Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ivars Poikāns/LETA

Dīrāja alni vai āzi? Aļņu māte pazuda…palika tikai embriji mēslos 15

Pirms gada 9. februārī, braucot ar automobili pa lauku ceļu Burtnieku novada Rencēnu pagastā, vietējā mednieku kolektīva “Lizdēni” mednieki Didzis Liepiņš un Aldis Trēziņš pamanīja kāda liela dzīvnieka vilkšanas pēdas. Aplūkojot tās tuvāk, vīrieši pēc izkritušajām spalvām saprata, ka tas bijis alnis, ko tajā laikā medīt aizliegts. Pēdas veda netālās zemnieku saimniecības “Birzgaļi” virzienā, kur saimnieko cits “Lizdēnu” mednieks Gints Sēkliņš. Liepiņš un Trēziņš zvanīja mednieku kolektīva vadītājam Kasparam Āboliņam, kurš savukārt ziņoja Valsts Meža dienesta Ziemeļvidzemes virsmežniecības vecākajam inspektoram Madaram Zariņam.

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 100
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Šobrīd pret G. Sēkliņu Vidzemes rajona tiesā notiek tiesvedība. Apsūdzība uzrādīta par nelikumīgām medībām personu grupā (par ko draud cietumsods līdz pat diviem gadiem), kā arī padsmit patronu neatļautu glabāšanu. Nodarītie zaudējumi valstij par aļņa māti aprēķināti pēc Ministru kabineta noteikumiem – 6460 eiro. Kaut arī notikušajās divās tiesu sēdēs daudz kas tapis skaidrs, Sēkliņš savu vainu neatzīst.

Prokurore Solvita Kristapa tiesā uzmanīgi pratina lieciniekus, ar mani ir nerunīga, aicina sekot tiesas gaitai, kas nesolās būt īsa, bet pievērš manu uzmanību apsūdzībai. Tur minēta “personu grupa”, bet apsūdzētais ir tikai viens… No tā var secināt, ka tiesvedības gaitā var parādīties vēl kādi apsūdzētie. Arī tiesas zālē izskanējušais par to rosina domāt. Bet kas ir zināms pagaidām?

 

Embriji mēslos, spalvas piena mājā

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kad saņēmu zvanu, kopā ar virsmežniecības inženieri devos uz notikuma vietu. Pēc pēdām sniegā konstatējām, ka izcirtumā, krūmājos netālu no ceļa dzīvojies alnis, turpat nošauts un nokritis, jo asins pēdas bija tikai tur. Bija redzamas traktora pēdas un tas, ka alnis vilkts, atstājot spalvas un asinis. Izsaucu policiju, un devāmies pa pēdām, kas aizveda līdz Sēkliņa māju pagalmam. Īsti nevarēja saprast, iespējams, alnis bija daļēji vilkts, daļēji vests, bet sliede bija skaidra,” tiesā liecināja vecākais inspektors M. Zariņš.

Viņam daudz kas esot kļuvis skaidrs, kad pagalmā stāvošā traktora kausā atraduši piesalušu zarnu gabaliņu. Tad notikusi pieklājīga saruna ar lopkopi Gintu Eglīti (viņš gan tad, gan tiesā noliedza, ka kaut ko darījis ar alni vai to redzējis). Tincinājuši, tincinājuši, līdz lopkopis esot noteicis: “Ņemiet dakšas un ejiet uz mēslu kaudzi!” Eglītis gan tiesā noliedza, ka to teicis. Viņš apgalvo, ka atbraucēji paši esot sacījuši: “Mēs pārraksim kaut vai visu mēslu kaudzi!”

Lai kā arī būtu bijis, atbraucēji sākuši rakt tajā vietā, kur bija manāmas svaigas mēslu stumšanas pēdas. Atraduši zarnas un divus embrijus. “Tie nešaubīgi bija aļņa embriji, jo tiem ir izteikts, tikai aļņiem raksturīgs galvaskauss,” tiesā teica virsmežniecības inženieris Jānis Ročāns.

“Ar Sēkliņu man bija darīšanas pirms sešiem gadiem, tāpēc zināju, kur meklēt tālāk. Toreiz Sēkliņu sodīju par pielādēta ieroča pārvadāšanu (tas ir bīstami, bet, kā man paskaidroja mednieki, negodprātīgi mednieki tā darot, lai, ieraugot zvēru, uzreiz varētu šaut. – A. D.), kaut gan mežacūku viņš bija nomedījis likumīgi un dīrājis to savā piena mājā. Arī šoreiz apskatīju piena māju. Atradām aļņa spalvas, paliekas kolektorā un atkritumu kastē. Aļņa ķermeni neatradām, un tas arī vēlāk netika atrasts. Cik varēja noprast no Sēkliņa, tad alnis bijis, bet viņš neesot šāvis. Mednieku kolektīva vadītājs Kaspars Āboliņš man skaidroja, ka iepriekš Sēkliņš viņam zvanījis un stāstījis par alni, kas tur apkārt staigājis,” tiesā liecināja Madars Zariņš.

 

Dīrāt alni vai āzi?

Uz nākamo tiesas sēdi tika izsaukti liecinieki, kuru liecības bija neskaidras un pat pretrunīgas. Prokurores taktika, iztaujājot lieciniekus, liek domāt, ka būs jautājumi, uz kuriem šiem lieciniekiem vēl būs jāatbild turpmākās tiesas sēdēs, un nav zināms, kā vēl viss pagriezīsies. Piemēram, nu jau bijušajam medniekam Raivim Zilpaušam, pret kuru sākts kriminālprocess par nelikumīgam bebru medībām un kurš bija aizturēts arī aizdomās par šīs aļņu mātes medībām.

