaisnīgiem uzbrukumiem: “suņi rej – karavāna iet tālāk”. Bet ko darīt, ja tev adresētsnegatīvs vērtējums un aizvainojoši vārdi skan no… tavām paša lūpām?

Cilvēki mēdz būt paškritiski. Protams, konstruktīva kritika var būt ļoti noderīga.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 19 stundas
Lasīt citas ziņas

Taču parasti jebkura sev adresēta kritika satur neproduktīvus, negatīvus “komplimentus”, kas var pilnībā sagraut tavu pašvērtējumu.

Portāls parents.ru apkopojis populārākās pašiznīcināšanās frāzes, kurām, pēc psihologu domām, nav vietas tavā dzīvē, ja vēlies būt patiesi veiksmīgs un laimīgs cilvēks.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. “Es nekad… (nebūšu laimīgs/nekļūšu veiksmīgs utt.)”
Nekad nesaki “nekad”. Tā tu laupi sev iespēju vismaz pamēģināt. Frāze “es nekad…” ir viena no postošākajām tavā dzīvē. “Es nekad nebūšu slaids,” tu saki un tādējādi atraisi sev rokas, ļaujot turpināt ēst daudz un neveselīgi. “Es nekad nemācēšu labi runāt angliski,” tu saki un pārstāj apmeklēt valodu kursus.

“Es nekad nebūšu laimīgs” – un, lūk, tu vairs neskaties apkārt, nepievērs uzmanību interesantiem cilvēkiem un pārstāj būt interesants viņiem. “Es nekad nespēšu pelnīt tik daudz, cik mani draugi” – un nu jau ir apglabāta ideja uzrakstīt labu CV, sameklēt labāku darbu, galda atvilktnē skumst jaunais biznesa plāns…

Foto: Unsplash

Sakot sev:“Es nekad nevarēšu”, “es nekad nekļūšu”, “es nekad nebūšu”, tu atsakies no paša galvenā – sasniegumu motivācijas. Tu atļauj sev pat nemēģināt. Nekad nesaki sev “nekad”. Katrs sapnis mums tiek dots kopā ar spēkiem tā piepildīšanai. Sadali lielus uzdevumus mazos, sasniedz vidējos mērķus un ej uz lielo mērķi. Un aizmirsti par “nekad”.

2. “Esmu tam par jaunu/vecu.”
Tā ir vēl viena nemotivējoša frāze, kas, starp citu, bieži seko pirmajai. Tā sakot, tu ļauj sev nemēģināt darīt to, ko patiesībā varētu. Vispārējais vēstījums: “Esmu pārāk vecs (pārāk jauns), lai savā dzīvē kaut ko mainītu.” Tu konstatē strīdīgo faktu, ka tu JAU nevari, vai VĒL nevari ietekmēt notikumu norisi.

“Esmu pārāk vecs, lai atkal sāktu mācīties.” “Esmu pārāk jauns, lai pretendētu uz šo amatu.”

Paradums piesegt slinkumu, kautrību, neizlēmību, šaubas, bailes no neveiksmes ar savu vecumu, rada tavā dzīvē postošas pārmaiņas.

Tu nemēģināsi, pat necentīsies mēģināt, nemeklēsi sevī resursus, lai izdarītu ko svarīgu, interesantu, kaut ko tādu, kas tevi padarītu laimīgāku un bagātinātu tavu intelektu un pieredzi.

Sekot savam sapnim nekad nav par agru un nekad nav par vēlu. Tu vari sākt apgūt jaunu valodu vai nodarboties ar skriešanu 50 un 60 gados. Un sākt savu biznesu 20 gados, neņemot vērā “vecāko” smīnus. Nebaidies iegūt citu izglītību un mainīt profesiju gan 30 gadu vecumā, gan 40 gados.

Īpaši tad, ja pirmās profesijas izvēli tavā vietā izdarīja vecāki. Dzīve ir īsa, tāpēc, ja vēlies kaut ko darīt, negaidi. Cilvēki, kuri nebaidās sekot saviem sapņiem un vēlmēm – pat vismuļķīgākajiem, ir daudz laimīgāki un veiksmīgāki.

3. “Es tam neesmu pietiekami… (kompetents/gudrs/pieredzējis/spēcīgs)”
Tā sakot, tu ieprogrammē sevi uz neveiksmi. Cilvēki nepiedzimst “kompetenti” un “pietiekami pieredzējuši”. Tie, kuri šodien veiksmīgi veic savu darbu, piedalās sacensībās, vai rīko iespaidīgus pasākumus, – viņi visi sāka ar to, ka mēģināja, mācījās un virzījās uz priekšu.

Foto: Unsplash

Bet vissvarīgākā viņu īpašība: viņi ticēja sev un gribēja pierādīt, ka spēj. Tici sev un to darīs arī citi. Tas, kurš tic sev un savām spējām, var veikt jebkuru sarežģītu uzdevumu un sasniegt jebkuru nepieejamu mērķi. Mēs augam un attīstāmies tikai tad, ja darām ko jaunu un pastāvīgi izejam no savas komforta zonas. Ja tu nezini, kā darīt, tad tikai tāpēc, ka neesi sācis pētīt šo jautājumu.

Sāc, izmēģini, mācies, paplašini savus profesionālos un personiskos apvāršņus. Apziņa, ka esi uzņēmies sarežģītu, bet interesantu darbu, kas dos tev pozitīvu pieredzi un zināšanas, padarīs tevi ne tikai laimīgāku, bet arī paaugstinās tavu kā speciālista tirgus vērtību.

4. “Es neizdarīju neko īpašu, jebkurš ar to tiktu galā (vēl labāk)”
Nekad nenoniecini savus nopelnus, lai cik nenozīmīgi tie tev liktos. Sakot “jebkurš ar to tiktu galā”, tu atņem sev tiesības uz pelnīto atlīdzību, bet tā ir viens no galvenajiem motivācijas momentiem turpmākajiem sasniegumiem.

Iespējams, ka ar izvirzīto uzdevumu tiktu galā jebkurš, bet tu to izdarīji savā neatkārtojamajā manierē. Nesalīdzini sevi ar citiem – salīdzini sevi ar sevi (piemēram, pirms gada, diviem, pirms dažiem gadiem).

Ievēro savu izaugsmi, savu progresu.

Kad tevi slavē – pieņem uzslavu ar prieku, nevis centies pierādīt sev un citiem, ka “tajā jau nav nekā īpaša”. Pieaugušie neslavēs tevi par neeksistējošiem sasniegumiem.

Ja tava darba rezultāts patīk, tu to esi izdarījis patiešām labi. Ja ikreiz teiksi, ka neesi izdarījis neko īpašu, citi pamazām sāks tam ticēt. Un tad tu sapratīsi, ka būt nenovērtētam ir sāpīgi, un tas padara cilvēkus patiesi nelaimīgus.

5. “Es vienmēr visu daru nepareizi/ne tā.”
Ja tu lieto šo frāzi attiecībā uz sevi, tad kāds kādreiz spējis tev iestāstīt, ka, lai arī ko tu darītu, tu pēc definīcijas to nevari izdarīt labi un pareizi. Un pat tagad, kad esi pieaudzis, tu turpini ticēt, ka neesi spējīgs kaut ko izdarīt uz visiem 100%.

Tu baidies no katra sīkuma un katras kļūdas, jo tev šķiet, ka tevi par to, iespējams, priekšniecība nosodīs, bet, visticamāk, atlaidīs no darba. Tev šķiet, ka, lai ko tu darītu, apkārtējie nav pilnībā apmierināti ar rezultātu. Pat ja tev pateiks, ka viss ir labi, tu tik un tā neticēsi un mocīsies.

Pārliecība “es visu daru nepareizi” atņem tev stabilitātes sajūtu, jo tu visu laiku raizējies par to, ko esi darījis un pateicis, un pat par to, ko neesi paveicis un pateicis. Tu uztraucies ne tikai par tagadni, bet arī par nākotni, tādējādi saindējot savu dzīvi “šeit un tagad”, pat tad, ja vēl nav objektīvu iemeslu pārdzīvojumiem.

Foto: pexels.com

Tu salīdzini savus darbus un vārdus ar kādu ideālu, un šī tieksme pēc perfekcionisma padara tevi par īstu neirotiķi. Apstājies: ideālu cilvēku nav. Nesalīdzini sevi ar neesošo ideālu. Tas, ko tu dari un runā, ir tavs stils. Nomaini frāzi “es vienmēr visu daru nepareizi” ar “es to daru savā veidā”, un tici – “savā veidā” nenozīmē “sliktāk”.

6. “Nepievērsiet man uzmanību!”
Šī frāze ir ceļš uz vientulību. Varbūt tev bija neveiksmīga diena, un tu gribi palikt vienatnē, bet tas nav iemesls prasīt no citiem, lai viņi tevi ignorētu. Kad tu saki cilvēkiem “nepievērsiet man uzmanību” vai “atstājiet mani vienu”, tu centies pierādīt visiem un sev, ka esi spējīgs tikt galā ar problēmu.

Varbūt tā ir. Taču, lūkojoties plašāk, tu noraidi tos, kuri patiesi vēlas palīdzēt tev grūtajā brīdī, un pieradini sevi un apkārtējos pie domām, ka neesi pelnījis rūpes un atbalstu.

Nesit pa roku, ja tā ir atbalsta un palīdzības roka.

Norobežojoties no cilvēkiem, kas izturas līdzjūtīgi, tu ieliec pamatus bezgalīgai vientulībai.

7. “Es esmu resns/aptaukojies”
Nav svarīgi, vai tev patiešām ir problēma ar lieko svaru, vai tā ir tikai tavā prātā, bet paradums teikt visiem, ka esi “resns/aptaukojies” (pat kā joku) – ir ārkārtīgi kaitīgs un pašiznīcinošs. Kas slēpjas aiz šiem vārdiem? Vai nu sava slinkuma aizsegs – “jā, es zinu, ka esmu resns, ka tā ir problēma, un man vajadzētu ar to ko darīt, bet pagaidām nesanāk.”

Vai nu vēlme dzirdēt no apkārtējiem, ka tas nav tā – “nu ko tu, tu nemaz neesi sliktā formā!”, vai “tu neesi resna, tev vienkārši ir plati kauli”. Pārtrauc sevi apsaukāt un neuzprasies uz apšaubāmiem komplimentiem. No tā, ka par sevi runā tādā tonī, nekļūsi ne slaidāks, ne laimīgāks. Tavi draugi var samelot, lai nenodarītu pāri.

Ja nav iespējams panākt vēlamo svaru un formu, tad sāc ar to, ka pieņem sevi tādu, kāds esi. Šeit ir svarīgs psiholoģiskais noskaņojums – tu nepadodies, bet dari apzinātu pieauguša cilvēka izvēli.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Es neesmu resns, es esmu liels un mīksts!” Tā vietā, lai ievērotu kārtējo pusbada diētu vai veiktu varoņdarbus sporta zālē, tas ir, tā vietā, lai darītu lietas, kas liek tev justies nelaimīgam, vienkārši sāc dzīvot veselīgu dzīvesveidu: ēd veselīgu ēdienu, vairāk kusties un centies veselīgi gulēt.

Izpratne, ka tu dari visu pareizi, padarīs tevi laimīgāku. Un, protams, ne tik ātri, kā gribētos, bet tu būsi slaids.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 7
12 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 169
2 dienas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 89
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 149
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
18 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 169
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
20:42