Cik varēja saprast no Zilpauša liecībām tiesā un nolasītajām viņa liecībām izmeklēšanas laikā policijā, Sēkliņš tai vakarā ar vēl diviem savās mājās esot dzēris un, zvanot pa telefonu Zilpaušam, lūdzis atvest pudeli degvīna. Viņš to arī izdarījis. Pa ceļam pilnmēness gaismā ieraudzījis alni, par ko pastāstījis Sēkliņam. Abi par to pasmējušies, un tad viņš aizbraucis ciemoties pie kādas meitenes, kuras identitāti Zilpaušs nevēlas atklāt, neraugoties uz to, ka viņa varētu nodrošināt alibi. Ar ko kopā Sēkliņš dzēris, Zilpaušs neesot redzējis.

Prokurore: “Vai Sēkliņš jūs aicināja palīgā nodīrāt alni?”

Zilpaušs: “Alni ne.”

Prokurore: “Ko citu?”

Zilpaušs: “Nevaru atbildēt. “Nodīrāt” vienkārši.”

Tiesnesis Alvis Melbergs: “Kādā nozīmē?”

Zilpaušs: “Sapratu netieši. Piemēram, saka taču “dīrāt āzi” (sarunvalodas izteiciens ar nozīmi “vemt”. – A. D.)

Prokurore (ar smaidu): “Aicināja pievienoties “dīrāt āzi”?”

Zilpaušs: “Sēkliņš iznāca parunāties. Pēc tam aizgāja atpakaļ mājās.”

Prokurore lūdza tiesnesi nolasīt liecības, ko iepriekš Zilpaušs sniedzis policijai. Tajās teikts, ka laikā, kad viņš ciemojies pie meitenes, Sēkliņš zvanījis atkal un teicis: “Ir zemē.” Ap vieniem naktī Sēkliņš zvanījis vēlreiz un sacījis, ka vajagot atbraukt palīgā nodīrāt. Sapratis, ka runa ir par alni. Aizbraucis pie Sēkliņa un pateicis viņam: “Ej d[..]st!” – un devies atpakaļ pie meitenes, kurai nenācis miegs. Pie viņas arī pavadījis nakti. Aļņa medībās neesot iesaistīts.

Prokurore: “Vai policijā sniegtās liecības ir patiesas?”

Zilpaušs: “Iespējams, patiesas.”

Prokurore: “Liecinot policijai, jūs sapratāt, ka runa ir par aļņa dīrāšanu, bet tiesā jūs runājat par āzi…”

Zilpaušs: “Kad liecināju policijai, es tikai savā galvā par alni sapratu.”

 

Brāļu liecības

Mednieku kolektīva “Lizdēni” vadītājs (nu jau bijušais) Kaspars Āboliņš tiesā teica, ka vakarā viņam zvanījis Zilpaušs un teicis, ka pļavā ganās alnis un varētu to nomedīt: “Atbildēju, ka nevajag. Pēc tam arī Sēkliņš zvanīja un to pašu teica. Teicu, ka nepiedalos tādos pasākumos. Gan viens, gan otrs pāris reižu man zvanīja. Kad nākamajā dienā zvanīja Liepiņš un Trēziņš par vilktā aļņa pēdām, nodevu šo informāciju virsmežniecības inspektoram.”

Tiesnesis: “Vai tad, kad zvanīja Zilpaušs un Sēkliņš, jums nevajadzēja viņu rīcību ietekmēt?”

K. Āboliņš: “Paši lieli cilvēki… Nevarēju iedomāties, ka tas notiks.”

Interesantas liecības sniedza Kaspara Āboliņa brālis Mārtiņš Āboliņš, kurš arī atteicies no Zilpauša piedāvājuma medīt alni. Prokurore tiesā nolasīja Mārtiņa liecības policijai (viņš tās apstiprināja arī tiesā), ka bijis līdzās brālim, kad viņam zvanījis Zilpaušs. No sarunas sapratis, ka alnis nomedīts, vajag to dabūt prom un nodīrāt. Brālis pārmetis par izdarīto un atteicies piedalīties. Arī Mārtiņš bijis dusmīgs un teicis, lai paši tiekot galā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesā Kaspars vispirms noliedza, ka bijusi tāda saruna, bet pēc tam, kad tika nolasītas viņa liecības policijai, kur viņš teic, ka Zilpaušs viņam zvanījis un stāstījis, ka alnis nošauts ,un aicinājis palīgā sadalīt, tiesā tomēr atzina, ka tāda saruna droši vien bijusi.

Otrās tiesas sēdes noslēgumā tika pratināti Valmieras cietuma darbinieki Andris Valdmanis, Kaspars Stallītis un Stepans Verbičs, kuri bija pazīstami ar Sēkliņu un Zilpaušu (otrais arī savulaik bijis cietumsargs, taču atlaists ierosināto kriminālprocesu dēļ). Pagaidām prokurores jautājumi šiem trijiem bija tikai uzvedinoši. Iespējams, cietuma darbinieku loma sāgā par nabaga aļņu māti atklāsies kādā no nākamajām tiesas sēdēm. Tāpat atlicis vēl nopratināt vienu liecinieku. Nav zināms, kādus aizstāvības argumentus pataupījis Sēkliņa advokāts Artis Mežgailis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 100
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 26
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kas no tevis prasīs lielu atdevi! Horoskopi 16.aprīlim
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
13 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 3
8 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 37
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 3
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 26
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
18 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 64
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 44
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
20 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena